Завантажити ще

«Будинок зі скалок»: про дитинство, зруйноване війною… і нами

«Будинок зі скалок»: про дитинство, зруйноване війною… і нами
Фото: кадр з фільму / jedensvet.cz

Документальний фільм «Будинок зі скалок» про будні вихованців притулку на сході України був номінований на премію «Оскар» цього року, але поступився російській епопеї про опозиціонера Олексія Навального. З одного боку – дивно, що організатори конкурсу, які просили учасників не політизувати захід і з цієї причини не дали можливості президентові України звернутися до присутніх, проте документалку про Навального сприйняли на ура. З іншого боку – що ж, робимо висновки: і без «Оскарів» можна не чекати, поки нам відкриють очі на те, що відбувається у нашій країні, а дивитися та думати самостійно.

Де це місто

Фільм про те, як живе Центр соціально-психологічної реабілітації дітей у Лисичанську, датський режисер Сімон Леренг Вільмонт знімав у 2012-2020 роках. Лінія фронту, що з'явилася в Донбасі у 2014 році, проходила трохи більше ніж за 20 кілометрів від міста.

Лисичанськ не можна назвати непомітною точкою на карті України – досить великий центр вуглевидобутку і один із найстаріших населених пунктів Донбасу. «Лисичанськ» - тому що в цих горбистих степах лисиць було хтозна-скільки. Відповідно, і на гербі Лисичанська знайшлося місце рудому хижакові. А із закладеної у 1795 році біля Лисячої балки копальні історики відраховують початок промислової розробки кам'яного вугілля в Донбасі.

Місто росло і розвивалося, переживаючи всі бурі воєн і революцій. Серйозний удар під дих отримало воно у 90-ті, і оговтатися від них не змогло – у «нульових» і «десятих» роках нинішнього століття підприємства тут закривалися із шаленою швидкістю. "Наказали довго жити" нафтопереробний та содовий заводи, найдовша в Європі вантажна канатна дорога, невеликі підприємства, молокозавод та м'ясокомбінат.

Втім, планів щодо відновлення нормального життя 100-тисячного міста було чимало. Ось тільки їх обірвала війна. 2014 року Лисичанськ кілька місяців прожив під контролем сепаратистів, які встигли провести свій «референдум». У липні 2014-го місто ЗСУ внаслідок рішучих боїв обнулили всі незаконні «референдуми» та повернули місто до української юрисдикції. Не менш страшний 2022-й приніс лисичанцям нові біди: 27 червня росіяни обстріляли чергу за водою, вбивши 8 і поранивши 20 людей. До цього 1 травня російські війська зруйнували місцеву пам'ятку архітектури – гімназію. На початку липня 2022-го місто, в якому залишилося не більше 10 000 жителів, було окуповане.

Лисичанськ після приходу

Лисичанськ після приходу "російського світу", 2022 рік. Фото: t.me/luhanskaVTSA

Діти «складних обставин»

Центр соціально-психологічної реабілітації дітей у Лисичанську (до речі, єдиний на всю Луганську область), де знімався фільм, такий же, як і подібні центри в інших містах. Це не дитячий будинок у звичному розумінні, а скоріше тимчасовий притулок для дітей віком від 3 до 18 років, розрахований на 30 осіб одночасного проживання. Вихованці таких центрів – не завжди сироти, у багатьох є мама і тато, брати та сестри, бабусі... Тільки батьки, як зараз заведено говорити, «опинилися у складних життєвих обставинах», під якими сором'язливо замаскувалися алкоголізм, наркоманія, бродяжництво і як слідство – повна байдужість до своїх дітей, змушених бачити, як мама та тато просиджують дні та ночі за пляшкою або валяються у наркотичному дурмані. Або ж домашнє насильство, яке зазвичай є наслідком усіх цих «обставин».

Служби опіки забирають дітей у таких «батьків» та відправляють у Центри соціально-психологічної реабілітації. Там дитину протягом 9 місяців намагаються привести до тями після пережитого і влаштувати її подальшу долю – повернути в сім'ю, віддати родичам, передати на усиновлення або перевести до школи-інтернату, де вона перебуватиме до своїх 18 років.

Лисичанський

Лисичанський "Центр соціально-психологічної реабілітації дітей" у 2020 році. Фото: сторінка центру у ФБ

Скалки – це ми

Україна, звісно, ​​намагається позбутися свого минулого, в якому епітет «приютський» чи «дитбудинківський» стосовно дитини міг стати його життєтворчим чинником із усіма витікаючими. Випускник з дитячого будинку, як і вихованець Центру соціально-психологічної реабілітації, зовсім не обов'язково піде кривою доріжкою, він так само може досягти успіху, як і його одноліток зі звичайної родини. Але за умови - що дорослі, від яких це залежить, роблять для цього все.

На жаль, з 2014 року дорослі Донбасу не можуть похвалитися, що зробили все можливе для своїх дітей. Саме ці українці – від 3 до 18 років – пережили одразу кілька трагедій. Спочатку їх викинули зі свого життя батьки, потім настала війна. Або все разом – і виправити це практично неможливо. Якщо дорослі знайшли втіху від «складних життєвих обставин» у пляшці чи шприці, діти залишилися надані самі собі. Із відповідними наслідками.

У лютому 2022 року Лисичанський центр соціально-психологічної реабілітації дітей було евакуйовано на захід України. Декілька дітей забрали близькі родичі, хтось поїхав навіть за кордон. Стали вимушеними переселенцями виховательки з фільму – Маргарита Миколаївна та Ольга Вікторівна.

- Більше 20 років кожна з них пропрацювала у притулку для дітей, переживаючи з малюками всі їхні проблеми та тривоги. А торік вони самі стали переселенцями через війну. Їхній рідний Лисичанськ зараз зруйнований. Але вони не опускають рук. Останні кілька тижнів ці прекрасні дами безупинно їздять на покази фільму і розповідають глядачам і журналістам про долю українських дітей, які постраждали через війну Росії проти України, - розповів у соцмережах журналіст і продюсер фільму, який також виступив як другий режисер фільму «Будинок зі скалок» Азад Сафаров.

Чому фільм називається «Будинок зі скалок»? Тому що діти тут – скалки сім'ї, а повні милосердя і любові виховательки Центру реабілітації – скалки того суспільства, яке породило батьків-монстрів. Сам Центр реабілітації – уламок держави, яка ніяк не зрозуміє, що та як робити з такими дітьми. Лисичанськ – уламок країни між миром і війною, де літають ті самі уламки, які ранять і вбивають усіх без розбору…

На жаль, тема переселенців мало хвилювала суспільство до 2022 року, поки багато хто не відчув на собі, як це - бігти в нікуди, залишаючи колишнє життя в уламках будинку, що горять. Тема дитячих будинків, притулків та інтернатів теж не особливо резонансна – зі своїми дітьми б розібратися.

І ще нюанс. Давайте чесно: промо українського фільму про українських дітей в Україні – практично не було. Тобто голосно про «Будинок зі скалок» заговорили лише після «Оскара». Але нам потрібно не тільки світ зворушити – нам би самим про свої проблеми та досягнення не забувати.

І можливо, ця невдача із Гільдією кіноакадемії потрібна саме для того, щоб про фільм заговорили в Україні, щоб на батьківщині перейнялися долею дітей. Щоб ми самі почали дбати про своїх (дітей, території, фільми - зрештою), незалежно від того, підтримає нас світ чи ні.

І так, зараз «Будинок зі скалок» йде в українському прокаті. Просто сходіть.