20 червня
Завантажити ще

Штучний інтелект воює, стежить і дає поради прем'єр-міністрам

Штучний інтелект воює, стежить і дає поради прем'єр-міністрам
Фото: geralt/needpix.com​

Не тільки після появи ChatGPT світ дізнався про наявність штучного інтелекту: цифровий «мозок» вже давно працює на людей. І тут головне для нас – якось не прокинутися в альтернативній реальності, де все навпаки. Тому що ШІ розумнішає з кожною хвилиною, а от про людство такого сказати, на жаль, не виходить.

Поки штучний інтелект пише шкільні твори та «пікає» наші товари на касі самообслуговування, можна бути більш-менш спокійними. Але днями у Румунії робот із штучним інтелектом став... радником прем'єр-міністра Ніколає Чуке. Роботу дали ім'я ION, у його «посадовій інструкції» прописали «інформування уряду в режимі реального часу про пропозиції, проблеми та побажання мешканців Румунії, висловлені в публічному просторі, наприклад, на урядовому сайті». ION їх вивчає та пропонує прем'єру для роздумів.

І не тільки в Румунії. В Україні ChatGPT вже почали залучати до роботи чиновників. Так Міністерство цифрової трансформації досліджує можливості чатботу, щоб вдосконалити державне управління і розвиток цифрової інфраструктури. Поки що, за словами керівника зрозвитку електронних послуг відомства Мстислава Баніка, лише на базовому рівні - чатбот допомагає вирішувати рутинні завдання, сприяє ефективному виконанню тієї чи іншої роботи. До розв'язання складник задач ChatGPT не залучають. Поки що..

Сьогодні ШІ займається громадською думкою, допомагає чиновникам, а завтра почне писати закони та керувати країною. Чим не сценарій апокаліптичного майбутнього? KP.UA спробувала розібратися, чи справді штучний інтелект починає завойовувати весь світ?

На засіданні уряду румунський прем'єр (ліворуч) продемонстрував можливості свого нового радника (праворуч). Скрин відео facebook.com/IonelNicolaeCiuca

На засіданні уряду румунський прем'єр (ліворуч) продемонстрував можливості свого нового радника (праворуч). Скрин відео facebook.com/IonelNicolaeCiuca

ШІ атакує та відбирає робочі місця

Якщо говорити про військові дії, то тут держава Ізраїль попереду всієї планети. Вже кілька тижнів Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) впроваджує засоби штучного інтелекту як частину свого військового арсеналу. В інтерв'ю Jerusalem Post командир одного з підрозділів ЦАХАЛ розповів, що армія активно використовує ШІ у прийнятті наступальних рішень. Наприклад, щоб визначити, чи є ціль військовою чи цивільною. Крім того, штучний інтелект сповіщає збройні сили, що вони перебувають під загрозою обстрілу. Встановлено ШІ і на ізраїльському кордоні. А про кібератаки ізраїльтян можна написати дуже багато, скажімо лише, що вони і без ШІ непогано справлялися - що ж буде, коли до кібератак підключиться цифровий розум?

Подумки перенесемося до США, де «штучний інтелект», можна сказати, зародився, і, дякуючи Голівуду, ми знаємо, чого від нього можна чекати. Жаль, що американські бухгалтери та юристи не приділили особливої ​​уваги таким блокбастерам, адже вони – перші в черзі на заміну штучним інтелектом.

Згідно зі звітом компанії Net Voucher Codes, лише в одній Каліфорнії понад 300 тис. робочих місць можуть бути замінені роботами та ще 12 млн – у зоні високого ризику. Список професій, в яких людина може поступитися місцем штучному інтелекту, очолюють касири, представники служби підтримки клієнтів, бухгалтери, технічні IT-фахівці, співробітники відділів кадрів, помічники юристів тощо.

Усього ж у Сполучених Штатах налічується близько 19,5 млн робочих місць із високим ризиком звільнення через ШІ. І що найприкріше: всю цю інформацію зібрав цей штучний інтелект. Цікаво, реальні це цифри чи ШІ вже навчився маніпулювати і статистикою?

Ізраїльські військові використовують ШІ як частину свого військового арсеналу. Фото: idf.il

Ізраїльські військові використовують ШІ як частину свого військового арсеналу. Фото: idf.il

Китай спостерігає за світом

Тепер про Китай. Письменник Пол Шарре у своїй новій книзі «Чотири поля битви: сила в епоху штучного інтелекту» пише: « Китай є великим лідером у галузі штучного інтелекту... Китайські технології спостереження та охорони правопорядку нині використовуються як мінімум у 80 країнах світу та на всіх континентах, крім Австралії та Антарктиди… Набір технологій штучного інтелекту – це «новий набір інструментів автократа», які розширюють можливості авторитарних режимів і ставлять під загрозу свободу».

Китайський штучний інтелект в основному зосереджений на розпізнаванні осіб і передачі інформації в місцеву поліцію і розвідку. Відеокамери з ШІ, куплені у Китаю Сінгапуром, встановлені на ліхтарних стовпах, штучний інтелект підраховує та аналізує людей у ​​натовпі.

А в Анголі китайська компанія з аналізу даних Percent Corporation створила для уряду інтелектуальну систему аналізу та візуалізації даних, яка включає біометричну інформацію: зображення осіб, відбитки пальців, записи про народження, освіту та шлюб. Пройшла людина повз камеру, і у спостерігачів повне досьє: хто такий, скільки років, де навчався, скільки разів одружувався.

Звісно, ​​штучний інтелект підказує, що всі ці технології покликані забезпечити безпеку громадян, знизити рівень злочинності, запобігати кризам або оперативно на них реагувати. Але… Але чи нам не знати справжнє значення фрази «Великий Брат стежить за тобою»?

Відома китайська компанія Huawei навчила свої системи відеоспостереження зі штучним інтелектом відстежувати людей та автомобілі, виявляти «ненормальну поведінку» (безцільне бродіння вулицею, наприклад), автоматично визначати розмір скупчення людей і відправляти автоматичні оповіщення владі. І саме Huawei, яка очолює список інших китайських компаній, вважається найголовнішим постачальником систем спостереження з ШІ світові. Китайські камери стежать приблизно за 1 млрд людей у ​​100 країнах світу, не рахуючи громадян Піднебесної.

У Китаї за допомогою камер про простий перехожий можна дізнатися про все. Фото: Kevin Frayer/Getty Images

У Китаї за допомогою камер про простий перехожий можна дізнатися про все. Фото: Kevin Frayer/Getty Images

Ех, Нью-Йорк, Нью-Йорк

Цей мегаполіс може похвалитися тим, що впровадив штучний інтелект у багато сфер міського управління… і саме тому зараз там йдуть розглядаються справи та летять голови управлінців.

Спочатку все було непогано: ШІ доручили сортування величезних обсягів даних. Справді, у цьому завжди потреба держустанов. У Нью-Йорку штучний інтелект розпочав роботу у чотирьох міських управліннях - Управлінні у справах дітей, у Департаменті поліції Нью-Йорка, у Департаменті освіти та у Департаменті будівель.

Оскільки ніхто не знав, як враховувати дані, зібрані штучним інтелектом, і як взагалі управляти цифровими мізками, то зібрану інформацію просто брали в роботу, особливо не перевіряючи. Комп'ютер же не помиляється... Поки не пролунав скандал: виконавчий директор проєкту з нагляду за технологіями спостереження Альберт Фокс Кан після перевірки зауважив, що ШІ продовжує цілком людську політику, а саме – «дискримінує кольорові спільноти, наражаючи жителів Нью-Йорка на підвищений ризик неправомірного арешту та позбавлення батьківських прав».

У поліції, де штучний інтелект все ще продовжував розпізнавати обличчя, з'ясувалося, що точність розпізнавання не така вже й висока (особливо це стосувалося темношкірого населення). У Департаменті будівель інспектори заявили, що уявлення не мають, як використовувати ШІ у своїй роботі. А співробітники Департаменту освіти нагрішили тим, що не повідомили про використання програми Teach to One 360, яка використовує штучний інтелект для створення індивідуальних планів уроків для учнів. Тобто працював ШІ – а зарплату отримав ЛІ (людський інтелект).

Чиновники стали грудьми на захист прав ШІ і після довгих нарад вирішили призначити до муніципалітету директора зі штучного інтелекту та машинного навчання. Він і повинен пояснити ШІ, що дискримінувати за кольором шкіри погано, у навчальних планах треба вказувати авторство, а жителі Нью-Йорка все ж таки чимось відрізняються один від одного. Як і всі інші живі істоти.

«ШІ може допомогти оптимізувати бюджет»

А що сам ШІ думає про свою роботу у державних структурах? Ми поставили це питання чат-боту ChatGPT. Штучний інтелект запевнив нас у своїй надзвичайній корисності і навів кілька прикладів:

«ШІ може бути використаний для автоматизації обробки великих обсягів даних про податки, охорону здоров'я, соціальне забезпечення тощо… Державні структури можуть використовувати ШІ для прогнозування трафіку на дорогах, оцінки ризиків та вжиття заходів щодо запобігання ДТП…

ШІ може допомогти оптимізувати бюджет та виявляти області, де можна заощадити кошти. Наприклад, ШІ може бути використаний для аналізу структури витрат та визначення областей, в яких можна скоротити витрати… ШІ може допомогти приймати більш обґрунтовані та точні рішення, що ґрунтуються на аналізі даних. Наприклад, для аналізу даних з безробіття… ШІ може використовуватися для моніторингу енергоспоживання та надання рекомендацій щодо оптимізації споживання енергії… Однак необхідно враховувати ризики та виклики, пов'язані з використанням ШІ у державних структурах, такі як захист персональних даних, відповідність нормам безпеки тощо».

Схоже, ШІ вирішив викорінити корупцію і забути слово «відкат»? Що ж, видихаємо – війна машин скасовується! Адже жодна з країн світу не допустить такого зазіхання на розпилювання бюджету.

Замість післямови

Якщо серйозно, то всі, хто має відношення до появи та впровадження штучного інтелекту у повсякденне життя, стверджують: має бути ухвалено сотні законів, які регламентують роботу штучного інтелекту без порушень прав людини. Втім, навіщо людям напружуватись – ШІ вивчить усі існуючі закони і сам чудово напише нові. Чи то для себе, чи то вже для нас…

Новини по темі: Наука штучний інтелект