25 травня
Завантажити ще

Пульмонолог про спалах легіонельозу в Польщі: Легіонелла постійно живе поряд з нами

Пульмонолог про спалах легіонельозу в Польщі: Легіонелла постійно живе поряд з нами
Фото: fernando zhiminaicela живе Pixabay

З минулого тижня у польських та українських новинах – місто Жешув, в якому зафіксували спалах легіонельозу. На сьогодні (матеріал написаний 29 серпня) інфекцію виявили у 144 осіб, померли від "хвороби легіонерів" - 11 осіб. Більшість померлих – жителі міста Жешув від 64 до 95 років.

За словами державного регіонального санітарного інспектора Підкарпатського воєводства Адама Сидора, у водопроводі Жешува фахівці виявили бактерії збудника легіонельозу – легіонели. Одна із версій появи бактерії у водопровідній воді – диверсія з боку РФ. Адже Жешув відіграє важливу роль під час війни в Україні. Він лише за 100 км від українського кордону, через місто регулярно йде гуманітарна та військова допомога, сюди приїжджали Джо Байден та принц Вільям.

Поки польська влада розслідує причину спалаху захворювання, KP.UA розбиралася, що це за хвороба, чим небезпечна, як її лікувати і чи може вона дійти до України. Допомагала нам із відповідями пульмонолог Лідія Тараленко.

"Легіонелла живе там, де є волога"

- Лідіє, що це за хвороба така – легіонельоз? Її збуджує бактерія чи вірус? І як нею можна заразитись?

Лідія Тараленко, пульмонолог із 20-річним стажем. Фото: acmd.clinic

Лідія Тараленко, пульмонолог із 20-річним стажем. Фото: acmd.clinic

- Легіонельоз – захворювання бактеріальної природи, її збудник – бактерія легіонелла.

У Жешові трапився ендемічний випадок (притаманний певній географічній місцевості. – Прим. ред.). Чому це сталося? Швидше за все, був контакт із великим резервуаром прісної води чи централізованим кондиціюванням.
Заразитися можна від кондиціонерів, у басейні, біля штучних та природних водойм. Також причиною захворювання може стати поганий догляд за небулайзерами у домашніх умовах. Якщо десь постійно є волога – там живе легіонелла.

Легіонелла дуже чутлива до висушування, тому при хорошому догляді за системами кондиціювання вона гине. Там, де сухо, її немає.

Легіонела легко розмножується влітку. Сприятлива температура для її розмноження – від 20 до 60 градусів тепла. Тому гарячої води вона не боїться.

– А як проявляється захворювання?

- Щодо перебігу захворювання, воно може проявлятися як легка застуда, так і протікати важко.
Багато в чому перебіг захворювання залежить від концентрації збудника та імунітету хворого. Так, якщо концентрація збудника невелика, а пацієнт, який контактував із легіонелою, не має імунодефіциту, - хвороба протікає безсимптомно. Деколи протягом чотирьох тижнів після захворювання можна виявити лише антитіла. У багатьох хвороба проходить легко. Із симптомів може бути лише мінімальна температура. Небезпека виникає, коли концентрація збудника висока.

- Але дивіться, у Польщі вже зафіксовано 11 смертей. Щоправда, кажуть, що це були люди похилого віку, які страждають і на інші захворювання. Але в яких випадках хвороба може закінчитися летальним кінцем? Хто у зоні ризику?

- Пацієнти, які мають імунодефіцити будь-якої природи. Це може бути імунодефіцит набутий (ВІЛ, СНІД), уроджений імунодефіцит у дітей, імунодефіцити на фоні лікування захворювань – протионкологічні препарати, прийом гормонів тощо. Мова про будь-які ліки, які знижують місцевий та системний імунітет. Ця категорія населення переноситиме легіонельоз важко.

- За якими ознаками можна запідозрити легіонельоз?

- Виявити цю хворобу за перебігом захворювання не так просто: вона як звичайне ГРЗ або так само, як і кожна пневмонія - з підвищенням температури і кашлем. Її виявляють, коли працюють стандартні антибіотики чи група людей, що проживає поруч із вами, заразилася легіонельозом.

В цьому випадку потрібен ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція. - Прим. ред.) на легіонелу. ПЛР – досить чутливий метод виявлення збудника, який роблять при аналізі мокротиння.

- Як лікувати це захворювання?

- Легіонельоз лікується антибіотиками. Проте всі протоколи лікування пневмонії передбачають антибіотики першого ряду, які на легіонелу не діють. Легіонела чутлива до антибіотиків другого ряду. Найчастіше це захворювання лікують за допомогою антибактеріальної терапії з макролідами.

- Я так розумію, у процесі пиття води заразитися легіонельозом не можна, треба дихати паром?

- Так. Інфікування можливе, коли вода потрапляє в дихальні шляхи через випаровування води. Також можна захворіти, ковтнувши воду в басейні.

Заразитися може сантехнік, якщо він працює з водопроводом або каналізацією без респіратора. Найчастіше у цих місцях міститься висока концентрація збудника. Надихався вологим повітрям - можливе зараження.

- Як захиститися від легіонельозу?

- Якщо люди працюють із кондиціонерами у спеку або сантехнічними спорудами – потрібно носити маски.

Щоб захиститися у побуті, важливо добре висушувати всі місця у будинку, де є вода. Тобто ретельно доглядати душові кабіни, не залишати там вологу, вчасно чистити кондиціонери, не забувати, що зволожувачі повітря підлягають очищенню. Також потрібно стежити за чистотою та сухістю небулайзера.

"Від людини до людини легіонельоз не передається"

- Легіонельоз страшніший за пневмонію?

- Ні, не страшніше. Однак, якщо пневмонія досить розвинулася, перебіг її буде важким. Тобто це класична група пневмонії, яка схильна до тяжкого перебігу. При цьому до тяжкого перебігу захворювання схильна також стрептококова та стафілококова пневмонія.

- Чи ймовірно, що “хвороба легіонерів” дійде до України? Наприклад, хтось із переселенців додому поїде. Чи може він заразити інших?

- Ні, це так не працює. Від людини до людини хвороба не передається. Такий номер не пройде.

- Подейкують, що бактерія легіонела могла бути навмисне занесена у водогін. Чи це можливо?

- Запідозрити будь-що можна завжди. З таким самим успіхом можна припустити, що ентеровірус чи щось ще занесено. Але насправді ні. Швидше за все, справа в недогляді щодо дезинфекції води. Поширення бактерії пов'язане зі стандартними речами - спекотною погодою і, ймовірно, недостатнім доглядом за водопроводами, системами кондиціювання повітря та ін.

Бактерія не заноситься, вона розмножується у сприятливих умовах. І щоб мінімізувати ризики захворювання, краще воду кип'ятити, а не пити з крана.

Потрібно розуміти, легіонельоз – це не натуральна віспа, яка повністю зникла. Легіонела нікуди не дівається, живе поряд з нами – ми постійно з нею контактуємо.

Якщо захворювання стає масовим – випадків тяжкого перебігу хвороби буде більше. Серед тяжкого перебігу хвороби вищий ризик смертності. Тому випадок, подібний до того, що стався в Жешуві, помітили. До речі, смертність від пневмонії завжди висока – близько 15% за будь-якої пневмонії.

Довідка Коротко про

"Хвороба легіонерів" - легенева інфекція. Заразитися нею можна при вдиханні інфікованих випарів. Також легіонельоз називають пітсбурзькою пневмонією, понтіакською лихоманкою, легіонелла-інфекцією, лихоманкою форту Брегг.

У тяжких випадках захворювання може протікати з високою температурою, загальною інтоксикацією, ураженням легенів, ЦНС та органів травлення.

Вперше хворобу ідентифікували 1976 року. Масове зараження легіонельозом відбулося у Філадельфії під час з'їзду Американського легіону. Звідси захворювання отримало назву - "хвороба легіонерів".

Новини по темі: Здоров'я Хвороби