Європейський суд із прав людини визнав, що заборона на укладення одностатевого шлюбу в Україні порушує дві статті Конвенції. Виходячи з цього рішення, суд зобов'язав виплатити позивачам по 5 тисяч євро, пише "Суспільне".
До ЄСПЛ звернулися 54-річний та 39-річний чоловіки, які проживають спільно з 2010 року. У своєму позові вони скаржилися суду на дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації.
- Вони скаржилися за статтею 14 у поєднанні зі статтею 8 Конвенції, що відсутність будь-якої можливості згідно з українським законодавством для них одружитися або будь-який інший тип цивільного союзу, який визнає їхні стосунки, становила дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації, - зазначено у заяві..
У 2014 році пара спробувала зареєструвати свої шлюби у семи відділах РАГСу Києва та Київської області, але їм скрізь було відмовлено у зв'язку з тим, що Конституція та Сімейний кодекс України визначають шлюб лише як сімейний союз між чоловіком та жінкою.
Один із заявників пізніше приєднався до Національної гвардії України після вторгнення Росії до України у 2022 році. На запитання щодо наявності дружини він відповів негативно. Після чого йому повідомили, що у разі його смерті повідомлення отримає його матір.
- У червні 2022 року заявник переніс інфаркт міокарда і згодом операцію на серці, після чого отримав місячну відпустку. Заявники провели цей час разом. 23 лютого 2023 року заявник звільнився з Національної гвардії за станом здоров'я, - наголосили в суді.
У ході судового розслідування суд встановив відсутність достатнього визнання та захисту і тому ухвалив рішення, що Україна порушила статтю 14 ("Заборона дискримінації") та статтю 8 ("Право на повагу до приватного та сімейного життя") Європейської конвенції з прав людини. У результаті ЄСПЛ зобов'язав Україну виплатити кожному позивачеві по 5000 євро.