Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
20 лютого
Завантажити ще

Один із творців БПЛА Sirko: Наш дрон дешевий у виробництві, і він непомітний у небі

Один із творців БПЛА Sirko: Наш дрон дешевий у виробництві, і він непомітний у небі
Фото: facebook.com/skyassist.com.ua

Днями у Харкові на зльоті українських виробників БПЛА «Люті Пташки ДемоДень» близько 50 розробників військової техніки представили свою продукцію. Головна мета заходу - ознайомлення з технікою військових і інженерів, щоб налагодити більш масове виробництво вітчизняних дронів. Одним із найпомітніших експонатів виставки став БПЛА Sirko від української компанії Skyassist. Розробникам вдалося налагодити серійне виробництво цього дрона

KP.UA поспілкувалась з головою наглядової ради українського підприємства Skyassist Ігорем Криничко про БПЛА Sirko та важливість дронів у сучасній війні.

З нуля зробили цех, знайшли команду

Голова наглядової ради «Skyassist» Ігор Криничко. Фото: facebook.com/ikrynychko

Голова наглядової ради «Skyassist» Ігор Криничко. Фото: facebook.com/ikrynychko

- Пане Ігорю, як і з чого почалась розробка БПЛА Sirko? 

- З кави! Кави, яку ми пили з партнером та другом одного волонтерського ранку. На початку війни я познайомився з Ігорем Фіняком, з яким ми з першого дня почали займатися волонтерством. Ми щоденно тісно контактували з військовими і чудово знали їхні потреби. У той момент на передовій була критична необхідність у розвідці - не було нічого! Мій друг військовий жартував, що розвідку проводили, забігаючи у посадку, і якщо у дупу стріляють – значить, там русня.

Ми постійно думали, чим ми можемо допомогти, почали детально вивчати, що є на ринку БПЛА, українські, китайські дрони, збирали відгуки від військових, формували технічне завдання, робили креслення, шукали запчастини, обдумували технологію та дуже-дуже багато інших питань. Коли все було більш-менш зрозуміло, сформували конструкторське бюро і виготовили першу модель, як кажуть, «на коліні».

Потім почалось доопрацювання, тести, виготовлення другого тестового прототипу, на це пішло трохи менше року, поки з'явилася перша серійна модель Sirko. Паралельно розгорталося виробництво, ми з нуля зробили цех, знайшли команду, займалися юридичними питаннями та поставками комплектуючих. 

- В чому полягає унікальність і сильні сторони БПЛА Sirko? 

- Сильні сторони Sirko - найнижча ціна на ринку серед бортів літакового типу, відмінні робочі характеристики, можливість швидкого масштабування виробництва, якість камери, радіопрозорий матеріал корпусу, тихий і непомітний у небі на робочій висоті, швидке розгортання та запуск, легкість, зручне пакування та транспортування.

Щодо унікальності... Я не вважаю Sirko унікальним винаходом: ми поєднали технології, які вже давно придумані, але так, як нам потрібно, під наші потреби. Унікальною я вважаю нашу команду, це чудові люди, які рік наполегливо і повноцінно працюють просто на ентузіазмі, тому що про гроші зазвичай у таких проєктах мова не йде. І вони разом з нами вірять у перемогу, у наші цілі, не втрачають мотивації, я дуже пишаюся нашим колективом.

При вазі 1,4 кг Sirko може перебувати в польоті понад півтори години. Фото: facebook.com/skyassist.com.ua

При вазі 1,4 кг Sirko може перебувати в польоті понад півтори години. Фото: facebook.com/skyassist.com.ua

Швидкість та кількість зараз найважливіші

- Що було найскладнішим етапом на початку розробки?

- Найскладніше було скомпонувати недорогий БПЛА. На ринку багато дорогих проєктів, а нашим військовим було потрібно економне рішення для малих дистанцій, при цьому щоб БПЛА був надійний та якісний. Тому найскладніше було зробити складну технологічну «начинку», знайти можливості зробити її недорогою і без значної втрати якості.

- Вам вдалось досягнути серійності виробництва. Це у нас в Україні, на жаль, ще рідкість. Що допомогло це зробити? Що б ви могли порадити своїм колегам, які працюють над розробкою дронів, щоб і вони також змогли цього досягнути і, тим самим, зробити свій внесок у захист України. 

- Саме тому, що ми добре знали про таку проблему, ми думали про це ще на етапі ідеї. Ми чітко знали, що маємо зробити БПЛА, який можна якнайшвидше поставити на потік і віддавати на фронт. Ми вирішили використовувати технологію штампування і конвеєрний тип збірки. Зараз, при наявності замовлень, ми можемо виготовляти від 800 до 1000 БПЛА на місяць. Це я б і порадив колегам: який би ви не сконструювали технологічний апарат, швидкість та кількість його виготовлення зараз найважливіші, можна сказати вирішальні.

Дрони – це «очі» військових

- Ми звідусіль чуємо, що зараз дрони дуже важливі на фронті. Можемо детальніше поговорити про те, що безпілотники сьогодні роблять на війні?

- Дрони є різні: є розвідувальні, є ударні. У всіх основна задача - зберегти життя наших військових, тому що БПЛА діють з дистанційного керування. БПЛА Sirko - розвідувальний апарат. Це «очі» військових, його запускають по лінії фронту чи у тил ворога, шукають скупчення сил ворога, техніку, боєприпаси, всі розвіддані оператор збирає і передає для коригування вогню і знищення противника. Зараз у розробці і ударний дрон, який ми також зробимо зі схожими характеристиками - потужний, недорогий, швидкий у збірці. 

- Зараз часто кажуть про те, що у випадку з дронами важливий ще й штучний інтелект. Про що саме йдеться і чим він може бути корисний у цій справі? 

- Ми знаємо, про що мова, але наразі не будемо детально розповідати. Русня ще не знає про наші плани, тому щодо використання ШІ ми не говоритимемо. Але можна відмітити, що штучний інтелект дозволить оператору під впливом РЕБ (радіоелектронної боротьби. - Ред.) робити так, щоб він не заважав БПЛА виконувати свою місію і за допомогою відеокамери розпізнавати поверхні, об'єкти, обличчя максимально ефективно виконуючи завдання. 

Автори проєкту готові виготовляти до 1000 апаратів на місяць. Фото: facebook.com/skyassist.com.ua

Автори проєкту готові виготовляти до 1000 апаратів на місяць. Фото: facebook.com/skyassist.com.ua

На 90% зроблений з полімерних радіопрозорих матеріалів

Як визначають розробники, у Sirko багато переваг.

Малий розмір – довжина крила всього 90 см, і на робочій висоті в 200-800 метрів його зовсім не видно, він стає невидимим для звичайного ока.

Він малошумний - на його висоті польоту не чутно взагалі.

Також дрон передає на наземну станцію закодований потоковий цифровий сигнал телеметрії та аналоговий закодований сигнал з камери. Відео передається на будь-який гаджет – ноутбук, планшет, смартфон. І це може здійснюватись на 25 км з робочою висотою в 200-800 метрів.

А ще він може здійснювати розвідку у «режимі мовчання», не створюючи жодних випромінювань. Оператор задає маршрут польоту, після чого здійснюється розвідка з записом інформації на бортовий пристрій.

Sirko на 90% виготовлений з полімерних радіопрозорих матеріалів, через що його складно виявити методом радіолокації. А ще у нього є функція інерційного протоколу – якщо його виявили чи проти нього застосували GPS-глушник, то дрон автоматично повертається на початкову точку без використання GPS.

Також, що дуже важливо, дрон комплектується всім необхідним для швидкого ремонту. А механічні пошкодження корпусу усуваються за допомогою полімерного клею, який також входить до комплекту поставки.

ТТХ БПЛА Sirko

  • Тривалість польоту – 90+ хвилин.
  • Максимальна висота – 1000 м.
  • Крейсерська швидкість – 21 м/с.
  • Максимальна швидкість – 34 м/с.
  • Максимальна довжина маршруту – 110-130 км.
  • Злітна вага – 1,4 кг.
  • Ємність акумулятора - 12,6 А/год.
Новини по темі: дрон БПЛА Інтерв'ю