21 листопада
Завантажити ще

У МОЗ застерігають, що вода в криницях на затоплених територіях може бути небезпечною

У МОЗ застерігають, що вода в криницях на затоплених територіях може бути небезпечною
Фото: REUTERS/Vladyslav Smilianets

Вода в криницях та каптажах на територіях, затоплених внаслідок теракту росіян на Каховській ГЕС, є небезпечною. "Висока вода" змивала все на своєму шляху, отже, ґрунт зі збудниками кишкових інфекцій, фекалії тварин і людей, добрива (наприклад, азотні) та інші забруднення могли потрапити в ці джерела води. Це може зробити колодязь небезпечним джерелом води протягом багатьох місяців після затоплення, повідомляють у Міністерстві охорони здоров'я.

Щоб вберегтися він небезпечного інфікування чи отруєння, слід повністю відмовитися від вживання води з криниць та каптажів. Медики радять використовувати для приготування їжі, господарських та гігієнічних потреб тільки безпечну воду. Безпечною може бути бутильована або привізна питна вода, чи та, що очищена спеціальними засобами.

Також можна використовувати воду, яка постачається через централізовану систему водопостачання. Вона підлягає постійному моніторингу якості. Також слід пам'ятати, що кип’ятіння води і знезараження її спеціальними засобами (таблетками для очищення) не позбавляє її від хімічного забруднення. Особливо уважно потрібно ставитися до води, яку споживають діти або яка використовуються для приготування їжі, і дотримання гігієни дітей.

Якщо є електрична помпа або насос, які качають воду зі свердловини, неможна до неї наближатися, поки її не перевірять електрики - це допоможе уникнути ураження струмом. Воду з колодязів доведеться відкачати, очистити стіни від нальоту, а дно - від осаду та сміття, продезінфікувати. Після цього треба заповнити резервуар і знову відкачати воду. Користуватися колодязем можна лише після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю води в ньому. До речі, процедуру очищення потрібно проводити раз на рік.

Також не можна використовувати воду з природних джерел, поки спеціалісти центрів контролю та профілактики хвороб не проведуть її лабораторне тестування на вміст небезпечних речовин та збудників хвороб. Водночас можуть знадобитися довгострокові запобіжні заходи (зокрема, повторне тестування), щоби впевнитися в безпеці води.

У Херсонській області продовжується рятувальна операція в затоплених після підриву Каховської ГЕС населених пунктах. Станом на ранок, 15 червня, вода в регіоні знаходиться на позначці 2,04 метра. Підтопленими залишаються 44 населені пункти: 27 – правобережжя та 17 – тимчасово окупований лівий берег. Площа підтоплених сільськогосподарських земель на деокупованих територіях зменшилася майже на 600 гектарів.

Фото: moz.gov.ua

Фото: moz.gov.ua