З настанням тепла хочеться більше бути на природі, прогулюватись серед свіжої зелені парками та лісом. Однак небезпека є навіть там, де не ведуться бойові дії. В траві можуть ховатися “Пелюстки” – маленькі пластикові міни, схожі на іграшку або якусь технічну деталь. В пресі з’явилася інформація, що їх можуть переносити з місця на місце великі птахи - ворони та сороки.
KP.UA звернулася за коментарями до орнітологів.
Ворони і їхні родички-сороки - досить сильні птахи. «Пелюстка» вагою 80 грамів цілком підйомна для них штука, каже кандидат біологічних наук, завідувач відділу Державного природознавчого музею НАН України Андрій Бокотей.
- Ворони та сороки люблять нести різні предмети, особливо блискучі, до себе в гнізда. Правда, я особисто такого не бачив, хоч і багато працював з гніздами цих птахів. Але можу припустити, що ворона із цікавості може взяти в дзьоба уподобану річ, полетіти і десь впустити. Вдруге вона вже не буде її піднімати, - робить припущення орнітолог.
Не виключає таку можливість і ветеринарний лікар Олександр Шкрабалюк, який спеціалізується на птахах:
- У сорок в гніздах я бачив металеві чи якісь інші предмети. Але такі звички має не вся популяція, а тільки окремі птахи. Не більше 3 – 5 відсотків. Це як у людей – сотня пройде байдуже мимо якоїсь речі на дорозі. А хтось один візьме і підніме, щоб роздивитися. Сороки і ворони - допитливі птахи, але при цьому вони надзвичайно обережні. Якщо річ їм незнайома, то здалеку будуть вивчати її, але волітимуть не чіпати. Отже ймовірність є, але дуже мала.
Куди більшої підлости варто чекати від людей.
- Ризик зустріти міну-"пелюстку" цілком реальний навіть на уже розмінованих територіях, - застерігає експерт з безпеки Асоціації саперів України Ігор Резніченко. – Випадків, коли б птахи розносили міни, ми не знаємо, а от всі інші способи росіяни використовують. Мінування здійснюється дистанційно – касетними снарядами. “Пелюстки” можуть скидати з повітря дрони, диверсійно-розвідувальні групи просто розкидають їх, маскуючи в траві. Ми весь час про це говоримо і просимо бути дуже обережними.
Експерт радить ходити на природі вимощеними доріжками і поглядати собі під ноги.
Технічною мовою “Пелюстка” зветься ПФМ-1 або ПФМ-2 – протипіхотна фугасна міна. Другий варіант відрізняється від першого тим, що має механізм самоліквідації, який спрацьовує орієнтовно через годину після мінування.
Міна вибухає при натисканні. Маса вибухової речовини несмертельна – 40 грамів, але цього достатньо, щоб понівечити і навіть відірвати стопу чи кисть руки.
В грудні 1997 року в Оттаві була підписана конвенція, яка забороняє використання протипіхотних мін як засобів збройної боротьби. Документ набув чинності в березні 1999 року, Україна приєдналася до договору місяцем раніше.
Підписати Оттавську конвенцію відмовилися Росія, Китай, Сполучені Штати, Ізраїль, Індія, Північна та Південна Кореї.