Завантажити ще

Очищаємо воду вдома. Обираємо найкращий метод – від заморозки до зворотного осмосу

Очищаємо воду вдома. Обираємо найкращий метод – від заморозки до зворотного осмосу
Фото: wockhardthospitals.com

Лікарі підозрюють, що саме вода стала причиною епідемії гепатиту А у Вінниці. Нібито усі хворі користувалися автоматами самообслуговування, які розташовані у різних районах міста. Люди змушені купувати питну воду і в магазинах, і з таких автоматів, адже водопровідна у Вінниці, та й у більшості українських міст малопридатна для пиття. З кранів тече хлорована рідина, інколи зі стороннім запахом, а після ремонту труб і зовсім кольору чаю. Як забезпечити свою родину чистою питною водою, які методи очистки існують та чи дієві вони – дізнавалася KP.UA.

Джерельна і кринична – із таблицею Менделєєва

Ще років 20 тому важко було і уявити, що у майбутньому ми купуватимемо бутильовану воду і вивчатимемо методи очистки водопровідної. І це не в Африці, а в Україні, де джерел прісної води достатньо. Але якість водопровідної води у багатьох містах, м’яко кажучи, невисока. Та й війна перекрила доступ до чистої води для значної частини населення України.

Вода, яку набираємо з крана, може містити шкідливі речовини, мікроорганізми, бути каламутною, з поганим присмаком… І причин для цього багато: від зношених труб системи водопостачання до забруднення ґрунтових вод. У нібито питній воді можуть бути хлор, бактерії, іржа, пестициди і ще багато чого шкідливого.

Киянка Христина вже кілька років поспіль купує бутильовану воду. Замовляє додому одразу два 18-літрових бутлі на тиждень.

- Цієї води вистачає на мою родину із 4 осіб, - розповідає KP.UA Христина. – Використовуємо її лише для пиття і приготування їжі. Раніше ми купували воду з автомата самообслуговування. Але той апарат ніколи не мили, і це мене дуже бентежило. Коли я народила дитину, питання якісної води постало ще більш гостро. Тому ми почали замовляти воду у фірми-виробника. Якість мене влаштовує: не має накипу, не має сторонніх запахів. Ціна, щоправда, кусається: 170 грн за бутель.

Тому чимало людей економлять і набирають воду з колодязів, прибудинкових свердловин, інших джерел. Якість такої води сумнівна. У чистій на вигляд джерельній воді можуть бути всі важкі метали з таблиці Менделєєва. А лікарі нагадують, що у воді довго живуть і активно розмножуються бактерії, які спричиняють величезну кількість захворювань.

Пити воду з крана може бути небезпечно для здоров’я. Фото: everydaycheapskate.com

Пити воду з крана може бути небезпечно для здоров’я. Фото: everydaycheapskate.com

Пігулки для води

Існує кілька методів очистки питної води в домашніх умовах. Це відомі всім:

 • відстоювання,
 • кип’ятіння,
 • заморожування,
 • очистка за допомогою активованого вугілля,
 • очистка за допомогою спеціальних таблеток.

Але перш ніж детально розповісти про них, нагадаємо про воду, яку взагалі краще вилити у каналізацію:

 • має сторонній колір (подивіться на воду в білому або прозорому посуді на білому фоні),
 • є піна (наберіть трохи у пляшку й інтенсивно її потрусіть),
 • має неприємний запах.

Якщо вода нібито звичайна питна, тоді можна її очищати. Перший і найпростіший метод – це відстоювання. Воду наливають у ємність, залишають на ніч, а вранці проціджують через кілька шарів марлі.

Більш ефективним методом очистки є кип’ятіння.

- Вже на 5-ту хвилину кип’ятіння у воді зникають хвороботворні бактерії, - розказала KP.UA сімейний лікар Наталія Ткаченко. – Раджу кип’ятити не менше 10 хвилин. Після цього нехай рідина відстоїться та охолоне. Обов’язково треба обережно злити осад. І все, вода придатна для вживання.

Для заморожування воду набирають у ємність, ставлять у морозильник. Через дві години на поверхні буде крига - це шкідливі домішки, які треба видалити. Рідину переливають в чисту ємність і ставлять ще на 2-3 години в холодильник, щоб солі і домішки осіли на дно.

Для очищення води можна використати і активоване вугілля з домашньої аптечки. На літр води потрібно 5 таблеток, які краще подрібнити та загорнути у тканину. Згорток кинути у воду і залишити мінімум на 8 годин.

Активоване вугілля дозволяє прибрати лише незначну кількість шкідливих речовин. Більш ефективно очищають воду спеціальні таблетки з хлором. Їх можна купити у спеціалізованих магазинах. Вартість – від 100 грн за 10 штук. Вони мають антибактеріальні властивості. Пігулки треба розчинити у воді і почекати приблизно годину.

І про воду, настояну на кварці чи сріблі. В народі до сьогодні існує думка, що така вода не лише чиста, а й цілюща. Та все ж лікарі радять використовувати перевірені засоби очистки води, а каміння та срібло залишити для ювелірів.

Ефективним методом очистки води є кип’ятіння. Фото: worldatlas.com

Ефективним методом очистки води є кип’ятіння. Фото: worldatlas.com

Фільтрують спеціальні картриджі

Якщо хочеться мати чисту питну воду без зайвих зусиль, можна придбати фільтр-глечик. В ньому вода очищається від хлору, пестицидів, нафтопродуктів, поки протікає через картридж з гранулами активованого вугілля та іонообмінної смоли. Картридж треба змінювати раз на 1-2 місяці. Серед недоліків, наприклад, малий об’єм глечика. Для сім’ї з двох осіб такої кількості води на день буде достатньо, а от більшій родині вже замало. А ще такий фільтр не підходить для твердої води.

Вартість:

 • глечик – від 800 грн.
 • картридж - від 150 грн.

Тому все частіше українці встановлюють стаціонарні системи очистки у своїх квартирах та будинках. Тоді з крана одразу тече придатна для пиття вода. Існує два найбільш зручні варіанти такої очистки: проточна система фільтрації та зворотний осмос.

Перший варіант обробляє воду, як то кажуть, на ходу, без накопичувальних резервуарів. Ефективність очищення залежить від встановлених картриджів. Зазвичай їх потрібно від 2 до 4 штук.

- Найбільш популярними вважаються комплекти з поліпропіленового, іонообмінного та вугільного картриджів, - кажуть фахівці однієї з компаній, яка спеціалізується на продажу та установці систем очищення води. - Це універсальний набір, здатний позбавити більшості домішок і поліпшити органолептичні властивості рідини. Однак користувач може встановлювати в колби будь-які сумісні проточні фільтри для води, у тому числі вузькоспрямованої дії. Термін служби змінних елементів залежить від сумарного споживання води. Середній ресурс набору картриджів становить 4 тис. літрів.

Вартість:

 • системи – від 2500 грн.
 • картриджів – від 1100 грн за два.

Складнішою є очистка методом зворотного осмосу. Це об’ємна конструкція з накопичувальним баком та кількома фільтрами, мембраною, мінералізатором, помпою. До речі, мінералізатор тут - не забаганка, а необхідність. Справа в тому, що технологія ретельно очищає воду (до 98%), і її треба додатково наситити мінералами. Картриджі необхідно змінювати раз на пів року, мембрану – один раз на 2 роки. А раз на рік треба дезинфікувати накопичувальний бак, в якому збирається вода.

Вартість:

 • системи зворотного осмосу – від 4000 грн.
 • картридж – від 1000 грн за комплект з 5 штук.

«Кольорова» вода непридатна для очищення. Фото: kemiquewatersoluzione.com

«Кольорова» вода непридатна для очищення. Фото: kemiquewatersoluzione.com

Власний досвід

Автор цієї статті перепробувала майже всі системи очищення води. І врешті-решт зупинилась на зворотному осмосі. Недоліком системи вважаю високу вартість та повільну фільтрацію, тому обирайте моделі з великим накопичувальним баком. Система досить габаритна, і ще треба знайти їй місце у невеликій квартирі. Також установка потребує додаткового крана на кухні або у ванній кімнаті. Та все ж чиста питна вода щодня вартує того, аби встановити таку систему очищення.

Система зворотного осмосу досить габаритна. Фото: arttherm.dp.ua

Система зворотного осмосу досить габаритна. Фото: arttherm.dp.ua