11 жовтня
Завантажити ще

Заборона на виїзд і «сухий закон»: які обмеження може запроваджувати місцева влада

Заборона на виїзд і «сухий закон»: які обмеження може запроваджувати місцева влада
Фото: Віктор Ковальчук/УНІАН

Невдала спроба територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) "підпорядкувати"медицину в Івано-Франківській області викликала цікавість: які ще ініціативи можуть виходити від місцевої військової влади? Воєнний стан, що діє в Україні, допускає обмеження прав і свобод за 12 статтями Конституції.

Зазначимо: обмеження, а не ігнорування.

Наклали гіпс? Телефонуйте воєнкому

З квітня цього року ТЦК отримали більше прав, ніж раніше. Тепер повістки дозволено вручати у громадських місцях, якими визнані вулиці, магазини, кафе, пляжі та в будь-якій точці України. Тобто незалежно від того, де людина стоїть на військовому обліку.

В Івано-Франківську ТЦК вирішили розширити свої повноваження на медичні установи: заборонити проводити планові госпіталізації військовозобов'язаних без дозволу воєнкомів та зобов'язати лікарні доповідати до ТЦК про непланові, тобто екстрені госпіталізації.

З такою ідеєю колишні військкомати вийшли на Раду оборони області. Рішення нібито вже було прийняте, але передчасний розголос змусив здати назад. Наразі в Івано-Франківській обласній військовій адміністрації кажуть, що ініціатива лише обговорювалася, але позитивного рішення не знайшла.

- Воєнний стан не передбачає жодних обмежень у праві на отримання медичної допомоги, - зазначає адвокат Олег Леонтьєв. – Терцентри комплектування в принципі не можуть зазіхати на будь-які конституційні права. У цьому випадку ми бачимо ще й спробу порушити медичну таємницю. Навіть ми, адвокати, на свій офіційний запит не завжди можемо отримати інформацію про госпіталізацію клієнта.

Область «на замку»

Військкомати – ні, а обласні та районні військово-цивільні адміністрації закон про воєнний стан наділяє правом запроваджувати надзвичайні заходи на окремо взятій території. Наприклад, встановлювати особливий режим в'їзду та виїзду, обмежувати свободу пересування громадян.

Наразі у всій країні діє заборона на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років. Чи можна таку заборону встановити в межах області, щоб тримати свій мобілізаційний резерв кучно?

- Теоретично так, і такі спроби були на початку війни. – каже адвокат Олександр Камша. – Але стало очевидно, що це безглуздо, бо людям треба було їздити у відрядження, відвідувати родичів, та й багато хто мешкав на території однієї області, а працював в іншій.

Юрист нагадує, що є заборона змінювати місце проживання без повідомлення ТЦК і діє по всій Україні.

Алкоголь прирівняний до зброї

Рішення про зупинки громадського транспорту під час повітряної тривоги також ухвалювалися на рівні міст та областей. Більшості населення це дуже ускладнює життя, але…

– Заходи законні, бо продиктовані міркуваннями безпеки, – каже Олексій Камша.

За такою ж логікою можна визнати повноважним можливе закриття торгово-розважальних центрів у місті чи області, щоб уникнути великого скупчення людей в одному місці.

У прерогативах обласних військових адміністрацій запровадження комендантської години (окремі територіальні громади можуть змінити її тривалість на власний розсуд) та «сухий закон». У порядку, затвердженому Кабінетом міністрів, алкоголь під час воєнного стану стоїть в одному ряду зі зброєю, сильнодіючими хімічними та отруйними речовинами.

- Алкоголь – це не питання першої потреби. Забороняти торгівлю продуктами харчування, за винятком тих, які загрожують здоров'ю, військові адміністрації не мають права. Але можуть запроваджувати обмеження на продаж тих чи інших товарів, якщо виникає ажіотажний попит чи загрожує дефіцит, – зазначає Олексій Камша.

Теоретично можливе формування продуктових пайків та запровадження «хлібних карток».

Силою не увійдуть

Під обмеження, продиктовані воєнним станом, підпадає стаття 30 Конституції про гарантії недоторканності житла. Військовим делегується право у разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, службових приміщень та житла громадян.

Необхідність може бути продиктована виключно мотивами безпеки, упевнений адвокат.

- Вриватися силою до військовозобов'язаного у будинок, щоб вручити повістку, представники військкоматів не мають права і не можуть його отримати, оскільки це суперечить Кримінальному кодексу, - наголошує Олексій Кваша.

Отже, рішення примусово приймати гостей із повістками військові адміністрації ухвалити не можуть.

Що ще дозволяє воєнний стан

  • Запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб, які не залучені до роботи в оборонній сфері та сфері захисту критичної інфраструктури та не заброньовані на підприємствах.
  • Примусово відчужувати майно, яке перебуває у приватній чи комунальній власності, вилучати майно держпідприємств та видавати про це документи встановленого зразка.
  • Забороняти проведення мітингів, зборів, масових заходів.
  • Забороняти чи обмежувати вибір місця проживання за декларацією (реєстрація).
  • Встановлювати для фізичних та юридичних осіб обов'язок щодо розквартування військовослужбовців, служби цивільного захисту, евакуйованого населення.