Завантажити ще

Навчання у військовому закладі: особливості вступу, де і на кого навчають

Навчання у військовому закладі: особливості вступу, де і на кого навчають
Фото: Марієнко Андрій/УНІАН

Кілька років тому випускники українських шкіл найбільше прагнули вступити на IT та юридичні факультети, кафедри іноземних мов та медичні заклади. Ці напрями були найпопулярнішими і обіцяли в майбутньому хороші зарплати та кар'єрні перспективи.

Але 2022 року в Україну прийшла повномасштабна війна, а разом із нею і нова реальність, де стався перерозподіл пріоритетів та орієнтирів. Тепер кар'єра в армії – це гроші, і престиж, і можливості.

Що треба знати?

В Україні вступити до військових навчальних закладів можуть як випускники 9-х класів, так і 11-х. Перші можуть навчатись у військових ліцеях (училищах), а другі - у вищих навчальних закладах Міністерства оборони України.

В чому різниця? У коледжах готують сержантів та старшинський склад, а в академіях, університетах та інститутах – офіцерів.

Вступити на навчання до військового закладу можуть хлопці та дівчата віком від 17 до 30 років. Також вибрати цей шлях можуть військовослужбовці, які зараз перебувають на службі за контрактом, і навіть строковики. Права у дівчат такі самі, як і у хлопців.

Прийом бажаючих на навчання проходить на конкурентних умовах, а отже – треба здавати ЗНО. Цього року для вступу будуть дійсні сертифікати минулих років, починаючи від 2020-го до 2022 року, або результат НМТ 2023 року (комп'ютерного онлайн-тесту, який прийшов на зміну ЗНО на час дії військового стану). НМТ для вступу до військового закладу передбачає складання тестів з трьох предметів – українська мова, історія України та математика.

На основі НМТ (ЗНО) на навчання до військових вишів вступають строковики, резервісти та цивільні молоді люди. Для контрактників передбачено складання іспитів. Попередній відбір вступників проводять територіальні центри комплектування, вони оформлюють документи щодо вступників до 10 червня 2023 року. А до 20 червня документи кандидатів подаються до вишів та училищ. Після розгляду документів приймальною комісією ухвалюється рішення про виклик людини щодо вступних іспитів або ж про відмову у вступі.

Скільки треба навчатись на військового? Навчання у коледжі триває від 2 до 3 років, там готують молодших бакалаврів. У вузах готують як бакалаврів (4 роки), так і магістрів (плюс 1,5 роки).

Куди ж беруть? На кого навчають?

1. Національний університет повітряних сил ім. І. Кожедуба

Одним із найпрестижніших вишів військового профілю в Україні є Національний університет Повітряних сил ім. І. Кожедуба, який знаходиться в місті Харків.

Там готують еліту Збройних сил України - військових льотчиків, пілотів бойових гелікоптерів, військових штурманів літаків та гелікоптерів, командирів підрозділів протиповітряної оборони Сухопутних військ, фахівців з ремонту автоматизованих систем управління військами та озброєнням ППО та авіації, фахівців з радіоелектронних комплексів і навіть військових енергетиків. Також на базі цього вишу є Інститут цивільної авіації та факультет післядипломної освіти.

2. Національна академія Сухопутних військ ім. П. Сагайдачного

У Національній академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного готують військових спеціалістів тактичного рівня для Збройних сил України та інших українських військових формувань. Наразі там функціонують три факультети, де готують фахівців на посади офіцерського складу, а також підвищують кваліфікацію офіцерів Сухопутних військ.

Готують командирів підрозділів механізованих та танкових військ, командирів підрозділів артилерії та інженерних військ. Фахівців із морально-психологічного забезпечення у підрозділах Сухопутних військ. Фахівців з систем та пристроїв ракетних комплексів, з комплексів та приладів артрозвідки, з озброєння та техніки інженерних військ, військових культурологів та диригентів.

3. Військова академія (м. Одеса)

Одеська військова академія є вищим військовим навчальним закладом. У ній навчають військових фахівців - бакалаврів та магістрів для ЗСУ та інших військових формувань.

Тут готують командирів підрозділів десантно-штурмових військ та підрозділів морської піхоти. Командирів відділень спеціальних операцій та спеціалістів з продовольчого забезпечення. А також фахівців із речового забезпечення, забезпечення ракетним паливом та паливно-мастильними матеріалами, транспортних логістів, ремонтників ракетно-артилерійських систем, зберігання боєприпасів та вибухівки. А також фахівців із розвідувально-інформаційної роботи.

4. Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації ім. Героїв Крут

У Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації ім. Героїв Крут здійснюють підготовку осіб на посади офіцерського складу зі здобуттям ступеня вищої освіти «бакалавр» (магістр) одночасно з здобуттям тактичного рівня освіти.

Цей виш може бути найцікавішим для тих, хто бачить себе в IT, але хоче реалізуватися у складі ЗСУ.

Тут готують командирів відділень військ зв'язку, фахівців із систем військового зв'язку, фахівців із захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах, фахівців з математичного, інформаційного та програмного забезпечення військових інформаційних систем, фахівців з автоматизованих систем управління військами та озброєнням, а також фахівців з організації захисту інформації з обмеженим доступом та автоматизації її та обробки, фахівців з радіоелектронних інформаційних систем.

5. Військовий інститут ім. С. П. Корольова

Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова також запрошує на навчання абітурієнтів. Цей вищий навчальний заклад має дуже велику прив'язку до IT-сфери, що дає можливість бажаючим розвиватися саме в цьому напрямку.

Тут готують фахівців з радіоелектронної розвідки, космічної розвідки, управління космічними апаратами, управління безпілотними літальними апаратами (дрони), технічного захисту інформації і навіть сейсмічними спостереженнями та спеціального радіозв'язку.

6. Військовий інститут Національного університету ім. Т. Шевченка

Цей навчальний заклад навчає переважно цивільних спеціальностей, яким також є місце у лавах Збройних сил України.

У Військовому інституті Національного університету ім. Т. Шевченка готують військових журналістів, військових психологів, військових перекладачів, військових фінансистів, військових аудиторів, фахівців з інформаційно-пропагандистської та розвідувально-інформаційної роботи військ, військових юристів та навіть фахівців з управління діями підрозділів топогеодезичного та навігаційного забезпечення військ.

7. Інститут Військово-Морських сил Національного університету «Морська академія»

4 квітня 2014 року вірні військовій присязі курсанти академії ВМС ім. П.С. Нахімова внаслідок анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополь Російською Федерацією були переведені до м. Одеса разом із частиною командного та викладацького складу.

Цей навчальний заклад було створено після ліквідації академії ВМС імені П. С. Нахімова.

У цьому виші готують фахівців з експлуатації енергетичних установок, фахівців з радіоелектронних комплексів, комплексів і систем корабельного та берегового озброєння, фахівців з пошуково-рятувальних, водолазних та аварійних робіт у морі. А також фахівців із морально-психологічного забезпечення на кораблях.

Новини по темі: ВНЗ Навчання