15 червня
Завантажити ще

Жителі Маріуполя: Знову готуємо на багаттях – нові будинки до життя непридатні

Жителі Маріуполя: Знову готуємо на багаттях – нові будинки до життя непридатні
Фото: екран відео t.me/andriyshTime

На що перетворюється Маріуполь? У великий середньоазіатський кишлак, якщо побачити сьогодні  жителів цього приморського міста? У «потішний» анклав, у якому натикані веселенькі будиночки, але при цьому людям нема де жити? В аналог північнокорейського потьомкінського «села» Кіджондон? Та на будь-що, тільки не наш рідний український Маріуполь. У місті зараз відбувається комунальний (і не лише) катаклізм. Втім, чого ще можна очікувати від окупантів?

Елітні новобудови – вимерла зона

А які плани малювали, якими перспективами дражнили! Обіцяли відновити, відбудувати ще краще, запустити, повернути, надати, обсипати… У результаті - розвалили, відібрали, вбили, обдурили.

І навіть розпіарений усіма засобами російської пропаганди збудований на пустирі житловий комплекс «Невський», куди навесні приходив сам Путін і тиснув руку «жителю», вже не витримує критики. Та й Путін, кажуть, був несправжній, і «місцевий житель» ледве встиг сховати погони ФСБ, а «Невський» виявився лише строкато розфарбованим фасадом, за яким нічого.

- Будинки в «Невському» практично не заселені, живуть там одиниці – здебільшого росіяни та небагато місцевих мешканців. Будинки не газифіковані, всі на електриці, у тому числі плити. Проблема в тому, що з електрикою проблеми, може три дні не бути світла в будинку. Така сама ситуація і в ЖК «Смарагдовий». Люди буквально виють, а що можуть вдіяти? Ввечері гнітюче враження від цих будинків – стоять порожні темні коробки з вікнами, що зрідка світяться. На дитячих майданчиках немає дітей, на стоянках – добре, якщо одне авто. Абсолютно вимерла зона, - ділиться враженнями колишня мешканка Маріуполя Ганна Леонова.

Маріупольці не можуть зрозуміти, навіщо треба було будувати розмальовані будинки, якщо в них ніхто не живе? Їм відповідають: не для тих, які втратили житло, а для росіян, які бажають взяти ці квартири в іпотеку під пільгові 2%. І таких чимало! На їхні переконання, «війна ж колись закінчиться, а в нас уже буде квартира на морі». Не треба шукати логіки в цих словах, її там немає.

– Колега моєї мами отримала квартиру в «Невському». Просто дивом, буквально вибивала її у «влади», адже її будинок знесений вщент. Вона була щаслива у новій квартирі не дуже довго. Ось уже пів року ми майже кожен день чуємо від неї скиглення: то проводку замкнуло, то трубу прорвало. Тепер нам зрозуміло, чому у цих будинках не живуть люди, – пояснює ще одна жителька міста Марина Левченко. – Там немає умов. Ті, кому квартири дали, не можуть їх обставити – на меблі та все інше потрібні гроші, а де їх взяти?

Вулиця Купріна. Людей практично не видно. Фото t.me/mariupolnow

Вулиця Купріна. Людей практично не видно. Фото t.me/mariupolnow

Повернення минулого року

На слуху ще нещодавня аварія в «Невському», коли масштабний прорив каналізації мало не перетворив кольорові будинки на смердюче болото. Рятувальники довго усували проблему, але й після ремонту системи бажаючих жити в «Невському» не додалося.

- За «Невським», кажуть, росіяни укріпрайон із бетону відливають. Цілком можливо, що ці квартири для «орків», які будуть з "мирняком" упереміш жити. Дебіли збудували коробки, а комунікацій під них не вистачає. Я не лише про електрику, а про й водопостачання та водовідведення: видно, розуміють, якщо всіх заселять, то все у г…ні буде, - розповів місцевий мешканець.

У житловому комплексі «Смарагдовий» мешканці, втомившись від відсутності електрики цілодобово, знову почали готувати їжу на вогнищах у дворах, згадуючи зиму-весну 2022-го.

- Ми знову повертаємось до минулого року. Холодна зима (нині осінь), без тепла, світла та води. Міська електролабораторія зволила лише вчора під кінець робочої зміни приїхати на 10 хвилин подивитися та поїхати, - пишуть мешканці місцевих пабликів.

У приватному секторі, незважаючи на численні обіцянки, жителі самі готували свої будинки до зими, зашпаровуючи дірки тим, що під руку потрапить. Нова «влада» жодним чином не брала участі у відновленні житла – максимум, на що вистачало окупаційних чиновників, то це на участь у телеефірах, де вони називали суми, виділені на відновлення Маріуполя. Неозброєним оком видно, що левова частина цих грошей до міста не дійшла.

Пред'явіть право на проживання!

Водночас маріупольців не втомлюються лякати нововведеннями. Наприклад, оголошено загальну інвентаризацію житла. Створюються комісії, які ходитимуть по квартирах та перевірятимуть документи на право власності у господарів. Люди одноголосно стверджують: готується грандіозне віджимання квартир.

«Адміністрація міста Маріуполя просить мешканців поставитися з розумінням та надавати членам комісії до перевірки правовстановлюючі документи на об'єкти нерухомого майна та документи, що засвідчують особу власників та всіх мешканців. У разі відсутності власника на об'єкті в період роботи комісії з поважної причини, власнику необхідно самостійно звернутись та надати вищезгадані документи», - говорить у документі окупаційної влади.

- Але як бути тим, хто перебуває за кордоном? Хтось поїхав, забравши документи на житло, а у свою квартиру поселив друзів чи родичів, які залишилися без даху над головою. Що вони можуть пред'явити комісії? Які причини вважаються поважними? – запитують жителі Маріуполя. – Зрозуміло, що виявлятимуть  пусті квартири і заселятимуть туди або заробітчан, або росіян, які приїхали «жити до моря». Напевно, ці квартири продаватимуть.

Вулиця Київська у Маріуполі. Фото t.me/mariupolnow

Вулиця Київська у Маріуполі. Фото t.me/mariupolnow

«Гостей» ми ненавидимо»

Маріуполь кишить вихідцями з Азії та Кавказу, і це не було причиною для занепокоєння раніше, але зараз картина інша. Місто поступово ісламізується, маріупольці вже розповідають про багатодітні сім'ї, де мама в чадрі, а тато – голосний і нахабний. Люди, які приїхали до приморського міста на заробітки, гастарбайтери залишаються тут і виписують до себе своїх рідних.

– Ми їх ненавидимо! Вони забрали собі всю роботу: укладання доріг, наприклад, будівництво тощо. Місцевим мешканцям дозволяють хіба що розбирати завали, які до вибухів були будинками. Так, там багато роботи, але на гроші «кидають» через раз. Натомість приїжджі почуваються непогано, у них зарплати від 100 тисяч рублів і вище плюс компенсації, – скаржиться мешканець міста Сергій.

Хоча не всі «відряджені» можуть похвалитися цим – і «ринок рабів» у самому центрі Маріуполя може бути підтвердженням. З раннього ранку біля площі Свободи на перехресті з проспектом Миру збираються «вільні руки». Господарі наймають їх на разові роботи - полагодити, залатати, викопати і т.п., платять від 2500 рублів на день. Жодної бухгалтерії, жодних податків, жодної відповідальності. Маріупольці шоковані: такого в їхньому місті ніколи не було.

- Куди не подивишся – скрізь тихий жах. Сміття – дуже багато сміття скрізь. Руїни скрізь, крім центру. Але й там фарбують будиночки лише ті, що виходять на проспект. Все, що далі – так і стоїть роздовбане. Ціни – космічні, кафе та ресторани працюють через день-два, але від них ніякого толку. Багато агресії, бійок, ДТП, особливо з військовими, які їздять і під «градусом», і під мефедроном. По телевізору у Маріуполі все чудово, за фактом – це просто вбите місто-зомбі, - коментує мешканець Маріуполя Максим Юлицький (ім'я змінено).

Навіщо приплив балкер?

Усі спроби городян добитися від окупаційних властей хоч чогось безплідні. Якщо ремонти робляться, то виключно під телекамери і в поодиноких випадках. Однак щодня повідомляється про освоєння чергової багатомільйонної суми з російського бюджету «на відновлення Маріуполя». З цієї причини Донецьк уже ненавидить приморське місто, оскільки до колишньої шахтарської столиці відправляють мізерні кошти, а відновлення будинків, які постраждали ще у 2014-2015 роках, триває дуже неспішно.

Натомість окупанти «утішили» населення тим, що поглибили дно в районі порту, і туди вже прийшов балкер із Росії. Як розповів радник маріупольського міського голови Петро Андрющенко, це судно морського класу пришвартувалося біля причалу судноремонтного заводу. На балкері є кран, його повна вантажопідйомність становить понад 5000 тонн. На думку Андрющенка, судно здійснило тестовий прохід. Що привезе балкер наступного разу на своєму борту, можна легко здогадатися. Ні, це будуть не будматеріали для відновлення будинків або заводів, а найімовірніше - зброя. Маріупольці, які втратили своє місто, поступово втрачають надію на його відновлення та повернення.

- Окупанти зруйнували будинки, знову перейменували вулиці назад на "Артема" та інші на кшталт «Ленінського комсомолу», зруйнували містоутворюючі підприємства… Обіцяли розмінувати «Азовсталь», запустити залізницю до Росії, перезапустити ММК ім. Ілліча. Загалом, наобіцяли сім мішків гречаної вовни, навезли своїх військових та «іноземних фахівців» - і на цьому все. Люди не знають, як переживуть цю зиму – Маріуполь не готовий взагалі до холодного сезону! – журиться Максим Юлицький. – Комунальники кажуть, що подали опалення до будинку, але воно не доходить до квартир. У будинку на вулиці Урицького вмикали на кілька днів. Частина стояків закрита, частина не готова. Почалися витікання – опалення вимкнули. А чим ремонтники влітку займалися?

Рожеві окуляри щодо "нового життя в Маріуполі" злітають у багатьох. Одна справа – дивитися телевізор, інша – відчути всі «принади руського миру» на власній шкурі. Коли немає світла, води та тепла, маріупольцям найменше хочеться слухати про чудові перспективи майбутнього. Вони хотіли хоча б банально зігрітися сьогодні.

Так виглядає ремонт квартири у Лівобережному районі заробітчанами

Так виглядає ремонт квартири у Лівобережному районі заробітчанами