Кілька днів тому американська модель Белла Хадід повідомила своїм підписникам у соцмережах, що вона закінчила більш ніж 100-денний курс лікування від хвороби Лайма.
“Життя з хворобою Лайма вибило мене з колії. Бути сумним, коли навколо стільки кохання та можливостей, - найнезрозуміліша річ у світі. Якщо ви боретеся - все налагодиться. Я обіцяю це, залишайтеся сильними і вірте у свій шлях, дотримуйтесь своєї правди. Я вдячна за життя на тлі 100 із лишком днів лікування Лайма, хронічної хвороби, майже 15 років невидимих страждань, які коштували того, щоб все життя дарувати любов і бути собою”, - написала модель у своєму Інстаграмі.
Хвороба Лайма, або кліщовий бореліоз, передається через укус кліщів. Це інфекційне захворювання, яке вражає нерви, суглоби, серцево-судинну систему та шкіру. Тому, коли ви проводите час на природі, необхідно берегтися від цих небезпечних комах.
Які симптоми у хвороби Лайма? Як не допустити зараження? Що робити, якщо вкусив кліщ? Чим лікувати кліщовий бореліоз та яку загрозу здоров'ю він несе? Про це KP.UA розповів лікар-інфекціоніст Дмитро Дудар.
- Дмитре, прочитали про те, що Белла Хадід страждає від хвороби Лайма практично 15 років. Звідки береться це захворювання? Невже просто від укусу кліща? Як за симптомами зрозуміти, що в тебе бореліоз?
- Так, хвороба Лайма – інфекційне захворювання – передається лише через укуси кліщів.
Період укусів збігається з часом активності кліщів. Така небезпека триває приблизно з березня до жовтня.
Як правило, перші симптоми з'являються через 2-3 тижні після укусу кліща. Перший яскравий симптом – еритема – почервоніння шкіри на місці укусу.
Еритема має овальну чи круглу форму з чіткими краями. Її діаметр спочатку близько 5 см. Згодом зона гіперемії розширюється і може досягати до 30-40 см у діаметрі. Центр еритеми блідне. Зміни з боку шкіри – лише перший прояв хвороби.
Якщо своєчасно не розпочати лікування, через кілька тижнів можливе ураження внутрішніх органів, рухового апарату, центральної нервової та серцево-судинної систем.
У цьому випадку хвороба може мати неприємні наслідки та складніше піддається лікуванню.
- Чим загрожує хвороба Лайма і до чого може призвести?
- Може загрожувати ураженням нервової системи, призводити до менінгіту, ревматологічних проявів, артритів, уражати периферичну нервову систему, опорно-руховий апарат, серце та ін.
При пізньому звертанні та неправильному неадекватному лікуванні хвороба Лайма може призвести до тяжких наслідків та навіть інвалідності.
- А можна сподіватися, що хвороба пройде сама, без лікування?
- Це захворювання саме собою не зникне. Тому важлива профілактика – уникати укусів кліщів під час походів на природу. Важливо одягати захисний одяг та користуватися репелентами. Після прогулянок слід уважно оглянути шкіру.
Якщо укусу не вдалося уникнути, кліща потрібно якнайшвидше витягнути. При перших симптомах хвороби важливо звернутися до лікаря. Лікуванням захворювання займаються або лікарі-інфекціоністи, або сімейні лікарі.
- Як лікують кліщовий бореліоз?
- Антибіотиками. При своєчасному зверненні та правильному лікуванні одужання настає у 90% випадків.
Як правило, на ранній стадії курс лікування триває від двох тижнів до місяця.
- Протягом якого часу важливо звернутися до лікаря?
- Чим швидше, тим краще. Ця хвороба добре піддається лікуванню на першому етапі, коли виникло почервоніння на місці укусу. У разі пізньої діагностики йдеться вже про стаціонарне лікування. А це зайві фінансові витрати, погіршення здоров'я та зниження працездатності.
У пізньому періоді захворювання може розвинутись хронічний перебіг хвороби Лайма.
– Через який час можна говорити про пізній розвиток хвороби?
- Через місяці чи роки після зараження.
- Від хвороби Лайма вмирають?
- Ні, але ця хвороба неприємна. Затяжний перебіг захворювання може спричинити часткову або повну втрату працездатності.