Завантажити ще

Опитування: Майже половина українців вважають, що з України виїхала третина населення

Опитування: Майже половина українців вважають, що з України виїхала третина населення
Фото: REUTERS PHOTOGRAPHER/REUTERS

Майже половина українців вважає, що з початком повномасштабного вторгнення з України виїхала третина населення. Про це свідчать результату опитування, проведеного Українським інститутом майбутнього спільно з “Нью Імідж Маркетинг Груп” щодо оцінки міграційних процесів та настроїв українців.

Учасники опитування оцінили кількість українців, які залишили країну після 24 лютого 2022 року, наступним чином:

  • 49% респондентів вважають, що за кордон виїхала третина населення,
  • 37% – менше чверті населення,
  • 14% – половина та більше населення країни.

У процесі опитування з'ясовувалося, яка кількість респондентів має найближчих родичів та друзів/знайомих, які виїхали з України після початку повномасштабної війни. Під час опитування 37% респондентів відзначили, що мають найближчих родичів, які виїхали з країни. Щодо друзів/знайомих 80% учасників опитування повідомили, що мають серед друзів/знайомих, з якими спілкуються особисто, тих, хто залишив країну після початку повномасштабного вторгнення.

Як і прогнозувалося, зафіксовані регіональні відмінності щодо наявності найближчих родичів, друзів/знайомих, які виїхали з країни після 24 лютого 2022 року. Так, частіше за інших вказували, що:

  • мають найближчих родичів, які виїхали з країни після 24 лютого 2022 року, опитані з півдня та сходу;
  • мають друзів/знайомих, з якими спілкуються особисто та які виїхали з України після початку повномасштабного вторгнення, респонденти з м. Київ та сходу.

Учасники дослідження з центру рідше за інших зазначали, що мають найближчих родичів та друзів/знайомих, які виїхали з країни після 24 лютого 2022 року.

Основними причинами виїзду українців називались відсутність почуття безпеки в Україні (58%), турбота про дітей, їхнє майбутнє (58%) та підвищений рівень небезпеки (постійні обстріли, загроза окупації) (57%).

46% респондентів зазначили, що кожен з тих, хто виїхав з країни після початку повномасштабного вторгнення, має вирішувати самостійно, чи повертатися до України. 21% респондентів відмітили, що українці, які виїхали за кордон, мають повертатися одразу після закінчення війни (до процесу відновлення країни), 16,5% – мають повертатися, якщо немає загрози окупації, 10,5% – мають повертатися після закінчення війни та після відбудови країни.

Також  46% опитаних відзначили, що, на їхню думку, до країни повернеться половина або й більше з тих українців, які виїхали після початку повномасштабної війни, 27% – від чверті до половини, 14% – менше чверті, 13% – більше 90% з тих, хто виїхав.

36% учасників дослідження відмітили, що їхні родичі однозначно повернуться до країни (вони це твердо вирішили), 32% – що родичі, можливо, повернуться, якщо в Україні буде безпечно та буде робота, 14% – що їхні родичі навряд чи повернуться, адже вони вже починають облаштовуватися на новому місці, лише 5% – що рідні точно не повернуться, 3% – що за наявністю можливості й самі поїдуть до рідних за кордон, 10% – не змогли надати відповідь на дане запитання, адже їхні родичі ще не визначилися.

Рейтинг причин, які пливають на рішення людини повернутися до України: родинні зв’язки (60%), звичний спосіб життя та звичне оточення (46%), безпека (42%), наявність роботи (36%), патріотизм (32%), невдачі у спробах облаштуватися за кордоном (27%), турбота про дітей (діти мають жити та навчатися в Україні)(16%). 

Серед причин, які впливають на рішення людини не повертатися до України, називались життєві перспективи за кордоном (55%), безпека (50%), наявність роботи (48%), турбота про дітей (діти мають здобути нормальну освіту та почати нове життя) (33%), комфорт (28%), відсутність боротьби з корупцією, відсутність люстрації проросійських сил в Україні (27%), родинні зв’язки за кордоном (5%).

21% респондентів відмітили, що мають серед своїх друзів/знайомих/колег чоловіків, які виїхали за кордон після початку повномасштабної війни, але в цілому не мали на це законних причин/підстав.

47% опитаних вважають, що український біженець за кордоном має самостійно вирішувати, чи допомагати йому якимось чином Україні, 28% – має допомагати Україні, переказуючи частину заробітної плати на потреби ЗСУ/волонтерам, 12% – має допомагати родичам/знайомим, які залишилися в Україні, 9% – має допомагати, беручи участь у мітингах, демонстраціях, пікетах, 3,9% – не має допомагати, адже сам/сама потребує допомоги, лише 0,1% – однозначно не має допомагати.

У грудні 2022 року уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявляв, що в Україні зареєстровано 4,7 млн внутрішньо переміщених осіб. Понад 14,5 млн українців виїхали після 24 лютого, мінімум 11,7 млн — в’їхали до країн Євросоюзу. 7,7 млн - зареєстровані в Європі як одержувачі статусу тимчасового захисту.