27 травня
Завантажити ще

На Личакові відшукали поховання львів’ян, замордованих червоноармійцями у 1939 році

На Личакові відшукали поховання львів’ян, замордованих червоноармійцями у 1939 році
Фото: lvivoblrada.gov.ua

На Личаківському цвинтарі у Львові виявили місця поховання львів'ян, вбитих червоноармійцями під час окупації Західної України у вересні 1939 року. Серед них - могила директора Міських закладів електричних (МЗЕ) Станіслава Козловського, якого застрелив радянський офіцер 22 вересня 1939 року, у перший день окупації Львова. Місце поховання стало відомим завдяки архівам Личаківського цвинтаря. Занедбану могилу очистили, відновили і встановили на ній новий пам’ятник авторства скульптора Андрія Дацка, повідомляє Львівська обласна рада.

Історію Станіслава Козловського докладно дослідив Андрій Крижанівський. Козловського застрелили на електростанції.

- Під'їхав “бобик”, з якого вийшов радянський офіцер і зайшов на електростанцію, - розповів Андрій Крижанівський. - Львів в той час бомбардували німці і багато кабелів вийшло з ладу. Козловський не цурався роботи, тому одягнув на костюм халат і працював. Червоноармієць запитав: “Гдє дірєктор?”. Йому відповіли - ось він. “Тот, в халатє?”, - уточнив військовий. Почувши підтвердження, витягнув пістолет і застрелив Козловського. Потім зняв годинник, забрав гроші і документи, а тіло залишив.

Про докладні обставини загибелі Станіслава Козловського стало відомо від працівника обленерго, львів'янина Казимира Пачковського, дід якого, Юзеф Пачковський, був свідком цих подій. Подбати про поховання було нікому, оскільки дружину Станіслава Козловського вивезли на Сибір, звідки згодом вона змогла виїхати до Лондона.

Поряд з похованням Козловського дослідили і інші могили жертв червоного терору вересня 1939 року. Відшукали також поховання жертв тюрми на Лонцького і поховання містян, які загинули від нацистських бомбардувань.

Під час повномасштабного вторгнення РФ українські енергетики віддають своє життя за незалежність України. Так само і Станіслав Козловський поклав своє життя за мережі, які він хотів захистити.