Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Полярники розповіли, чим небезпечне для людства танення льодовиків

Полярники розповіли, чим небезпечне для людства танення льодовиків
Фото: Ян Бахмат/facebook.com/AntarcticCenter

Танення льодовиків Антарктиди має велику кількість загроз щодо зміни клімату, біорізноманіття, продуктивності світового океану тощо. Однак новітні дослідження міжнародної групи геофізиків показали, що глобальне потепління може спровокувати потужні цунамі. Про це повідомили на Facebook-сторінці Національного антарктичного наукового центру.

Науковці пояснюють, що цунамі - це величезні хвилі, викликані здебільшого геологічними процесами в океанах. Досить часто вони спостерігаються біля берегів Японії, адже вся її територія є геологічно активною зоною стику океанічних плит. Наприклад, у 2011 році цунамі спровокував Великий тохокуський землетрус, наслідком якого стала аварія на АЕС Фукусіма-І.  Його сила становила 9 балів, а висота хвилі цунамі сягала 10-12 метрів.

Біля берегів Антарктиди, в морі Росса, вчені виявили сліди дуже давніх зсувів. Щоб краще їх дослідити, вони пробурили морське дно на кількасот метрів і дістали проби, за якими можна "прочитати" геологічну історію місцевості. У підсумку науковці з'ясували, що в умовах глобальних потеплінь, які відбувалися 3 та 15 млн років тому (йдеться про середню температуру океану, вищу за нинішню на 2-4°С), на шельфі Антарктичного континенту різко почали накопичуватися донні осади. Таке явище вчені пов’язують з "вибуховим" цвітінням водоростей. Відживши своє, водорості масово осідали на дно, утворюючи м’який та слизький шар, що готовий був зсунутися навіть від незначних геологічних процесів.

- Далі ці відклади зсувалися вглиб океану, спричиняючи потужні цунамі в Південній півкулі. Дослідники припускають, що причиною таких зсувів було якраз танення антарктичної льодовикової шапки. Внаслідок цього зменшувався тиск на тектонічні плити й континент "підіймався", викликаючи землетруси, - йдеться у повідомленні.

Наразі точні масштаби тих стародавніх антарктичних цунамі не відомі. Але загалом цунамі, спричинені подібними геологічними зсувами, були не так давно: 1928 року біля берегів Канади та 1998 року біля берегів Папуа-Нової Гвінеї. Востаннє висота хвилі сягала 15 метрів.

Ці дослідження свідчать про можливу підвищену небезпеку цунамі для берегів Південної Америки, Нової Зеландії, Австралії, Океанії в майбутньому. Звісно, наразі неможливо зупинити стихійні явища, але можна зрозуміти їхню причину й заздалегідь передбачити катастрофу та зберегти тисячі людських життів. А це вкотре підкреслює важливість та необхідність полярних досліджень.