Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Сейсмолог Олександр Кендзера: Будь які «прогнози» землетрусу є маніпуляцією

Сейсмолог Олександр Кендзера: Будь які «прогнози» землетрусу є маніпуляцією
Фото: nas.gov.ua

В середині лютого у Туреччині сталась серія руйнівних землетрусів. А зовсім нещодавно в Одесі люди почули доволі дивний гул, який в соцмережах охрестили передвісником землетрусу.

Зараз тему землетрусів активно обговорюють у соцмережах і ЗМІ, людей турбує питання безпеки і захисту від цього страшного явища.

Тому KP.UA поспілкувалась з директором Інституту геофізики НАН України Олександром Кендзерою. Він відповів на найпопулярніші питання, які пов’язані із землетрусами.

На нашій території у певних місцях можуть відбуватись сильні землетруси

- Не так давно всі ми були свідками страшного землетрусу у Туреччині. Тому виникає питання у багатьох – наскільки серйозну роль події, що там відбулись, мають для України?

- Коли мова йде про землетруси у Туреччині, вони мають певний зв’язок із територією України. Через те що розломи, на яких відбулися такі сильні землетруси, належать до одного із найбільших сейсмічних поясів нашої планети, який тягнеться від Азорських островів через Іспанію, Італію, Грецію, повертає і трошки заходить на сторону Румунії, а звідти йде на Чорне море, Крим, Кавказ і далі. Цей сейсмоактивний пояс утворився внаслідок колізії зіткнення Африканської плити з Євразійською. Якщо подивитись на глобус, Євразійська плита рухається ніби зверху вниз, а плита Африканська і Арабська рухаються знизу вгору. Так само як і Індійська плита. Отже, факт, що пояс існує, свідчить, що земля у цьому місці в дуже напруженому стані. І, очевидно, що десь накопичується у цьому поясі достатньо енергії, щоб розламати окремий блок або потерти один блок об інший, тоді виникають сейсмічні хвилі, які доходять до поверхні. І ми їх відчуваємо як землетруси. Відчуваємо не тільки ми, а й будинки, споруди, які є на поверхні Землі.

Коли мова йде про турецькі землетруси, потрібно відразу зазначити, що в цьому місці тільки, як то кажуть, зовсім поганий сейсмолог не передбачав, що можуть бути сильні землетруси. Там завжди був ризик, що може бути один величезний або кілька невеликих. Ті землетруси, що там відбулись, були в місцях, де розташовані розломи, розломи активізувалися, і навіть невеликі за магнітудою коливання землі зруйнували будинки, споруди, мости і решту, що там було.

- Які ризики, що таке може трапитись і на нашій території?

- Важливо розуміти, що динаміка на нашій планеті відбувається постійно. Зупинити її неможливо через те, що тонка земна кора ніби плаває над в’язкою нижньою і верхньою мантіями. Центральна частина ядра Землі представляє собою тверду речовину. А навколо неї - рідка речовина. Очевидно, що ядро може обертатися з різною швидкістю і може змінювати її, якщо є відповідний імпульс руху.

Землетруси відбувались раніше, відбуваються зараз і будуть відбуватися. Територія нашої держави розташована на краю зазначеного сейсмоактивного поясу. Очевидно, що на краю поясу, як правило, землетруси слабші, ніж ті, що відбулися нещодавно у Туреччині. Однак нам не пощастило, що одна з частин цього сейсмоактивного поясу, яка називається зоною Вранча, є безпосередньо у Румунії, неподалік від наших кордонів. Там регулярно відбуваються сильні землетруси. І ми їх відчуваємо на всій території України. Останніми роками сильних землетрусів в зоні Вранча не було. Але ми ще пам’ятаємо поштовхи в 1977, 1986, 1990 роках в цій зоні, які відчувалися на всій території України. Вони нічого не зруйнували, але на людей нагнали страху.

- Чи можна сказати, що Україна розташована у більш-менш безпечній зоні?

- Не можу такого сказати. Якщо ми подивимось на карту, яка описує сейсмічні небезпеки на нашій території, то ми бачимо, що на території України є зони, де можуть бути 8 і навіть 9-бальні землетруси. В Криму був такий в 1927 році. Сказати, що зовсім безпечно, важко.

Рівень сейсмічної небезпеки найбільшим є на південному заході Одеської області. А на рівні 3-4 балів землетруси зони Вранча можуть відчуватись навіть на східних кордонах території України.

Землетруси у Туреччині, вони мають певний зв’язок з територією України. Фото: Burak Kara/Getty Images

Землетруси у Туреччині, вони мають певний зв’язок з територією України. Фото: Burak Kara/Getty Images

Передвісники землетрусів не свідчать про те, що він обов’язково буде

- Можливо точно передбачити землетрус? Є якісь стовідсоткові передвісники, які можуть на нього вказувати?

- Методів прогнозування виникнення землетрусів в часі не існує. Не тільки в Україні, а й ніде на нашій планеті. Це пов’язано з фізичними особливостями виникнення землетрусів. Землетруси виникають, наприклад, в зоні Вранча, на глибині від 140 до 160 кілометрів. Найглибша свердловина на нашій планеті – 11 кілометрів. 140 і 11 – різниця зрозуміла. І сказати, що на тій глибині відбувається, можуть тільки фантазери, а не спеціалісти. Спрогнозувати час виникнення землетрусу не можна. Хоча пробують це зробити, використовуючи передвісники землетрусів. Їх дуже багато, понад 160.

Найпростіше – це зміна різних геофізичних полів. Коли відбувається їхня різка, нічим не виправдана зміна, тоді можна говорити про якісь геодинамічні процеси в середині земної кори. Але за такими даними визначити час майбутнього землетрусу ми не можемо. Бо може відбутися тисяча малих землетрусів або один великий з сумарною енергією тисячі дрібних. Звичайно, нас цікавлять сильні землетруси, але сказати, коли вони відбудуться - неможливо.

Хоча були в Китаї проведені експерименти в 1974 році. Був передбачений землетрус. Вивезли населення міста. І так як це було під час їхньої чергової революції, наляканий народ виїхав. А землетрус відбувся пізніше, його передбачили десь у часовому проміжку від 5 до 9 годин. Незважаючи на прогноз, на превеликий жаль, в місті постраждало майже 2 тисячі людей. через те що місцевим жителям, як виявилось, набридло, що їх вивозять регулярно, коли спостерігались передвісники землетрусів.

Оголошувалось навіть на весь світ, що вже є метод передбачення землетрусів в часі. Через півтора року в цій же самій системі розломів відбувся ще сильніший землетрус. Загинуло біля 400 тисяч людей. Ніяких передвісників не було. Хоча при попередньому землетрусі у цій місцевості було кілька передвісників.

Передвісники землетрусів, навіть при наявності всіх одночасно, не свідчать що він буде. Це говорить лише про те, що змінюється деформований стан середовища. Не більше.

- Які бувають передвісники землетрусів?

- Різні. Ми проводили досліди ще в Криму. І там перед одним із землетрусів ящірки виповзли зі своїх щілин. Деякий час побули, а потім повернулись назад після землетрусу. Здавалося б, все вірно, але виявилося, що ящірки виповзають не тільки під час землетрусів. Вони набагато частіше роблять це через якісь інші свої потреби.

- Що потрібно, щоб захиститись від землетрусів?

 - Для того щоб захиститись від землетрусів, немає необхідності передбачати його в часі. Достатньо знати, де і як цей землетрус проявиться. І тепер вже вміють прогнозувати навіть форму коливань, як вони будуть виглядати. В такому випадку можна зробити модель і перевірити будинки, чи будуть там виникати додаткові напруження від землетрусу, які можуть зруйнувати якусь конструкцію. Будинки, атомні станції та інші об’єкти, які будуються або проєктуються, потрібно прораховувати на те, які додаткові зусилля можуть виникати в їхніх конструкціях. Якщо немає конструктивних елементів, які могли б зруйнуватись при черговому землетрусі, немає причин переживати, коли землетрус відбудеться. Об’єкт не зруйнується.

- Як потрібно будувати, щоб підвищити рівень захисту будівель від землетрусів?

- Немає такого землетрусу, від якого не можна було б захиститися. Вбивають людей не землетруси, а погано побудовані будинки і споруди. Для того, щоб він не причинив шкоду людям чи спорудам, потрібно перевіряти на міцність будинки і споруди, які існують у тому чи іншому місці. Якщо ви правильно задасте максимальні впливи, які можуть бути при землетрусах на цьому конкретному майданчику, ви завжди зможете перерахувати в моделі цього будинку або споруди додаткові навантаження при сейсмічних впливах. Ви зможете переконатись, чи достатньо сейсмостійким є ваш об’єкт. Якщо додаткові навантаження перевищують границі міцності конструкцій, то їх треба зміцнити. Якщо границі міцності не перевищено, то нічого не потрібно робити.

У неспеціалістів є неправильне уявлення, що сейсмостійкий будинок обов’язково буде дорожчим, ніж не сейсмостійкий. Це не так. Якщо прогнозовані сейсмічні впливи правильно задані, то в такому випадку ви завжди можете від них захиститися. Водночас слід враховувати, що сейсмічні впливи є дуже різними на різних ділянках. В кожному конкретному місці земля буде резонувати на інші частоти. Потрібно проєктувати будинки так, щоб не збіглися власні частоти будинку і власні частоти тих сейсмічних хвиль, які будуть впливати на основу будинку чи споруди.

Сейсмічна зброя є дуже не ефективною

- Як сильно війна в Україні впливає на сейсмічну активність? Чи здатна вона спровокувати землетрус?

- Думаю, що мова не йде про співвідношення між землетрусами і вибухами. Насправді порівняно із землетрусами вибухи, навіть найсильніші, це дуже невеличка частина від тої енергії, яка реалізується при землетрусах. Бо землетруси охоплюють величезні площі. Коли мова йде про те, чи могли б вибухи настільки збурити землю, щоб сейсмічна активність змінилась, в даному випадку підвищилась – одразу відповім, що шансів мало. Енергія навіть всіх разом взятих вибухів є дуже невеликою частиною цієї енергії, яка виділяється в середині нашої планети. Не забувайте, що земна кора – це всього-на-всього шкаралупка яйця у порівнянні з розмірами ядра і мантії Землі. Енергія накопичується в тій шкаралупці. Наша планета перебуває у геодинамічній нерівновазі, весь час щось відбувається. На напружений стан земної кори впливають конвективні потоки в рідкій мантії, переміщення блоків розігрітої речовини від ядра до поверхні планети. Можна сказати, теоретично ми маємо таку ситуацію, що нібито накопичення енергії на певній ділянці території обов’язково призведе до землетрусу. Так думали ті, хто хотів розробити сейсмічну зброю.

- Чутки про сейсмічну зброю ходять вже давно. Чи справді вона існує? Чи можливо її розробити?

- Після землетрусу у Вірменії почали говорити про сейсмічну зброю. З того часу суспільство переконалось, що сейсмічна зброя є дуже неефективною. На такі ж гроші можна отримати набагато кращий результат, якщо користуватися звичайною зброєю. Якщо хтось хоче щось подібне на землетрус організувати, то він повинен врахувати, що теоретично викликати землетрус можна, але як вгадати, в якому місці і на якій глибині накопичилося достатньо енергії, щоб почалося руйнування геологічного середовища? Найглибша свердловина – 11 кілометрів, інші не більше 5-6 кілометрів. Що можна сказати про події, що відбуваються на тій глибині, не розв’язуючи так званих некоректних по Адамару обернених задач сейсмології?

В 70-х роках розробити сейсмологічну зброю пробували різні вчені, і сейсмологи, і військові. І всі прийшли до висновку, що це невигідно. Хоча б через те, що треба знайти таке місце на території ворога, де це можна успішно застосувати. І це мають бути точки, подіявши на які, ви маєте викликати землетрус. Хоча теоретично – чом би й ні. А практично таке зробити неможливо. Ворог навряд чи дозволить провести необхідні геофізичні спостереження.

Світова мапа землетрусів, зафіксованих 6 лютого 2023 р. Фото: idp-cs.net

Світова мапа землетрусів, зафіксованих 6 лютого 2023 р. Фото: idp-cs.net

Будь-які «прогнози» землетрусу є маніпуляцією

- Що ви можете сказати про той гул, що нещодавно нібито чули люди в Одесі? Це передвісник землетрусу?

- Той гул, що люди начебто почули біля Одеси, може бути одним із передвісників. Але не більше. Ну й що з того? Погуділо і перестало. А що може бути? Відповідь – будь-які зміни геофізичних полів. Раз вони змінюються, значить, щось в середині відбувається. Можна назвати їх передвісниками і, якщо немає совісті, говорити, що буде землетрус.

- Виходить, якщо хтось дає саме прогноз, що станеться землетрус, то це вже є маніпуляцією?

- Так. Це є створенням великих неприємностей мерам міст. А таке було. Років 30 тому назад були спеціалісти, навіть фізики, які переконували оточуючих, що вони як раз вміють прогнозувати. Тільки бракує грошей.

- Тобто, якщо пересічний громадянин читає в інтернеті матеріал, де кажуть, що там-то і тоді-то передбачають землетрус, то вже можна впевнено казати, що ця інформація недостовірна і їй не слід довіряти?

- Це - одне з двох. Або це зловмисник. Або це дуже неграмотна людина. Як правило, ті, хто говорять, що можуть передбачати, цим і займаються. А завжди все закінчується одним і тим же – «я по цих графіках зміни «чогось» в часі можу передбачати землетрус. Тільки дайте ще трохи грошей на дослідження».

Якщо у вас є сейсмостійкий будинок, вам нікуди виходити не треба

- Як правильно діяти під час землетрусу?

- Є різні підходи. Одні годяться для випадку, коли землетрусу немає і до нього треба підготуватись. Це тепер легше, бо всі знають, що таке тривожний рюкзачок. По суті, там мають бути ті ж речі, що й при обстрілах. А коли мова йде вже про те, що відбувається землетрус… а ви в будинку. Що треба робити? Якщо ви знаєте, сейсмостійкий цей будинок чи ні, якщо вам пояснили - що так, він новий і побудований так, що не має зруйнуватись при землетрусах, що можуть відбутись на даному місці, вам нічого не треба робити. У крайньому разі треба стати в отвір несучої стіни або в кут. Але не в кут, що виходить на вільний простір. Правило двох стін працює і при землетрусах. Але головне тут те, що треба не полінуватися і знати - новий ваш будинок чи ні і чи сейсмостійкий він. Якщо будинок старий, панельний, треба перевірити цю інформацію.

- Чи не правильніше виходити на вулицю?

- Якщо у вас сейсмостійкий будинок, вам нікуди виходити не треба. Ну і, звичайно, не можна виходити на балкони. Чи виходити на вулицю? Якщо у вас невисокий поверх, в такому випадку можна вийти. Але треба пам’ятати, що при сильних землетрусах, якщо ваш будинок новий, зі сталі, бетону і скла, то скло може тріснути і полетіти вниз. Захиститись від такого буде неможливо. Якщо ваш будинок новий, краще не вибігайте на вулицю.

Якщо ж вас привалило, треба подавати сигнал, щоб вас знайшли. Якщо сталось щось з сусідами, треба повідомити місцеву владу про це і попросити допомогу. Повинні слухати розпорядження поліції з підсилювачів. Саме правоохоронці надають інформацію про те, що відбулось і куди потрібно підійти.

- Як дізнатись, чи сейсмостійкий мій будинок?

- Звертатись треба до власника будинку. Чи це ЖЕК, чи управляюча контора. Чи приватний власник. Він має мати інформацію про те, чи будинок побудований з врахуванням державних будівельних норм. І якщо він побудований так, то можна вважати, що він сейсмостійкий. Коли ж мова йде про будинки, які вже в передаварійному стані, то ви маєте як можна швидше покинути таку будівлю. Бо вона навряд чи витримає достатньо сильний землетрус.

- Що треба робити після землетрусу?

- Шукати людей, які займаються розселенням постраждалих, якщо ваш будинок знищено. Всю інформацію про себе залишати владі чи поліції.

Олександр Кендзера
Олександр Кендзера
Досьє Коротко про

Геофізик, сейсмолог, кандидат фізико-математичних наук, член-кореспондент НАН України. Директор Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України. Має орден «За заслуги» III ступеня. Є лауреатом державної премії України в галузі науки і техніки за 2019 рік.

Досліджував прогнозування сейсмічної небезпеки територій, населених пунктів, важливих і екологічно небезпечних об’єктів, методику і технологію визначення кількісних параметрів сейсмічних впливів для проєктування і перевірки сейсмостійкості будинків і споруд.