Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Не факт, що це було північне сяйво: нічне червоне небо здивувало українців

Не факт, що це було північне сяйво: нічне червоне небо здивувало українців
Фото: facebook.com/ilovesumy

Увечері 5 листопада жителі багатьох українських областей на власні очі побачили особливе оптичне явище. Нічне небо раптово стало червоно-рожевим. Чи дійсно це було північне сяйво, що кажуть астрологи та віщуни про цей знак – дізнавалася кореспондент KP.UA.

Кольорова «підсвітка»

Соцмережі рясніють фотографіями нічного українського неба, яке цієї неділі забарвилось в дивний червоний колір. Жителі з різних регіонів України стали свідками загадкового явища. Вчені стверджують, що це було те саме північне сяйво, яке донедавна можна було побачити лише на півночі Норвегії, Швеції, Фінляндії.

Північне сяйво важко побачити, але досить легко пояснити його виникнення. Кольорову «підсвітку» неба створює зіткнення заряджених частинок сонячного вітру з атомами та молекулами повітря у верхній частині атмосфери. Північне сяйво може тривати від декількох хвилин до декількох діб.

Колір сяйва може бути різним, тому що за нього відповідають різні гази. Так, кисень у повітрі «світиться» червоним, жовтим, зеленим, а, приміром, азот - синім та фіолетовим. Саме останні кольори північного сяйва найбільш рідкісні. Та й червоне, і синє сяйво спрогнозувати практично неможливо, тому що це явище залежить від сонячної активності.

Але повернімося до нашої північної «Аврори». «Краса неймовірна!», «Гарно, але страшно…» - пишуть в соцмережах.

«В небі над Україною знову спостерігають полярне сяйво! Для нашої країни це взагалі рідкісне явище! Сталася потужна геомагнітна буря (Кр7 на 17:40 UTC), пов'язана з бомбардуванням нашої планети викидом корональної маси, що стався на Сонці кілька днів тому», - написав на своїй сторінці в "Фейсбук" астроном Володимир Кажанов.

До слова, це вже вдруге цього року північне сяйво фіксують в Україні. Характерні червоні та рожеві плями помітили в небі 24 квітня цього року.

 «Аврора» чи «хімія»?

Та не всі українці впевнені у тому, що це було саме північне сяйво. «А може, це такий захід сонця?» - питають деякі користувачі соцмереж. Різняться і думки вчених.

- Зараз такі непевні часи, що мені важко щось коментувати з приводу цього явища, - розказав KP.UA астроном Олексій Стєклов. – Але чому мовчать вчені з наших обсерваторій? Наприклад, у Києві та навколо є 4 такі заклади, які мають ширококутні реєстратори, спеціальні павільйони з відкотними дахами, і які мали б вести своєрідне патрулювання. Що стосується північного сяйва. Це явище виникає вище лінії Кармана (умовного кордону на висоті в 100 км над рівнем моря. – Авт.). Вище 400 км вже літають космічні кораблі. І є такий момент: на висоті від 100 км до 400 км літають і супутники. І замість полярного сяйва люди можуть отримати неприємний сюрприз у вигляді якогось елементу зброї.

Вчений каже, що на такій висоті можна розпилити все що завгодно і на багато кілометрів у радіусі. А жителі тих місць думатимуть, що небо «зафарбувало» якесь природне явище. Також Стєклов підкреслює, що за такими подіями, як «Аврора», мають слідкувати багаточисельні обсерваторії.

- Особисто ви як вважаєте: було полярне сяйво чи ні? – запитуємо.

- Не маю відповіді, - каже вчений. – Якщо це сяйво, то це надзвичайно рідкісне явище для нас.

Кольорову «підсвітку» неба створює зіткнення заряджених частинок сонячного вітру з атомами та молекулами повітря у верхній частині атмосфери. Фото: facebook.com/chernihiv0462

Кольорову «підсвітку» неба створює зіткнення заряджених частинок сонячного вітру з атомами та молекулами повітря у верхній частині атмосфери. Фото: facebook.com/chernihiv0462

Погане самопочуття та мігрені

Від науки до передбачень. Виявляється, багато українців вбачають у червоному небі поганий знак. Дехто пов’язує це явище з загостренням ситуації на фронті, а інші взагалі говорять, що це попередження людству про майбутній кінець світу. Астрологи та віщуни також вважають, що північне сяйво в Україні – це знак. Але який: поганий чи хороший? Звісно, і тут є протилежні думки.

- Мій розклад на Таро показав, що зовсім скоро в Україні буде переломний момент, після якого війна перейде у завершальну фазу, - розказала KP.UA таролог Каміла Ясніцька. – І це був знак всім українцям, що йдуть великі зміни.

У яких сферах, крім фронту, відбудуться зміни, таролог вирішила не уточняти. А ось її колега з Карпат, віщунка та знахарка Юстина Бик, вважає інакше.

- Оце криваво-червоне небо, яке бачили всі українці, дуже поганий знак.- впевнена знахарка. – І не лише в Україні. У всьому світі! Люди мають зупинитися, задуматися над тим, що вони коять. Бо якщо ні – то буде страшне лихо. Я не побоюся сказати: це знамення перед руйнуванням нинішньої карти Землі.

Та все ж не варто передчасно хвилюватися. Північне сяйво дійсно має погану славу у багатьох народів світу. З давніх-давен жителі північних країн боялися цього явища. Як кажуть історики, ціпеніли перед кольоровим небом, тому що не могли пояснити причину його виникнення, вважали сяйво передвісником лиха, поганого самопочуття. І це частково правда. Північне сяйво пов'язане з магнітними полюсами Землі і часто виникає під час так званих «магнітних бур». А ті, буває, несприятливо впливають на людський організм. У такі дні метеозалежні люди можуть страждати на головні болі та мігрені, скаржитися на підвищений артеріальний тиск, болі в серці, загальне погане самопочуття. Впродовж століть північні народи зрозуміли певну закономірність між виникненням полярного сяйва і погіршенням самопочуття. Тому північну «Аврору» й стали називати передвісником лиха.

Було північне сяйво в Україні чи ні? Вчені все ще сперечаються, хоча одностайно впевнені: природне явище - це просто природне явище, і не треба вишукувати в ньому передвісників якихось подій. Краще, як це й робили українці вчора: з цікавістю переглядати фотографії червоного неба та вірити, що ми ще спостерігатимемо це явище в майбутньому.