28 вересня
Завантажити ще

Мама юної рекордсменки Книги Гіннеса: Немає жодної гіпермобільності – лише тренування

Мама юної рекордсменки Книги Гіннеса: Немає жодної гіпермобільності – лише тренування
Фото: facebook.com/press.kotovsk

12-річна циркова акробатка Софія Тепла із Подільська Одеської області 21 раз віджалася у потрійній гімнастичній складці на одних руках лише за 30 секунд, що стало новим рекордом Книги Гіннеса. Попередній рекорд дівчинки – 12 віджимань.

Софія - наймолодша спортсменка України, яка потрапила до Книги рекордів Гіннеса. Однак, це не перше досягнення дівчинки. У лютому 2022 року вона встановила рекорд в Італії, на шоу Lo Show Dei Record: пройшла 20 метрів у гімнастичній складці на швидкість. До речі, дівчинка була першою українкою, яка виступила на цьому шоу.

Експерт Національного реєстру рекордів України Віталій Зорін вручає Софійці вже другий сертифікат Книги рекордів Гіннеса. Фото: facebook.com/press.kotovsk

Експерт Національного реєстру рекордів України Віталій Зорін вручає Софійці вже другий сертифікат Книги рекордів Гіннеса. Фото: facebook.com/press.kotovsk

- Поки Софія їде автобусом на Кубок Європи до Афін, українські новини всюди транслюють її рекорд і безперервно дзвонять журналісти. Я не знаю, як би відчувала себе інша дитина чи людина при такому ажіотажі, але вона всю дорогу в'яже гачком мені купальник, ніби нічого не сталося, і каже, як добре, що ми в дорозі і не треба всім розповідати про рекорд. Не любить публічності, а я пишаюся тим, що вона все сприймає саме так. Правду кажуть, що ті, хто досяг висот своєю працею, не цим хизуватимуться... Вона залишається звичайною дитиною, а я цьому дуже тішуся, - написала мама Софії у Facebook.

Тим не менш, KP.UA поговорила із мамою Софії, Мариною Теплою, щоб дізнатися докладніше і про рекорди дівчинки, і про її захоплення.

«Тренером доньки стала я»

Марина Тепла. Фото: facebook.com/press.kotovsk

Марина Тепла. Фото: facebook.com/press.kotovsk

- Маріє, давно Софія займається гімнастикою? Як вона почувається після таких успіхів?

– Софія займається з 4 років. Спочатку це була хореографія, гімнастика, а з 8 років вона почала займатися акробатичним мистецтвом: їй подобається виконувати різноманітні трюки, які мало хто робить.

Відчуває після цього себе так, як і завжди. Вона не має зоряної хвороби.

Ми їхали автобусом до Греції більше доби. Тільки-но приїхали на чемпіонат Європи з акробатики, який проходить в Афінах.

- А хто тренує дівчинку?

– Я! (Сміється.)

- Може, в цьому й криється секрет успіху: тренер – мама?

- Може. Я їй постійно говорю: немає нічого неможливого. Вона легко це вбирає, і їй все вдається.

- Де ви займаєтесь?

– У нас своя школа у Подільську Одеської області. Ми її заснували завдяки Софії. Вона хотіла займатися цим видом мистецтва, а у нашому невеликому містечку не було нічого подібного, тому вирішили відкрити таку школу у нас.

- Чи багато дітей навчається у вашій школі?

- Так. Близько 350 дітей.

- Як ви вважаєте, така гнучкість і сила вашої доньки - це від природи чи результат наполегливої праці?

– Це результат занять. Тому що від природи Софія має силу, а над гнучкістю ми працювали. Донька не має гіпермобільності суглобів, як пишуть деякі, - все розвинули тренуваннями.

Іноді діти приходять, сідають на шпагат чи спинка у них м'яка – Софія нічого цього не мала. Навіть на шпагат вона сіла лише за пів року занять.

– Доньці подобається займатися, змушувати її не доводиться?

- Подобається. Ми давно вже відійшли від того, що треба говорити: йдеш на заняття чи не йдеш. Софія сама розуміє, що їй потрібне. На тренуванні знає, які вправи потрібно робити. Заняття у нас уже йдуть за накатаною програмою. Вона добре у всьому розуміється, сама вже може тренувати будь-кого. (Сміється.)

Примушувати дівчинку займатися мамі не потрібно. Софія дуже відповідальна. Фото: facebook.com/press.kotovsk

Примушувати дівчинку займатися мамі не потрібно. Софія дуже відповідальна. Фото: facebook.com/press.kotovsk

«У школі донька теж відмінниця»

- Коли батьки намагаються займатися зі своїми дітьми, їх часто не сприймають серйозно, тому заняття виходять не ефективними. У вашому випадку це явно не так...

- У нас все трохи інакше. Це Софія захотіла займатися і сама почала вивчати нову для себе дисципліну, а я її підтримала. Раніше я не була пов'язана із цим видом спорту, займалася легкою атлетикою. Мистецтво було для мене чимось новим. Мені довелося повністю вчитися з нуля.

- А скільки годин ви приділяєте спортивним заняттям на день?

– Софія займається, як і всі. Три дні на тиждень три години. Крім того, вона вдома вечорами робить якісь вправи. Їй подобається. Немає у Софії надмірно інтенсивного графіка, всупереч думці, що потрібно щодня займатися.

- Значить, Софія встигає і в школі вчитися, і займатися спортом?

- Так. Встигає. У школі вона також відмінниця. Є в неї і хобі - вона чудово в'яже гачком. Полюбляє в'язати іграшки. Поки їхали автобусом, зв'язала мені купальник. Собі в'яже топіки. Навіть на продаж може щось зв'язати. Вистачає часу на все.

– В автобусі зв'язала купальник? Так швидко?

- Ну, ми їхали майже півтори доби.

Ці іграшки теж пов'язала Софія –

Ці іграшки теж пов'язала Софія – "Хоч на продаж!" - жартує мама. Фото: facebook.com/press.kotovsk

- А в якому класі навчається Софія?

- Їй 12 років, навчається у сьомому класі: вона до школи рано пішла.

- Виходить, зараз ви за кордоном, а взагалі залишаєтеся в Україні?

- Так. Ми виїхали на Кубок Європи. Будемо у Греції близько тижня. Залежить від того, скільки етапів вона пройде.

Такого міньйона у подарунок подружці Софія зв'язала трохи більше, ніж за добу. Фото: facebook.com/press.kotovsk

Такого міньйона у подарунок подружці Софія зв'язала трохи більше, ніж за добу. Фото: facebook.com/press.kotovsk

- Як друзі та однокласники сприймають досягнення Софії?

- Не знаю. Вона у школі дуже скромна. Ми цього року змінили школу, бо у попередній заняття проходили лише онлайн. Через 2 тижні після зміни школи мені зателефонувала класний керівник. Говорить: "Я думала, що вона інша. Софія не тягне руку на уроці, не проявляє ініціативу. Все знає, але мовчить". У школі вона зовсім не лідер.

Друзі в неї є. Але це переважно друзі з гімнастики. Вони проходять усі етапи навчання разом і знають усе без новин. Бачили, як вона готувалася, і самі багато чого вміють. Тож друзі не здивовані. Реагують на досягнення доньки спокійно, без реакції "вау".

- Про що Софія мріє?

– Якщо говорити масштабно, мріє багато подорожувати. Каже, що займається спортом, щоби побачити світ. Її запрошують до різних країн взяти участь у якихось шоу чи змаганнях.

- Тобто займається гімнастикою, щоб, у тому числі, багато подорожувати?

- Певною мірою, так. Вона каже, що відомих циркових артистів скрізь запрошують, і це теж невелика мотивація.

До речі

Перший світовий рекорд Софія встановила у лютому 2022 року у Мілані. Тоді юна циркова акробатка за 10,49 секунди подолала 20 метрів contortion roll (потрійна гімнастична складка, коли людина котиться з прогином у спині, утримуючи ноги біля голови).

У березні 2018 року дівчинка встановила національний рекорд. Тоді 7-річна Софія виконала 111 акробатичних елементів менш ніж за 4 хвилини. Це найбільша кількість акробатичних елементів за такий відрізок часу.