Завантажити ще

"Ніхто не має права ображати військових через мову" - Яніна Соколова про скандал з Іриною Фаріон

Журналістка Яніна Соколова прокоментувала мовний скандал з ексдепутатом Іриною Фаріон, коли та в ефірі її програми "Рандеву з Яніною Соколовою" принизила українських захисників, які спілкуються російською. Соколова зазначила, що ніхто не має права ображати військових через мову, тим більше під час війни. Проте, наприклад, студенти повинні спілкуватися виключно державною мовою, якщо хочуть навчатися в українських вишах, як це є за кордоном. Теж саме стосується і тих, хто хоче мати українське громадянство. Про це Яніна Соколова написала у Facebook.

- Я з тих, хто вважає, що про некомфортне треба говорити. Ми не вирізаємо з етеру некомфортне. І тема яка зачепила суспільство, думаю, після нашого ефіру матиме хоч якісь ознаки з’ясованого питання…. Ніхто не має права поливати брудом військових через мову і нав‘язувати їм правила мови під час війни. Якою їм зручно зараз під час війни говорити в окопах, штурмах і т.д, такою і нехай говорять. Вони ризикують життям, захищаючи наші зади. В тому числі мовознавців. Крапка. Не про військових. Вата розправляє плечі. В чаті класу одного з моїх синів опитування у вайбері: якою мовою вести чат. На 10 рік війни. Мовчу про сферу обслуговування, реінкарнацію музики в чартах різних платформ в Україні, політиків, які у вигляді молодої крові протів расіі, але язик нє прі чом виходять в топи народної цікавості. Це дуже небезпечно. Я би навіть сказала трагічно. І матиме наслідки якщо не посилити закони. Як це роблять країни Балтії наприклад. Тут Фаріон має рацію. Бо студенти, які їдуть на навчання, скажімо, до Словаччини, вчать словацьку. Наші, українські. Бо там такі правила. Або до Польщі - польську. Або до Франції - французьку. Вас просто не приймуть туди якщо не знаєте мови. Про громадянство я мовчу. Тому треба терміново робити висновки. Бо якщо нам все одно на нашу культуру, то за що ми тоді воюємо, - йдеться у дописі.

Філологиня Ірина Фаріон в ефірі програми "Рандеву з Яніною Соколовою" розкритикувала російськомовних українських військових, зокрема з третьої штурмової бригади (створена на базі добровольчого формування "Азов"). Вона сказала, що не може назвати їх українцями. Омбудсман Дмитро Лубінець звернувся до Нацполіції, СБУ, Нацради з питань телебачення і радіомовлення.