Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Провідну клініку репродуктивної медицини в Україні намагаються звинуватити у «торгівлі» дітьми. Хто за цим стоїть?

Провідну клініку репродуктивної медицини в Україні намагаються звинуватити у «торгівлі» дітьми. Хто за цим стоїть?

Вже більше двох років Клініка професора Феськова (ТОВ «САНА-МЕД») відбивається від безглуздих звинувачень у нібито торгівлі дітьми. Розслідування, покази, експертизи. Це завдає клініці репутаційних збитків, що позначається на реалізації їх ключової місії: приводити у світ нові життя та дарувати щастя подружжям, які пізнали гіркоту безпліддя.

Сурогатне материнство – тема досить делікатна. Як з моральної, так і з юридичної точки зору. До такого висновку ми дійшли, коли спробували розібратися у хитросплетіннях цієї непростої історії.

Свій початок вона бере у Чехії, де Національне відділення з питань боротьби з організованою злочинністю розпочало перевірку факту, чому українські жінки народжували на території цієї країни, але потім передавали дітей іншим батькам. І мова конкретно йшла про передачу від вагітних жінок саме генетично споріднених з ними дітей на виховання чужим людям під виглядом сурогатного материнства.

Паралельно велося розслідування і в Україні. Було відкрито кримінальне провадження, і згідно первинного витягу з ЄРДР мова йшла про «продаж немовлят, які були народжені та мали біологічне походження від українських жінок, які під видом сурогатного материнства передавали своїх немовлят іноземцям».

Достатньо серйозне звинувачення як для самої клініки, так і для сурогатним мам, адже вони стали потенційними підозрюваними.

Аби всі ці підозри та звинувачення один раз і назавжди заперечити або підтвердити міжнародна слідча група Чехія, Швеція, Норвегія, Україна за процесуальної підтримки Євроюсту та Європолу ініціювала проведення генетичних досліджень між дітьми та батьками, відносно яких проводилась перевірка.

У всіх без виключення випадках встановлено відсутність генетичної спорідненості народжених дітей з сурогатними матерями, а також підтверджено генетичний зв'язок між батьками, які були учасниками програм сурогатного материнства, та  переданими їм на виховання їх власними дітьми.

Окремо варто наголосити, що і правоохоронці Чехії теж не встановили жодних порушень зі сторони клініки на території їх країни, де іноді відбувались пологи сурогатних матерів. Дана процедура в Чехії дозволена, але внаслідок недостатнього законодавчого врегулювання не існує іншого механізму, окрім як початкового запису сурогатної матері у графу «матір» як жінку, яка народили дитину, а вже потім процедури усиновлення дітей їх справжніми батьками  та позбавлення при цьому батьківських прав матерів, які їх народжували.Тобто, в Чехії неможливо, як в Україні через особливості законодавства описати сурогатне материнство.  

Отже, припущення правоохоронців, які стали причиною початку розслідування жодним чином не тільки не підтвердились, а й спростувались в ході їх перевірки компетентними органами як у Чеській республіці так і в Україні.

«На жаль, на відміну від своїх колег у Чехії, негативний результат виконаної роботи, і як факт даремне витрачання бюджетних коштів не задовольнив українських правоохоронців і вони дали новий виток справі та у червні-липні 2021 року із зазначених сурогатних мам, замість перспективних підозрюваних, за попередньою версією слідства, почали робити «потерпілих», фактично примушуючи їх до цього. В зв’язку з цим, деякі сурогатні мами навіть подали відповідні заяви до Державного Бюро розслідувань щодо тиску на них з боку поліцейських, примусу їх підписати без захисника документи щодо надання їм процесуального статусу  потерпілої особи у кримінальному провадженні,  ультиматумами між статусом потерпілої або підозрюваної, а також створення штучних доказів у цьому ж провадженні, де в подальшому уповноважених осіб ТОВ «САНА-МЕД» визнано потерпілими», —  розповідає представник клініки.

Гоніння клініки продовжились у грудні 2021 року, коли нацполіція все ж таки повідомила її  керівництву та співробітникам про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України, нібито за «продаж» дітей організованою групою. Але з відкритого Державного реєстру судових рішень ми бачимо, що підозра вручена вже не нібито за «продаж» дітей, а за начебто використання уразливого стану потерпілих для їх залучення у програму сурогатного материнства та отримання клінікою, що проводила ДРТ прибутку від застосування таких технологій у більшому розмірі, ніж виплачено потерпілим, а також дискомфорт потерпілих у зв’язку з вагітністю та пологами (тобто умовами виконання договору про сурогатне материнство).

При цьому самими «потерпілими» не оспорюється, що сума виплат кожній сурогатній мамі становила більше ніж 10 тисяч євро.

«Тут важливо зазначити, що своєю правовою природою договір щодо сурогатного материнства є договором про надання послуг, а предметом договору – репродуктивна послуга, а не купівлі-продажу дитини. Принцип свободи договору дозволяє особам укладати правочини для реалізації власних прав і інтересів, а отримання прибутку від надання послуг із сурогатного материнства є законним та легальним на території України»,  — розповів  нам юрист, який спеціалізується на сімейному праві.

«Не кажучи вже про те, що за допомогою клініки та цих сурогатних мам, які отримали гідну компенсацію, сотні подружь стали щасливими батьками саме своїх дітей, що неодноразово підтверджено відповідними експертизами»,  — додає представник клініки.

В ході розслідування нам вдалося дізнатись історію однієї з так званих «потерпілих» громадянок України, яка на даний момент є підозрюваною у кримінальному провадженні щодо викрадення дитини громадян Німеччини, яку вона виносила та народила у програмі сурогатного материнства. Факт відсутності будь-якої її спорідненості з новонародженою дитиною підтверджено ДНК-експертизою ( на фото ), але остання видавала дитину громадян Німеччини за свою, підробивши свідоцтво про народження, та вивезла її за кордон з метою отримання додаткових грошей від справжніх батьків малюка. Повернути дитину батькам вдалось лише в судовому порядку, не кажучи вже про те лихо, яке вони пережили за час майже двохрічної розлуки з новонародженою донечкою.

Тобто, незважаючи на встановлені судами України факти про генетичну приналежність громадян Німеччини до їх доньки, відсутність такого зв'язку у дитини з сурогатною матір'ю, проведеної офіційною процедурою державної реєстрації народження, з якихось невідомих причин ця громадянка України, яка незаконно утримувала та переховувала дитину, не маючи жодного документу і на цей час є «потерпілою» у кримінальному провадженні за фактом начебто «торгівлі людьми».

Що ж стосується клініки, то в той час як у Чеських правоохоронців ніяких запитань до неї немає, наші «стражі порядку» проводять обшуки, вилучають медичну документацію, обігові кошти і тим самим не дають лікарям нормально займатись своєю справою – дарувати щастя сімейним парам.