Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Власниця «Казкової Діброви»: Зоопарк існував 30 років і за 3 години він був знищений

Власниця «Казкової Діброви»: Зоопарк існував 30 років і за 3 години він був знищений
Фото: особистий архів Олени Навроцької

Комплекс відпочинку «Казкова Діброва», на території якого є… точніше сказати… був ще декілька днів тому однойменний зоопарк, існує з 1992 року. Тоді його створив скульптор Михайло Навроцький, покійний чоловік нинішньої його власниці Олени Навроцької. 27 років вона піклувалась про тварин, які там жили, і робила все, щоб парк працював. Однак прийшла війна, а разом з нею і окупація. А після підриву росіянами Каховської ГЕС «Казкову Діброву» просто змило з лиця землі.   

На території затонулого мінізоопарку проживало 300 тварин – єноти, павичі, носухи, віслюк, поні, камерунські кізочки, страуси ему, зелені мавпочки, бабаки, білки-летяги та багато інших. Переважно, декоративні, невеличкі за розміром тварини. Хижаків тут не було, адже зоопарк задумувався як контактний – дітки приходили й годували тваринок, всі були ручні.

Про трагічну долю «Казкової Діброви» KP.UA розповіла Олена Навроцька.

Парі лебедів вдалося вижити. Їх уже бачили у центрі міста після потопу. Фото: особистий архів Олени Навроцької

Парі лебедів вдалося вижити. Їх уже бачили у центрі міста після потопу. Фото: особистий архів Олени Навроцької

Тварини довгий час балансували на грані голоду через брак коштів

- З першого дня повномасштабного вторгнення Нова Каховка потрапила під окупацію. Комплекс відпочинку «Казкова Діброва» знаходиться поряд з Каховською ГЕС. І з першого дня війни в тому районі почались бої. Тварини жахалися того гуркоту, трусилися від страху, боялись уламків, бо вони летіли у парк. І це все ми пережили, - каже Олена Навроцька.

Ситуацію ускладнювало ще й те, що на дворі був початок весни - а це час, коли в зоопарк закуповується корм. Для відвідувачів звіринець мав починати свою роботу в травні і працювати до жовтня. А на зароблені за сезон кошти тварин до наступного травня годують.

- Прийшла війна, а корми вже закінчуються, відвідувачів немає. До 80 % людей взагалі виїхало з міста, - говорить Олена Навроцька.

Тварини опинились на межі голоду.

- Я в інтернеті почала просити людей допомогти овочами, хто чим може. Фермери наші відгукнулися. Вони нам навезли овочів, зерна, а сіно ми купили, як зібрали на нього гроші. Мабуть, за місяць все заготовили. Сіно везли зі Скадовська, через 40 на той момент блокпостів. І те сіно штрикали - перевіряли, чи нічого не перевозимо. Це страшне, що ми пережили, - каже Олена Навроцька. 

Частина теплолюбних тварин знаходилися вдома у співробітниці зоопарку. Це їх і врятувало. Фото: особистий архів Олени Навроцької

Частина теплолюбних тварин знаходилися вдома у співробітниці зоопарку. Це їх і врятувало. Фото: особистий архів Олени Навроцької

Погрожували забрати на підвал через незгоду співпрацювати

Потім Олені почали телефонувати представники окупаційної влади з Херсонської військової окупаційної адміністрації та з Криму.

- Стали надзвонювати, тероризувати, погрожували викликати на «співбесіду». І, мовляв, або треба з ними заключати якісь договори, або підвал. Мені "пощастило": стався приліт у якийсь із їхніх підрозділів, і я, скориставшись хаосом, змогла виїхати за кордон, - говорить наша співрозмовниця.

Приглядати за зоопарком лишилась одна співробітниця і її колега. Зоопарк вже перетворився на притулок для тварин. А співробітниця фактично стала волонтером у тому притулку, бо душа у неї за тваринок боліла дуже сильно, лишити їх вона просто не могла.

- Корм основний був - зерно, сіно. Але ще треба було десь взяти овочі, м’ясо, рибу. На все це багатенько грошей треба. Я віддала все, що мала. В Бельгії я стала писати у всі фонди, описувала ситуацію, що тварини в біді в окупації. Ми зв’язались з UAnimals, там пообіцяли фінансування. І ще одна приватна фірма пообіцяла висилати хоч потрошку, щоб мінімально було щось. І там ще наші місцеві новокаховські люди допомагали. Так ми і виживали весь рік, - говорить Олена Навроцька.

В листопаді з’явились перші чутки, що окупанти можуть підірвати ГЕС.

- Ми з помічниками почали шукати нагоди евакуювати. В Генічеськ не було можливості переправити тварин. Я знайшла фермера, який сказав, що готовий взяти тварин. Він живе біля "Асканії Нова", - говорить наша співрозмовниця.

Але без дозволу від окупантів здійснити перевезення таких великих тварин, як, наприклад, страус, неможливо. Їх би затримали на блокпосту, де вони могли загинути від холоду чи у замкненій машині.  Ситуація погіршувалась на очах -  росіяни зрубали дерева у парку і перекрили дороги. Територію коло парку замінували. Нарили окопів і вже постійно там знаходились.

- Все було заміновано, повністю. Надія у нас лишилась тільки на те, що нас прийдуть і звільнять від окупантів. Ми домовились з UAnimals, якщо таке буде,  то вони одразу ж приїдуть і допоможуть евакуювати тварин, - говорить власниця «Казкової Діброви».

У улюбленців дітлахів - єнотів не було шансів на порятунок. Фото: особистий архів Олени Навроцької

У улюбленців дітлахів - єнотів не було шансів на порятунок. Фото: особистий архів Олени Навроцької

Тіла тваринок вже плавали парком

Та й ці очікування не здійснились. 6 червня вночі окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС, мільйони тонн води хлинуло на найближчі населені пункти. Міні-зоопарк «Казкова Діброва» миттєво опинився в зоні ураження. Через те, що була ніч, допомогти тваринам ніхто можливості не мав.

- Я дізналася о 6-й годині ранку. Подзвонила співробітниця, плаче… Каже:«Я в "Діброві", все затопило, всі тварини загинули». І вислала мені відео з цим жахіттям, яке вже потім розлетілось інтернетом,- говорить Олена Навроцька.

В той день та співробітниця, яка залишилась доглядати за тваринами,  прокинулась о пів на шосту ранку, подивилась новини і побачила, що дамбу підірівали, подзвонила ще одному працівнику зоопарку. Разом зібрались, щоб поїхати в зоопарк рятувати тих, хто вижив. Однак треба було чекати на завершення комендантської години.

- Вони на велосипедах їдуть, вже планують, кого з тваринок забирати. Як клітки відкрити. Та коли приїхали - на той момент вже було залито водою все. Вода вже була по дах ресторану, а він у нас найвищий. Моя співробітниця плакала і не могла зупинитися. Трупи тварин плавали. Зайти туди вже було неможливо. І вода ще піднімалася. Вони побули там 10 хвилин, відв’язали собаку і поїхали, адже був ризик загинути самим, - каже Олена Навроцька.

Врятувалися лише ті мешканці зоопарку, яких ще восени забрали до себе додому – маленьких теплокровних тваринок. Їх тоді доводилось забирати, бо на території зоопарку не було на той час ні світла, ні опалення.

- Вижили папуги, морські свинки, білки-летяги, шиншили, качки. Вже на відео побачили лебедів наших і маленьке лебедятко, що народилось за 5 днів до потопу. Десь вони зараз плавають вулицями. І люди казали, що бачили десь наших нутрій, бігали містом. Вольєри були з відкритим верхом. Тому водоплаваючі, такі як нутрії, черепахи – вони мали вижити. А от ті, що були в клітках, скоріше за все, загинули. Оля разом з другим нашим робітником щодня ходить, шукає тварин, яким вдалося вціліти, - говорить власниця зоопарку.

6 червня о 14.00 «Казкова Діброва» вже була повністю під водою. Понад рівнем води лишились лише верхівки дерев.

- На даний час десь 240 тварин загинуло точно, - зітхає наша співрозмовниця. - Я 27 років свого життя душу туди вкладала. Для мене це дуже важко. Я два дні лежу, плачу і не можу заспокоїтись. Це моє життя… і лишилась просто розірвана душа. Це мій покійний чоловік починав. Це така трагедія. Я мріяла, що в пам’ять про чоловіка зможу це все зберегти, але вони все знищили. 30 років існувала "Діброва" і за 3 години вона була затоплена.

Прямо зараз з’являється вже нова загроза. Понад двохсот мертвих тварин потребують захоронення. 

- Вода поступово спадає. У парку близько 200 трупів тварин, не всіх же змило у Дніпро. На вулиці спека, вони почнуть швидко розкладатися - все це піде в джерела, які на території парку, а потім у Дніпро. Нова Каховка бере питну воду з джерел, тому може виникнути екологічна катастрофа у місті. Волонтери готові зібрати, вивезти трупи тварин за місто і поховати. Але парк оточений російськими  солдатами, нікого не пропускають. До того ж вода повимивала міни, і попередньо треба знешкодити міни, що знаходяться на території зоопарку. Окупаційна влада не збирається цим займатися. Екологи попереджають, що трупи тварин зоопарку і затоплене  кладовище людей у Дніпрянах може привести до масштабної катастрофи і виникнення сибірської виразки,- говорить Олена Навроцька.

Доля красеня - білого павича - поки невідома. Фото: особистий архів Олени Навроцької

Доля красеня - білого павича - поки невідома. Фото: особистий архів Олени Навроцької

Як допомогти?

Тепер тварини, що уціліли від потопу, живуть у співробітниці зоопарку Валентини Котової прямо вдома. Допомогти їм можна за реквізитом: 4149 4991 3142 3152.

Страуси були у вольєрі, з якого так і не змогли вибратися. Фото: особистий архів Олени Навроцької

Страуси були у вольєрі, з якого так і не змогли вибратися. Фото: особистий архів Олени Навроцької