Завантажити ще

Гелікоптери в небі України: «Чорний яструб» та «Чинук» вже з'явилися, чекаємо на «Апачів»

Гелікоптери в небі України: «Чорний яструб» та «Чинук» вже з'явилися, чекаємо на «Апачів»
Фото: Гелікоптер UH-60 Black Hawk/commons.wikimedia.org

Наші військові продовжують освоювати західну техніку, яка має поповнити озброєння ЗСУ. Як повідомили у Головному управлінні розвідки (ГУР) України, на одному з напрямків фронту відбулося чергове тренування спецпідрозділів щодо взаємодії з американським багатоцільовим вертольотом Black Hawk. В українській розвідці показали, як бійці освоїли цей легендарний американський гелікоптер - "Чорний яструб".

Видання ABC News повідомляло, що такий вертоліт поки що в Україні один, але Київ хотів би мати їх більше. США все ще не дають дозволу на його продаж. Black Hawk для спецназівців придбали у приватного продавця, зібравши на нього 6 мільйонів доларів.

Під час тренування спецназівці відпрацювали десантування бойових груп на полі бою, евакуацію, висадку з десантних тросів та нічні польоти. За словами бійців та пілотів, цей вертоліт значно випереджає радянські аналоги Мі-8 та Мі-24.

Зазначається, що Black Hawk у рази маневреніший за радянський Мі-8. Він легший в управлінні і виграє у швидкості горизонтального польоту. Окрім цього, гелікоптер може перебувати у безперервному польоті близько трьох годин. Black Hawk з легкістю може подолати відстань понад 600 км.

Вертоліт може атакувати «пекельним вогнем»

UH-60 Black Hawk – це американський тактичний багатоцільовий вертоліт виробництва компанії Sikorsky Aircraft. Він призначений для перевезення особового складу та різних військових вантажів, а також евакуації поранених та транспортування великогабаритних вантажів. Машина розроблялася на початку 1970-х, а 1976 року компанія Sikorsky перемогла у конкурсі на постачання машин нового зразка до армії США. До середини 1990-х років компанією було збудовано понад 2600 вертольотів різних серій.

Гелікоптер був розроблений Sikorsky Aircraft Corporation і прийнятий на озброєння армії США в 1979 році. З того часу він широко використовується в армійських операціях у всьому світі. Вертоліт має високу маневреність і може перевозити до 14 осіб, включаючи екіпаж. Цей тип вертольота призначений для стрільби керованими та некерованими ракетами типу Hellfire («пекельний вогонь». Американська AGM-114 Hellfire – це протитанкова ракета, яка має напівактивну систему лазерного наведення.

Машина брала участь у багатьох військових конфліктах у всьому світі. США використовували її під час вторгнення на Гренаду, в обох війнах в Іраку, Афганістані та інших місцях.

ТТХ

 • Екіпаж - 3 особи.
 • Максимальна злітна вага становить 11,1 тонн.
 • Максимально допустима швидкість – 361 км/год.
 • Бойове навантаження – до 4536 кг.
 • Озброєння - 2×7,62 мм шестиствольних кулемета M134 або
  2×12,7 мм кулемета GAU-19.
 • Керовані ракети - «повітря-земля» до 16×AGM-114 Hellfire та
  "повітря-повітря" FIM-92.
 • Некеровані ракети – 70 мм Hydra 70.

Вертоліт CH-47 Chinook. Фото: commons.wikimedia.org

Вертоліт CH-47 Chinook. Фото: commons.wikimedia.org

Легенда В'єтнаму - Chinook

До початку повномасштабного російського вторгнення вертолітний парк українських силових органів складався переважно з радянських Мі-24, Мі-8 та Мі-2. Але з початку великої війни Україна отримала чимало вертольотів від західних партнерів. Загалом Київ може розраховувати на чотири-п'ять десятків машин, що вже дозволило б пережити найінтенсивніший період конфлікту.

Від США Україна вже отримує гелікоптери Мі-17, які призначалися для армії Афганістану, і від Великобританії - гелікоптери Sea King у пошуково-рятувальній версії. Також ходили чутки про можливе постачання важких військово-транспортних вертольотів CH-47 Chinook і ударних AH-64 Apache.

А гелікоптер CH-47 Chinook навіть вдалося сфотографувати неподалік лінії фронту, коли він виконував маневри на надмалих висотах. За попередніми даними, цей гелікоптер Україні передали королівські військово-повітряні сили Нідерландів.

Цей вертоліт має несподіване технічне рішення у вигляді двох гвинтів - спереду та ззаду, через що він є однією з найвідоміших військово-транспортних машин у світі. Активне використання гелікоптера армією США почалося з 1960-х. Крім американців, цю бойову машину також експортували до 16 різних країн світу, серед яких тепер і Україна.

CH-47 Chinook - американський важкий військово-транспортний вертоліт, який перебуває на озброєнні понад 20 країн світу. Призначений для транспортування десанту і для підтримки наземних операцій з повітря.

За час війни у В'єтнамі зарекомендував себе якнайкраще. Крім транспортного призначення, застосовувався як постановник димових завіс, розпилювач аерозолів, евакуатор підбитої та покинутої авіатехніки.

ТТХ

 • Екіпаж – 2-3 особи.
 • Пасажирів – 33-55 солдатів або 24 лежачих хворих з 2 супроводжуючими.
 • Довжина – 30,14 м.
 • Висота – 5,59 м.
 • Максимальна злітна маса – 24 494 кг.
 • Максимальна швидкість – 285 км/год.
 • Крейсерська швидкість – 259 км/год.
 • Бойовий радіус – 935 км.
 • Озброєння - стрілецько-гарматне: 3×7,62 мм кулемета (2 у дверях та 1 на рампі).

Гелікоптер AH-64 Apache. Фото: commons.wikimedia.org

Гелікоптер AH-64 Apache. Фото: commons.wikimedia.org

Повітряна «гроза танків»

Вертоліт AН-64 Apache – основний бойовий вертоліт армії США із середини 1980-х років. На 2021 рік є найпоширенішим ударним вертольотом у світі. AH-64 Apache створювався в 70-х як супермобільний протитанковий засіб, який повинен знищувати бронетехніку поза зоною поразки противника. Зокрема, під час операції «Буря в пустелі» 1990 року 277 Apache за 100 годин операції знищили 278 танків та понад 600 одиниць легкої бронетехніки та інших цілей.

За час свого існування Apache пройшов кілька хвиль модернізацій, кожна з яких лише збільшувала вогневі можливості та ефективність цього вертольота.

Найбільш відома версія Apache – AH-64D Longbow, що відрізняється радіолокаційною станцією управління вогнем. Вона здатна відстежувати на тлі землі 128 цілей і одночасно атакувати до 16. Більш того, AH-64D Longbow може передавати дані про цілі на інші гелікоптери та наводити ракети. Джерело у міноборони Великобританії повідомило, що Україні будуть передані Apache у найсучаснішій версії AH-64E Guardian.

ТТХ

Характеристики AH-64D Longbow

 • Екіпаж – 2 особи.
 • Максимальна злітна вага – 10 433 кг.
 • Потужність силової установки – 1890 л. с. (1409 кВт).
 • Крейсерська швидкість – 265 км/год.
 • Практична стеля – 6,1 км.
 • Бойовий радіус – 450 км.
 • Озброєння - 30 мм гармата M230 Chain Gun (625 вистр./хв.).
 • Боєкомплект – до 1200 набоїв.
 • Ракети «повітря-поверхня» – 4×4×AGM-114.
 • Некерована ракета - 4×19×70 мм Hydra.

Україна також отримала британські вертольоти Westland WS-61 Sea King, які можуть застосовуватися для розвідувальних та пошуково-рятувальних операцій.