21 грудня
Завантажити ще

6 чи 19 грудня? Коли і як святкуватимемо День святого Миколая

6 чи 19 грудня? Коли і як святкуватимемо День святого Миколая
Фото: ktds.org.ua

«Через поле, через гай йде до діток Миколай…» З таких слів починається відомий український вірш. Саме діти найбільше чекають на це свято, адже святий Миколай «приходить» не з порожніми руками, а з подарунками. Про Миколу Чудотворця, народні звичаї, пов’язані із цим святом, а також про те, чому солодощі та іграшки ховають під подушку або у шкарпетки, і, зрештою, коли ми святкуємо цей день, дізнавалася KP.UA.

Коли відзначають День святого Миколая?

🎅Ще рік тому українці святкували "Миколая" 19 грудня. Та цього року нова дата: згідно з новоюліанським календарем, День святого Миколая припадає на 6 грудня. Звісно, такій новині зраділи, насамперед, діти, адже отримуватимуть подарунки майже на 3 тижні раніше. До речі, 6 грудня вважається днем смерті Миколи Чудотворця. Але це не привід, щоб сумувати. Адже святий Миколай і після своєї смерті продовжує творити добро.

Мощі зцілюють, а молитва допомагає

🎅Священнослужителі нагадують, що у цей святковий день треба молитися, дякувати Чудотворцеві Миколі за здоров’я та благодать, а ще обов’язково навідатися з посильною допомогою до нужденних. Цього святого особливо шанують не лише в Україні, а й в усьому світі.

Святий Миколай «приходить» не з порожніми руками, а з подарунками. Фото: religionpravda.com.ua

Святий Миколай «приходить» не з порожніми руками, а з подарунками. Фото: religionpravda.com.ua

Ким же був святий Миколай?

🎅Перш за все, це не вигаданий персонаж, а реальна людина. У давні часи, аж у III ст. нашої ери, на території сучасної Туреччини жив християнський священник, який прославився своєю добротою та щедрістю до бідних. Це і був святий Миколай, або Микола Чудотворець. Про його життя відомо небагато. Згідно з переказами, Миколай був єдиним сином заможних та набожних батьків. Здобув освіту священника, згодом став єпископом Мирлікійським. За те, що навертав людей до християнства, деякий час був у в’язниці.

Після смерті батьків отримав великий спадок, який витратив на допомогу потребуючим. Узагалі впродовж свого життя Миколай рятував невинних від смертної кари, визволяв полонених, допомагав нужденним і словом, і ділом. Щоправда, добрі справи робив таємно, не хотів зайвої публічності. Та у Біблії сказано, що «все таємне стає явним». Так сталося і з Миколаєм: люди дізналися про його добрі вчинки, дякували і молилися за нього.

І після своєї смерті Миколай продовжував допомагати. Його мощі зцілювали хворих, а молитва до нього допомагала, тому церква канонізувала Миколая, а народ став шанувати його як заступника та покровителя. На картинах та іконах його зображають сивобородим дідусем з добрими очима, в золотих церковних шатах і такому ж головному уборі.

Під подушку чи у шкарпетки?

🎅Чому саме святий Миколай приносить подарунки дітям? Почнемо з легенди. Нібито за життя Миколай допоміг трьом сестрам. Дівчата не мали посагу, були з бідної сім’ї, не могли знайти роботу, перебивалися з хліба на воду. Добрий Миколай почув про поневіряння сестер і вирішив допомогти. Однієї ночі підкинув у відчинене вікно кімнати, в якій жили дівчата, три шматки золота. Подарунки упали, за однією версією, під подушки дівчат, а за іншою – у їхні панчохи, які сушилися біля каміна. Як склалася подальша доля сестер – невідомо, але з тих пір є традиція: подарунки Святий Миколай кладе під подушку або у шкарпетки, а інколи й у черевики.

Українським дітям святий Миколай «приносив» подарунки аж до 30-х років ХХ століття. У ті роки більшовики замінили ошатного Чудотворця на Діда Мороза у халаті. Та після 2014 року українці почали активніше повертатися до традицій своїх пращурів. Тому святий Миколай знову навідується до кожного дому з подарунками.

Подарунки святий Миколай кладе під подушку або у шкарпетки, а інколи й у черевики. Фото: asceticlifeofmotherhood.com

Подарунки святий Миколай кладе під подушку або у шкарпетки, а інколи й у черевики. Фото: asceticlifeofmotherhood.com

Що дарують на День святого Миколая?

🎅У наших предків була своя традиція. На свято пекли обрядове печиво «миколайчики» (звичайні медові пряники). Їх і дарували дітям. А зараз «миколайчиками» називають усі подарунки. Також дотепер кажуть, що приємні сюрпризи під подушкою або у шкарпетці отримують лише слухняні діти, а от тим, хто погано поводився, Миколай може принести різочку (прутик). Щоправда, такого в історії свята ще не траплялося, принаймі ми не чули.

А загалом дарувати можна що завгодно, залежно від фантазії і можливостей гаманця. Та все ж священники нагадують, що подарунки – не головний атрибут цього свята. Щира молитва та прохання про благополуччя своїх рідних краще за будь-які цукерки чи мандаринки під подушкою.

Як відповідати на дитяче запитання, чи існує святий Миколай?

🎅Рано чи пізно кожна дитина ошелешує таким запитанням своїх батьків. Але, на відміну від вигаданого Санта Клауса чи Діда Мороза, святий Миколай дійсно існував, і його чудеса підтвердила церква.

Розкажіть дитині про Чудотворця, нехай малюк намалює або напише йому листа з подякою та проханням про той чи інший подарунок. Правда, створювати список забаганок то буде занадто. А краще, аби дитина стала помічником святого Миколая. Можна долучитися до благодійної акції, допомоги дітям, стареньким або навіть тваринам, які потребують цього. Важливо, аби дитина відчула і зрозуміла, що це свято – не про планшет чи нові навушники, згадані у листі до Миколая, а про добро та взаємодопомогу.

На відміну від вигаданого Санта Клауса чи Діда Мороза, Святий Миколай дійсно існував, і його чудеса підтвердила церква. Фото: ФБ Парафія Стронятин

На відміну від вигаданого Санта Клауса чи Діда Мороза, Святий Миколай дійсно існував, і його чудеса підтвердила церква. Фото: ФБ Парафія Стронятин

Традиції, пов’язані із Днем святого Миколая

Забобони це чи ні, вирішувати вам, але у цей день:

  • заборонено відмовляти у милостині,
  • не можна прибирати, займатися будь-якою важкою роботою, а також рукоділлям,
  • не можна брати або давати у борг.

Також є ще й народні прикмети, які стосуються погоди. Якраз випадає нагода перевірити їхню правдивість. Отож:

  • ❄️Якщо на деревах іній - наступного року буде багато хліба.
  • ❄️Морозний погожий день – на врожай городини.
  • ❄️Якщо захурделило, то на Різдво буде дощ.
  • ❄️Йде дощ? Значить, буде гарно рости озимина.

Привітання до Дня святого Миколая

🎅🎅🎅
З Днем святого Миколая! Миру, добра, затишку вашому дому. Нехай Святий вбереже від усього поганого, подарує радість і поселить любов у ваших серцях!

🎅🎅🎅
Бажаємо миру, достатку, радості, кохання та щастя. Нехай святий Миколай оберігає від будь-яких недуг та негараздів. Нехай це світле свято подарує багато чудес!

🎅🎅🎅
Хай Миколай у вишиванці

Розбудить подарунком вранці

І принесе у вашу хату

Добробут, радості багато.

Розбудить приспані надії,

Зернятко щастя хай посіє.

Зігріє гумором, любов’ю,

І принесе вам міцного здоров’я!

🎅🎅🎅
Темна нічка наступає,

Снігом білим засипає,

Всі дороги і будинки,

Всі дерева і ялинки.

Ніби казка на малюнку –

Сніг малює візерунки.

Двері в хату відкривай,

Йде до вас сам Миколай.

Він несе свої вітання,

Радість, свято, побажання:

Щоб у кожній хаті всі були багаті!

Щоб у кожнім домі всі жили в любові!