Завантажити ще

Поминальні дні: заборони на відвідування цвинтарів немає, але про безпеку треба пам'ятати

Поминальні дні: заборони на відвідування цвинтарів немає, але про безпеку треба пам'ятати
Фото: Скакодуб Андрій/УНІАН

25 березня на календарі - остання поминальна «батьківська субота» (4-ї седмиці Великого посту). Крім заупокійних богослужінь у храмах, вона передбачає відвідування могил померлих родичів на цвинтарі. Розбиралися, наскільки безпечно робити це в умовах війни.

Цвинтарі у нашій країні наразі можна умовно поділити на кілька груп:

 • Ті, що перебувають на мирних територіях, які не зазнали обстрілів (безпечно).
 • Розташовані на теренах, де проходили бойові дії (майже безпечно).
 • На територіях прикордонних громад, які страждають від постійних мінометних та артилерійських обстрілів (небезпечно).
 • На деокупованих в останні місяці територіях, поблизу яких, як і раніше, тривають бойові дії (небезпечно).

Відвідувати чи ні могили родичів у сьогоднішній обстановці, кожен має вирішувати для себе сам. Якщо ви живете в місці, куди постійно прилітають ворожі снаряди і ракети, краще триматися ближче до укриття і намагатися не виходити на відкриті простори. Цвинтарі в цьому відношенні - місце підвищеного ризику: укриттів тут немає, а сама ділянка землі, відведена під цвинтар, найчастіше розташована на рівній і відкритій місцевості. Краще до настання миру утриматися від їхніх відвідин. Якщо йдеться про регіони, де активні бої закінчилися рік тому, наприклад, у Київській області, то тут ситуація інша.

- Відокремлювати цвинтарі від чогось чи забороняти людям ходити туди – це фантасмагорія. Мало того, торік подібні заходи на Київщині відбувалися. І з того часу вже минув рік. Немає сенсу сьогодні щось забороняти, – вважає спікер ДСНС у Київській області Вікторія Рубан.

Потрібно розуміти, що прямої заборони на відвідування цвинтарів цього року немає. Ухвалювати рішення - йти на цвинтар чи ні - слід виходячи з обстановки у вашому регіоні.

- Не рекомендовано це робити на нещодавно деокупованих територіях і там, де ще кілька місяців тому точилися бойові дії. Тому що росіяни замінували при відступі навіть собачі будки, а цвинтарі й поготів, - каже керівник відділу взаємодії зі ЗМІ та комунікації з громадськістю ДСНС Оксана Трухачова.

В Україні міцно вкоренилася традиція поминок на цвинтарі. Люди звикли збиратися сім'ями, готувати багато їжі та йти на могили своїх родичів. Хоча робити це не обов'язково, адже пом'янути можна й удома.

- У нас так виходить, що сходити на цвинтар та пом'янути, випивши там «сто грам», це норма. Але при цьому багато хто і не думає поминального дня сходити до церкви, панахіду замовити або хоча б просто свічку поставити. А на могилах хіба що не пікніки влаштовують, спиртне п'ють, і навіть, вибачте, у деяких це й до приготування шашликів доходить. Робити це категорично не можна, це вкрай неправильно та нешанобливо по відношенню до покійного, – каже співробітник однієї з ритуальних служб Києва.

Цвинтар – особливе місце. Тут потрібно дотримуватися коректних правил поведінки: не смітити, не стрибати по могилах, не пиячити, не кричати і не лаятись.

- В ідеалі поводитися треба так, як у церкві. У храмі ж усі чомусь можуть шанобливо поводитися. Ось краще так слід вчинити і на цвинтарі, - підсумував наш співрозмовник.

Коли згадують покійних у 2023 році?

Поминають покійних цього року у наступні дати: 25 березня, 25 квітня, 3 червня, 10 червня, 12 серпня, 7 жовтня, 4 листопада, 11 листопада, 18 листопада, 25 листопада.

Чого не можна робити на цвинтарі:

 • сміятися,
 • голосно розмовляти,
 • слухати гучну музику,
 • згадувати погано про померлих,
 • вживати алкоголь,
 • нецензурно висловлювати свої думки,
 • залишати їжу на могилах.