Завантажити ще

День усіх святих: у Польщі - вихідний, у Мексиці – карнавал, в Ірландії – вечеря для померлих

День усіх святих: у Польщі - вихідний, у Мексиці – карнавал, в Ірландії – вечеря для померлих
Фото: ua-migrant.pl

У цей день всі живі моляться за душевний спокій померлих, а цвинтарі світяться різнокольоровими вогниками: горять лампадки та свічки. Щороку 1 листопада увесь католицький світ відзначає День усіх святих. Історія цього свята, традиції відзначення у різних країнах, а також про те, як святкують в Україні та при чому тут гарбуз – дізнавалася кореспондентка KP.UA.

Зв'язок з язичницькими традиціями

Хтось святкує на вечірці, а хтось - у храмі. День усіх святих – це одночасно і сумне, і весело свято. І з яким настроєм зустрічати 1 листопада – залежить від країни та її традицій.

Та почнемо з історії. 1 листопада День усіх святих відзначають майже у всьому світі. Шанують як канонізованих святих, так і тих, хто залишився невідомим. А ось 2 листопада моляться за душі усіх покійних - і праведних, і ні. Існує твердження, що вшановувати мучеників почали ще у I столітті. Минали часи, і священники остаточно визначилися з датою: з X століття 1 листопада офіційно вважається Днем усіх святих.

Узагалі, якщо зануритися в історію,  можна зрозуміти зв'язок цього свята з язичницькими традиціями. Саме на початку листопада кельти відзначали так званий новий рік і вшановували мертвих. До речі, певні традиції кельтського святкування втілилися у святі Геловін, яке відзначають напередодні Дня всіх святих.

Україна: прикрашають могили хризантемами

Оскільки у нашій країні більшість населення є православними вірянами, то і Собор усіх святих відзначаємо в інший день: у першу неділю після Святої Трійці (червень). Але 1 листопада теж святкуємо. У всіх регіонах, де проживають католики, а особливо на заході країни, у церквах відправляють панахиди, а люди відвідують могили родичів, де моляться, запалюють свічки, ставлять квіти. І до 1 листопада українці починають готуватися ще за кілька тижнів: прибирають могили, купують свічки, прикрашають пам’ятники квітами. Особливою популярністю користуються хризантеми у горщиках. Якихось певних традицій святкування 1 листопада в Україні немає.

Польща: займатися домашніми справами – гріх!

Тут День усіх святих – державний вихідний. Після урочистої літургії у костелах люди йдуть на кладовища, аби вшанувати своїх рідних, запалюють лампадки. Вважається, що вогонь відганяє нечисту силу і зігріває душі померлих рідних. До речі, якщо чужа могила закинута і недоглянута, поляки обов’язково ставлять лампадку і там.

- Ні 1, ні 2 листопада набожні поляки не працюють, навіть займатися домашніми справами – гріх! – розказала KP.UA українка Аліна, яка проживає у передмісті Варшави. – День усіх святих тут дуже шановане свято і водночас сумне. Знаєте, поляки - надзвичайно релігійні. І не дай боже порушити тут якісь релігійні канони…

Поляки після святкової меси в костелах відвідують кладовища сім’ями. Фото: radio.bialystok.pl

Поляки після святкової меси в костелах відвідують кладовища сім’ями. Фото: radio.bialystok.pl

Ірландія: запалюють «ліхтар Джека»

Саме ця країна вважається батьківщиною свята. Ірландці переконані, що 1 листопада душі померлих родичів повертаються до свого сімейного дому. Тому живі роблять усе можливе, аби створити певний затишок для мертвих: прибирають у домі, розпалюють каміни, готують вечерю.

- Сервіруючи стіл, обов’язково ставлять додаткову тарілку і прибори, а також склянку з водою для померлих родичів, - розказала KP.UA Марія, переселенка з України, яка зараз проживає в Ірландії. – Перед вечерею відвідують могили рідних, там і моляться. А вдома ще запалюють «ліхтар Джека».

Це той самий символ свята – гарбуз, на якому вирізають зловісне обличчя, вибирають м’якуш і ставлять усередину свічку. Щоправда, спочатку замість баштанних використовували ріпу. Вважалося, що такий «ліхтар» відганяє злих духів від оселі. Ірландські бабусі дотепер розповідають своїм внукам легенду про «ліхтар Джека». Кажуть, що давним-давно жив в Ірландії скупий чоловік на ім’я Джек. І таким він був підлим та скупим, що після смерті його душу не захотіли ані ангели, ані чорти. А диявол дав Джекові ліхтар з вуглиною і прирік вічно блукати між раєм та пеклом…

До речі, про містику. День усіх святих оповитий моторошним настроєм. Тому в Ірландії до цього свята влаштовують тематичні екскурсії у старовинних замках. А ще молодь полюбляє збиратися в пабах на свято, проводити костюмовані вечірки та пити ель.

Ірландські бабусі до сьогодні розповідають своїм внукам легенду про «ліхтар Джека». Фото: api.time.com

Ірландські бабусі до сьогодні розповідають своїм внукам легенду про «ліхтар Джека». Фото: api.time.com

США та Канада: свято як частина традиції

Тут святкують з розмахом! Щоправда, американці та канадці полюбляють переддень 1 листопада, той самий Геловін. Тут це друге за популярністю свято після Різдва.

Американські традиції святкування добре знають в усьому світі завдяки голлівудським фільмам. Костюмовані вечірки, збирання цукерок дітьми в костюмах, різноманітний страшний антураж, всілякі фільми жахів по телебаченню – це і є Геловін. Жителі США та Канади витрачають тисячі доларів на геловінські товари, щоб прикрасити свої будинки та здивувати своїм костюмом. Геловін давно став частиною американських традицій.

А ось сам День усіх святих відзначають не так масово та помпезно. У католицьких церквах проходять літургії, після яких люди їдуть або на цвинтар до могил рідних, або додому, згадуючи і молячись за душі покійних. Все тихо та спокійно, на відміну від попереднього святкового дня.

Американці полюбляють переддень 1 листопада, той самий Гелловін. А ось сам День усіх святих відзначають не так масово та помпезно. Фото: americanenglish.state.gov

Американці полюбляють переддень 1 листопада, той самий Гелловін. А ось сам День усіх святих відзначають не так масово та помпезно. Фото: americanenglish.state.gov

Мексика: зустрічають душі покійних з радістю

Танці та пісні, сміх та розваги! Такий нестандартний День усіх святих у Мексиці. Хоча це навіть не один день, а аж три: мексиканці починають святкувати 31 жовтня і закінчують 2 листопада. І тут святкують по-особливому, адже у мексиканців свої фольклорні традиції, відмінні від наших.

- Коли я вперше побував на святкуванні Дня усіх святих, то був вражений кількістю черепів на вулиці, - розказав нам мандрівник Олесь Коваль. – Всюди, куди не глянь, були черепи та домовини: це і іграшки, і якісь прикраси, і солодощі. Мексиканський День усіх святих – це карнавал. У параді, який присвячують мертвим, беруть участь цілі родини. Всі переодягаються, роблять запаморочливий макіяж!

Мексиканки розмальовують своє обличчя наче череп, роблять зачіски, прикрашають квітами. І так створюють образ Катріни, жіночого скелета, популярного у мексиканській культурі.

- А ще на карнавалі всюди чорнобривці, - пригадує Олесь. – Так, наші українські чорнобривці, щоправда, різних сортів. Ці квіти нібито проводять душі мертвих з потойбіччя у світ живих. Взагалі в Мексиці заведено зустрічати душі покійних з радістю. Бачили мультфільм «Коко»? Сюжет якраз про святкування Дня усіх святих.

Аби вшанувати мертвих, мексиканці на могилах рідних створюють справжні вівтарі з квітів, приносять туди подарунки та улюблені страви покійних. Обов’язково готують Pan de muerto, або «хліб мертвих». Це солодка випічка, прикрашена перехрещеними кістками з тіста. Мексиканці вважають, що такий хліб має втішити мертвих і нагадати живим, що життя солодке і смерті не варто боятися.

На могилах рідних мексиканці створюють справжні вівтарі з квітів, приносять туди подарунки та улюблені страви покійних. Обов’язково має бути Pan de muerto, або «хліб мертвих». Фото: garzablancaresort.com

На могилах рідних мексиканці створюють справжні вівтарі з квітів, приносять туди подарунки та улюблені страви покійних. Обов’язково має бути Pan de muerto, або «хліб мертвих». Фото: garzablancaresort.com

Новини по темі: Свята Традиції Хелловін