Завантажити ще

Допомагаючи природі, ми допомагаємо і ЗСУ: у Вінниці працює екошатл, заснований школярками

Допомагаючи природі, ми допомагаємо і ЗСУ: у Вінниці працює екошатл, заснований школярками
Фото: instagram.com/eco.shuttle

Станцію глибокого сортування сміття у Вінниці – вона ж екошатл - чотири роки тому відкрили дві десятикласниці Марія Ошовська та Інна Шевченко. Так дівчата збиралися стимулювати земляків берегти довкілля.

За час існування шатла дівчата спільно з волонтерами зібрали, відсортували та здали на переробку 20 тонн сміття.

З початку повномасштабного вторгнення Марія та Інна, тепер уже студентки, спрямовують отримані кошти на допомогу ЗСУ.

Докладніше про роботу екошатла KP.UA розповіла Інна Шевченко.

Сміття приносять і навіть надсилають поштою

Інна Шевченко (ліворуч) і Марія Ошовська заснували екошатл 4 роки тому. Фото: надано Інною Шевченко

Інна Шевченко (ліворуч) і Марія Ошовська заснували екошатл 4 роки тому. Фото: надано Інною Шевченко

Інна згадує, що ідея про станцію сортування сміття належала Марії Ошовській.

- Започаткували шатл ми разом з Машею. Раніше вона створювала різноманітні екологічні проєкти, розповідала, як шкодить пластик тваринам та птахам. Ми мали чимало спільних проєктів. Намагалися наголошувати на тому, як від сміття страждає екологія та тваринний світ. У сусідній приватній школі було занедбане приміщення, і ми подумали: чому б не зробити з нього щось, що допомагало б природі та людям? - розповідає Інна.

Школа пішла назустріч юним активісткам та безкоштовно надала приміщення. Не гаючи часу, дівчата зібрали невелику команду школярів, провели у колишньому сараї ремонт, пофарбували стіни. Усередині облаштували три кімнати: одну - для прийому відходів, другу - для відсортованого сміття, третю - для волонтерів.

– Спочатку нас було четверо – я, Маша та ще два учні 8-х класів. Оскільки сарай був зовсім недоглянутим, вирішили його упорядкувати. Потрібно було міняти підлогу, фарбувати стіни. Тоді у нас зовсім не було фінансування – небагато грошей на ремонт дала школа. Поступово облагородили колишній сарай, впоралися вчотирьох.

Однокласники підтримали починання дівчат. Допомагали з ремонтом, хлопці переносили важкі речі. Після відкриття шатла до Маші та Інни почали приєднуватись інші школярі.

– Сьогодні нас 27 чоловік. Це ми, учні інших шкіл, студенти та дорослі, які ходять на роботу, але знаходять час на волонтерство. Так за 4 роки склалася наша команда.

З того часу дівчата працюють кожні другі та треті вихідні місяці. Час роботи шатла – з 12:00 до 18:00 (зимовий графік – з 11:00 до 17:00).

Мешканці Вінниці вже знають, куди приносити речі та відходи на сортування. При цьому волонтери не сортують сміття замість людей, а працюють як консультанти – пояснюють, у який мішок потрібно покласти той чи інший вид відходів.

- Завдання волонтера – поширювати інтерес до сортування. Людина сама повинна розуміти, що й куди треба покласти. У нас вся Вінниця сортує, до шатла приходять люди з різних районів міста. Дехто зі своїми пакетами. Ми допомагаємо їм теоретично, спрямовуємо тих, хто до нас приходить уперше.

Ремонт у приміщенні робили самотужки. Фото: instagram.com/eco.shuttle

Ремонт у приміщенні робили самотужки. Фото: instagram.com/eco.shuttle

У шатл почало приходити дедалі більше людей

– Люди самі нас знаходять. Почали приходити і переселенці. Кажуть: "Як класно ви придумали! Подібне я робила у своєму місті, а тут знайшла вас у соціальних мережах, тепер сортуватиму разом з вами”. Хтось приходить уперше зі словами: "Ми раніше не займалися сортуванням, але хочемо почати". І ми допомагаємо людям, – каже співзасновниця екошатла.

Слава про їхній проєкт настільки поширилася, що вторсировину дівчатам почали надсилати поштою навіть з інших міст.

- Один із моїх обов'язків - прийом посилок, - розповідає Інна. – З Одеси часто надсилають сміття. Люди оплачують доставку, я забираю посилку на пошті і сортую відходи в шатлі самостійно. Як у нас заведено, по фракціям.

Сьогодні у команді 27 волонтерів. Фото: instagram.com/eco.shuttle

Сьогодні у команді 27 волонтерів. Фото: instagram.com/eco.shuttle

Пакети з-під молока не беруть, а брудне просять мити

Можна подумати, що в шатл можна принести будь-що, але це не так. Не всяке сміття підійде для глибокого сортування. По-перше, важливо, щоб вторинна сировина була чистою: її для подальшої переробки приймають переробні компанії. Якщо на станцію прийдуть люди із брудним сміттям, волонтери попросять його помити.

- Не приймаємо вологе сміття, а також таке, що вимагає ліцензійної переробки - акумулятори, батарейки. Не беремо ПЕТ-1 - це білий пластик, який найчастіше можна зустріти як упаковка для молока або лотки для їжі. ПЕТ-1 вимагає спалювання, а це можливо лише у Києві. Після повномасштабного вторгнення ще не вигадали, як передавати ПЕТ-1, - ділиться тонкощами екоактивістка.

Після того як відсортоване сміття зібрано, його відправляють на переробку.

- У нас є три заводи, з якими ми співпрацюємо. Це “Руслана” (завод полімеркомпозитних виробів у Вінниці. – Ред.) – вони приймають пластик з маркуванням 2 (поліетилен), 4 (багаторазові п/е пакети), 5 (поліпропілен), 6 (з поліестеролом), а також упаковки, наприклад, від хліба. "Руслана" до нашого пластику додає пісок - виходить жовта тротуарна плитка.

Також пластик приймає у нас VTORMA. Є ще база прийому вторинної сировини "Еко-сервіс" - вони приймають у нас тетрапаки та алюмінієві банки, - пояснює Інна.

Щомісяця, коли сміття накопичується багато, VTORMA безкоштовно надає шатлу п'ятитонну машину для перевезення вторинної сировини.

- Спершу сміття відвозять до "Руслани", а те, що залишилося, - собі на переробку.

За один раз ми можемо вивезти 400–500 кілограмів сміття. Щоб вмістився весь пластик, машина має бути великою: пластик об'ємний. За місяць таку кількість легко збираємо, вистачає буквально 4 робочі дні, – каже Інна.

Вторсировину приносять з усієї Вінниці і навіть висилають із інших міст. Фото: instagram.com/eco.shuttle

Вторсировину приносять з усієї Вінниці і навіть висилають із інших міст. Фото: instagram.com/eco.shuttle

Сортування вторинної сировини наближає перемогу

Після повномасштабного вторгнення екошатл почав співпрацювати з київською теробороною. Дівчата також допомагали переселенцям, купували постільну білизну для поранених військових і навіть купили дві машини для фронту.

– До початку повномасштабного вторгнення у нас було багато скляних пляшок, одягу – передавали пляшки до Києва для ТРО, – ділиться Інна. Тоді в лютому 2022 року тероборонівці виготовляли багато коктейлів Молотова для захисту міста.

– Крім того, почали проводити грошові та матеріальні збори. Зокрема, провели збори на постільну білизну для військових, які перебувають на реабілітації. Змогли зібрати кошти на дві машини – на одній з них є значок нашого шатла на знак того, що автомобіль був придбаний за нашої підтримки. Словом, намагаємось працювати на різні фронти, – розповідає Інна.

За словами дівчини, всі акції відбуваються спонтанно. Друзі реалізують ідеї, які можуть спасти на думку комусь із волонтерів.

- Просто спадають на думку ідеї – ми їх обговорюємо, думаємо, як їх реалізувати. Наприклад, від когось із волонтерів надійшла пропозиція відкрити барахолку – ми провели акцію у кафе-ресторані Вінниці неподалік від шатла. Одяг продали – отримані кошти відправили на потреби армії.

А поки що першочерговий план юних волонтерів - зміна розкладу роботи. Графік планують змінити на годину раніше: школярам треба повертатися додому, доки не стемніло. А тим часом шатл вже готовий до зимових холодів.

– Взимку у нас буде тепло. Є два обігрівачі, електрика, вогнегасники. Влітку зробили глобальний ремонт - зашпаклювали всі дірки, які були. Так що все облаштовано для роботи, можна приходити. Сортуючи, люди допомагають не лише екології, а й наближають нашу перемогу, – впевнена Інна.

Авто вже на фронті. Після консультації з військовими машину прикрасили логотипом шатла. Фото: instagram.com/eco.shuttle

Авто вже на фронті. Після консультації з військовими машину прикрасили логотипом шатла. Фото: instagram.com/eco.shuttle