2 сiчня
Завантажити ще

Кому війна, а кому... Чому військкоми ув'язнули в корупції

Кому війна, а кому... Чому військкоми ув'язнули в корупції
Фото: УНІАН

Згідно з відкритою інформацією, особливо поширені вони серед військкомів. І це відбувається в країні, яка ось уже більше року героїчно чинить опір військовому вторгненню.

Не з чуток, за офіційною інформацією

Поки що на фронтовій смузі бійці героїчно ризикують життям, борючись за нашу свободу та незалежність, зловживання у тилових військово-політичних колах б'ють за іміджем держави, за довірою партнерів, за вірою у невідворотність перемоги.

Про те, що корупція набула системного характеру, ми можемо судити навіть не з чуток чи інсайдерської інформації – за повідомленнями правоохоронних органів. Наприклад, нещодавно Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за фактом зловживань начальником Одеського обласного Територіального центру комплектації та соціальної підтримки Євгеном Борисовим. Оперативне командування «Південь» ЗСУ відсторонило військкома від обов'язків для розслідування обставин його можливого збагачення.

На жаль, він не єдиний

У розпал військового конфлікту, за повідомленням ЗМІ, Євген Борисов зміг придбати в іспанському Марбельї елітну віллу за €3,95 млн. До того ж подбав про особистий комфорт під час частих поїздок до дружини на Піринеї – прикупив іномарку преміум-класу. Як повідомив у Radio NV екс-народний депутат Ігор Мосійчук, цей автомобіль був завезений в Україну під виглядом гуманітарної допомоги. Загалом, за словами Ігоря Мосійчука, він особисто передав до НАБУ п'ять епізодів, які свідчать про недобропорядність одеського військкома.

За версією слідства, яке веде ГБР, основне джерело незаконного збагачення Борисова склали хабарі від військовозобов'язаних, які хотіли уникнути мобілізації шляхом отримання довідки про тимчасову непридатність. На жаль, він не єдиний, кого викрили у подібному.

Ці «білі квитки»

Згадаймо лише кілька випадків, які оприлюднювалися. У Полтавській області Державне бюро розслідувань викрило начальника одного із районних терцентрів комплектування. Довідка про непридатність до служби оцінювалася військкомом у 50 000 гривень. На Львівщині керівник Яворівського районного терцентру підняв ставку до 3 000 доларів за документи про тимчасову непридатність до служби за станом здоров'я, наділивши тим самим ухиліста правом виїзду за межі України.

У Хмельницькому співробітник ТЦК за 1700 доларів пообіцяв відстрочку від військової служби призовникові, якому вже вручили повістку. По можливості намагаються заробити на мобілізації та співробітники поліції. На Полтавщині один із таких діяв у змові з військкомом, у Сарнах на Рівненщині було викрито одного з дільничних інспекторів, який вимагав 500 доларів від місцевого жителя за відстрочку. Поліцейського затримали на місці злочину - після отримання мічених купюр.

Ще один гучний корупційний злочин скоїв заступник начальника Центральної військово-лікарської комісії Міноборони. Служба безпеки України вважає, що фігурант за 5 тисяч доларів пропонував українцям ухилитися від військової служби. Під час обшуків на роботі та вдома у підозрюваного правоохоронці виявили понад 5 мільйонів гривень готівкою.

Це вже маркер

Під кримінальні переслідування зазвичай потрапляють військові та чиновники середнього рангу. Рідкісні випадки, коли антикорупційні органи торкаються високих чинів. Винятком є хіба скандал із закупівлею за завищеними цінами продуктів харчування для військових, який обіймав посаду заступнику міністра оборони В'ячеславу Шаповалу.

Зараз суспільство очікує, чим закінчиться історія з військкомом Борисовим. Вона стала своєрідним маркером: чи буде він притягнутий до відповіді, чи йому все вибачать.

"Кому-війна, а кому - мати рідна" - це стара приказка. І як важко, що зараз вона актуальна для нас як ніколи.