Завантажити ще

У Львові вперше в Україні пораненим військовим ставлять протези-імпланти

У Львові вперше в Україні пораненим військовим ставлять протези-імпланти
Фото: facebook.com/1tmolviv

У Львові в Національному реабілітаційному центрі "Незламні" провели унікальну операцію - вперше в історії української медицини пацієнтові вживили протез просто у кістку. Про це повідомили у Першому медичному об'єднанні Львова.

Така операція називається остеоінтеграційне протезування. Воно має дві переваги: чутливість і функціональність. Першим пацієнтом став ветеран російсько-української війни, капітан ЗСУ, 56-річний Ігор Крупнов. Восени авто, в якому він їхав на завдання разом з побратимами, наскочило на міни. Тоді він втратив обидві ноги. Отямився лише за кілька днів після поранення. Зрадів, що лікарям вдалося зберегти йому життя.

Коли Ігор дізнався про нову технологію протезування, захотів бути першим в Україні пацієнтом, кому частину протеза імплантують прямо в кістку. Бо для нього важливо не просто ходити, а й бігати на великі дистанції. У 2016-му чоловік подолав марафон. До важкого поранення мріяв на своє 60-річчя пробігти напівмарафон, але війна підкорегувала ці плани. Тепер чоловік ставить за мету на протезах здолати дистанцію у 10 кілометрів.

Новий напрям протезування українським лікарям допомагає опанувати один із провідних спеціалістів у світі – австралійський ортопед-травматолог Муньєд Аль Мудеріс. У своїй країні він зробив вже майже тисячу операцій, ще пʼять сотень - по всьому світу. Його пацієнти ведуть активний спосіб життя і працюють без обмежень. Зокрема, можуть займатися фермерством чи навіть будівельними роботами.

- Перевага остеоінтеграції в тому, що пацієнт має чутливість, за допомогою якої він може відчувати землю і розрізняти поверхні: наприклад, якщо ходять по траві, то відчувають її м’якість або якщо наступають на кабель чи палець дружини, то відчувають це. Тому у цьому випадку вони не можуть сказати, що не відчули, як наступили на ногу дружині, - каже професор, ортопед-травматолог Аль Мудеріс.

Операція з остеоінтеграції фактично необхідна людям, які втратили обидві кінцівки, адже використовувати класичні протези їм складно й часто боляче. Робити перші кроки на імплантованих протезах можна вже на другий день після операції. Ще за шість тижнів - повноцінно ходити.

- Пишаюся тим, що для наших пацієнтів, які зазнали страшних травм і у яких війна забрала звичний спосіб життя, стають доступними такі сучасні технології. Це те, що варто масштабувати, залучаючи експертів. Вдячний лікарям, які відгукуються і приїжджають допомагати. Сьогодні ми бачили, як оперує відомий лікар з Австралії. Я думаю, найближчим часом будуть і німці, і шведи. Надалі впевнений, що цю практику будуть реалізовувати наші хлопці та дівчата, які мають досвід хірургічних втручань - переймуть цю технологію, - зазначив під час візиту до Центру "Незламні" міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.

Нині Ігор почувається добре. Вперше за пʼять місяців він зробив перші кроки. Команда лікарів задоволена результатом. Загалом протягом цього візиту австралійського лікаря остеоінтегруючі операції зробили трьом українцям.