4 листопада
Завантажити ще

"Нам важливі лише одяг та зовнішність, за це нас хочуть бити", - кажуть підлітки з «ЧВК Редан»

Фото: Baza

У Києві, Харкові, Житомирі, Івано-Франківську, Луцьку, Полтаві та інших містах поліції довелося розбиратися з групами підлітків, які «вийшли на люди», щоб влаштувати бійку. Нічого жахливого не сталося, але українці стривожилися не на жарт.

По-перше, не зрозуміло, звідки і навіщо з'явилися ці колективи, що самоорганізувалися і часом налічують більше двох сотень людей.

По-друге, і це головне, хлопчаки та дівчата виявилися учасниками раніше мало кому відомого руху «ЧВК Редан». Друге слово японське, але абревіатура розшифровується як «приватна військова компанія» - на думку відразу спадають "вагнерівці".

Сам рух теж нібито зародився у Росії, де нещодавно відбулися подібні масові демарші підлітків. Та й слова Нацполіції про заблоковані лише останнього дня зими 18 каналів та груп, створених для розкручування молодіжного руху «ЧВК Редан», підлили олії у вогонь.

Стривожені користувачі соцмереж оголосили інциденти в Україні результатом російської інформаційно-психологічної операції та заговорили про небезпеку, яка нависла над нашими дітьми.

KP.UA вирішила вивчити історію питання. Ми вислухали думку експертів і поговорили із самими «реданівцями» - шанувальниками одного з японських коміксів-манги Hunter x Hunter, а конкретно - деяких його персонажів – банди "Геней Рьодан", ще вона має назву "Павуки". Тому що учасники цього руху носять одяг із зображенням членистоного. Тож, можливо, перед нами просто представники чергової субкультури?

Явище не нове, просто не помічене

«Реданівці» шукають один одного в Telegram та в забороненій в Україні російській соцмережі «ВКонтакті». Окрім «ЧВК», там багато схожих груп: «Покоління Редан», Ryodan, «Хікікімори Кай» та інші. Передплатники переважно з Росії та України. Перші групи створено у 2020-2021 роках.

Якщо аналізувати контент, можна помітити, що донедавна у ньому була пропаганда бійок. Були в основному фото одягу чорного кольору із зображенням павука та різних цифр.

У 20-х числах лютого почали з'являтися відео бійок підлітків неформальної зовнішності, ймовірно, в російських торгових центрах.

Найсвіжіші пости – це заклики до миру та пояснення, що «реданівці» проти вирішення конфліктів за допомогою сили.

Ми поспілкувалися за умов анонімності з кількома учасниками груп.

- Це не рух, немає жодного руху, - розповів один із них. – Спочатку ми пропагували одяг від бренду «Хікікаморі Кай». А ось ці відео з бійками почалися з того, що близько 20 лютого у московському ТРЦ «офніки» (футбольні фанати. – Ред.) причепилися до неформалів, одягнених у куртки з павуком на спині.

Відео з бійкою потрапило в інтернет і почало набирати перегляди.

- «Реданівці» перемогли у бійці, а ті, що програли, стали мстити - відловлюють неформалів і б'ють їх, - каже наш співрозмовник. - Навіть тих, хто не має жодного відношення до «Редану», а просто через довге волосся. До того ж ще й російські ЗМІ почали розкручувати «Редан» як угруповання, яке ненавидить людей із короткими зачісками чи неслов'янською зовнішністю. І тепер усі почали вірити в те, що існує якесь угруповання.

Наші співрозмовники стверджують, що головне у їхній субкультурі – це зовнішність.

- Найприкріше, що ми тихо і спокійно живемо, на мені навіть може не бути «павука», але через чорне каре та штани в клітку мене вважають «реданом» і бажають мені смерті, - каже інший учасник групи. – Ми проти проявів агресії та насильства. Все, за що виступаємо – це свобода вираження особистості через нашу зовнішність та одяг.

На запитання, звідки у назви субкультури з'явилася абревіатура «ЧВК», хлопці не змогли відповісти. Хтось каже, що «по приколу», хтось відповідав - «не знаю».

Щодо цифр, то це номери різних персонажів з аніме.

- Цифра 4 – це Хісока, найпопулярніший у групуванні «Павуків». 2 – Фейтан, 8 – Шизуку, 0 – Куроро Люцифер. Тільки нуль там зображений не цифрою, а у вигляді стрілочок, – каже хлопець.

Наші співрозмовники скаржаться, що комусь дуже хочеться влаштувати цькування людей із неформальною зовнішністю. І на користь цього говорять появи у «ВКонтакті» груп з назвою «Анти-Редан», де є заклики до пошуку та побиття неформалів, а також кадри знущання над такими людьми.

У Telegram можна знайти гурти «Редан» у різних містах України, але особливої популярності вони не мають. Найчастіше підписано від 15 до 100 осіб. Гурти «АНТИ ЧВК Редан» з'явилися кілька днів тому.

"Все, що формується соціально-політичним хайпом - це маніпуляція"

Ситуація могла б виглядати як "стіна на стінку" між групами малоліток, якби не війна. Про провокації та ІПСО зараз говорять із двох сторін конфлікту. В Україні багато страхів та суперечок про те, як може відгукнутися на майбутньому виявлена серед підлітків російська субкультура, та ще й із приставкою "ПВК".

– Ми досліджуємо це питання, готуємо публікацію. Але принципово нічого нового не відбувається, жодного відношення до ПВК цей рух не має, оскільки сама абревіатура є мемом, – каже колишній заступник міністра інформаційної політики, експерт Інституту постінформаційного суспільства Дмитро Золотухін. - Це одна із молодіжних субкультур, їх десятки та сотні. Коли я навчався у школі у першій половині 90-х, теж були різні напрямки. Вони народжувалися за мотивами музики, на емоційному ставленні до реальностей світу, суїцидальних схильностей.

Експерт нагадує про галас, який був піднятий навколо «синього кита» - субкультури, що веде до самогубства.

- Я знаю історії, коли люди божилися, що син чи дочка їхніх знайомих наклали на себе руки, але інформацію про саму дитину або її сім'ю відмовилися надавати. І жодного разу мені не назвали прізвище чи адресу. У нас немає такого масштабу досліджень, щоб ми могли довести причинно-наслідковий зв'язок між поширенням субкультури та такими проявами у реальному світі, як суїцид.

На мою думку, все, що формується соціально-політичним хайпом – це маніпуляція, яка не має нічого спільного з реальним розумінням проблеми.

Затримані 27 лютого підлітки у Харкові. Фото: facebook.com/police.kharkov

Затримані 27 лютого підлітки у Харкові. Фото: facebook.com/police.kharkov

Жодної загрози немає

До тривог з приводу російської пропаганди, спрямованої на дітей, додається страх перед швидкістю, з якою невідомим особам вдалося зібрати в одному місці таку кількість готових битися підлітків. Віце-президент Всеукраїнського фундації "Захист прав дітей" та колишній голова «дитячої» міліції Олексій Лазаренко шукає цьому пояснення.

- Карантин, війна, дистанційне навчання… Кількість соцмереж та повсюдна диджиталізація перенесли життя дітей в іншу реальність. Якщо раніше ми говорили про шкоду комп'ютерних ігор, коли діти ставали інтровертами, нині вони віртуальні екстраверти. Цілком припускаю, що хтось кинув клич через паблики: «Давайте зберемося, потусуємось, покажемо себе!» - і це спрацювало.

Водночас правозахисник припускає, що акція в українських містах слідом за російськими була спланована. Хтось запустив тригер із метою дестабілізації.

- Але я не думаю, що наші підлітки підтримали росіян тому, що вони солідарні з росіянами. Скоріше навпаки. Діти бачать усе не так, як дорослі. Хтось міг написати, що в Росії протестують проти уряду, проти Путіна, а отже, проти війни, треба і нам повторити.

Олексій Лазаренко впевнений, що жодної загрози флешмоб не принесе.

– Це разова акція, жодної ідеологічної платформи під нею немає. Це не організована, а ситуативна група. Дорослі часто забувають, що дітей треба не лише повчати, а залучати їх до корисних справ, допомоги іншим людям. Не просто говорити, що все російське – це погано, а показати, чому ми інші, не такі, як вони. Тому що ми не робимо дурниць, а згуртовані на добрі справи.

Проблема в тому, що не ми це диктуємо

На думку Дмитра Золотухіна, якихось реальних наслідків не буде й у цьому випадку. Але негативні моменти в тому, що трапилося, є, точніше «дзвіночки».

- Інфільтрована субкультура – це природний процес у середовищі, де немає своїх ідентичних процесів. Ми не можемо переконати підлітків, щоб вони були героїчними козаками. Тому що це не їхня історія. Потрібно шукати нові формати. Треба зацікавити молодь, щоб в Україні могли формуватися національні субкультури. Інакше до нас неминуче просочуватимуться чужі, і ми не зможемо цього заборонити.

Вирішувати завдання, на думку експерта, мають державні органи.

- Треба повернутись до того, яка мета у Міністерства молоді та спорту, в якому не залишилося молоді, який свій функціонал бачить Міністерство культури та інформаційної політики. Ця політика тільки для повнолітніх чи підлітків теж? Коли ми розуміємо, що в українську культуру інфільтруються інші – не важливо, японські чи російські – феномени, очевидно, що українці свої не виробляють. Або про них ніхто не знає.

Наш співрозмовник не схильний бачити в цьому політику.

- Підліток може приєднуватись до руху лише тому, що там уже його однокласник, друг по соцмережах. Проблема у тому, що не ми це диктуємо. Якби була субкультура, коли підлітки щодня хочуть тренуватися збирати та розбирати автомат, ми б зараз плескали у долоні, це нам сподобалося б. А називати все, що нам не подобається, російським ІПЗГ – це дорога в нікуди.

Банда Павуків на екрані. Скріншот з аніме

Банда Павуків на екрані. Скріншот з аніме

Думка

Це не японська субкультура

Манга Hunter x Hunter ("Мисливець на мисливця") виходить у Японії з 1998 року. Вона досить популярна – пригоди героїв друкуються досі. З 1999 року по манзі стали знімати аніме-серіал. Цікаво, що для наслідування учасники «ЧВК Редан» обрали не головних героїв – мисливців. А членів злочинного угруповання "Геней Рьодан" (вони ж у різних перекладах "Примарна група", "Трупа тіней", "Примарна трупа" чи "Павуки") Зображення павука на футболках, свіншотах та іншому одязі є фішкою учасників руху.

– «ПВК «Рьодан» – це не японська субкультура. Вона зародилася на території колишньої СНД, - розповідає киянин Єгор Довбешко, який живе в Японії. - До класичних японських субкультур можна віднести сукебан (школярки-злочинниці. – Ред.), гяру (гламурні дівчата, що порушують традиційні для японок табу. – Ред.), отаку (просто фанати манги та аніме. – Ред.) та інші.

Єгор каже, що будь-яка субкультура з'являється в результаті популяризації якогось винаходу чи явища.

– Завдяки інтернету кілька пов'язаних напрямків японського мистецтва поширилися на наші території. І поступово з "андеграундної", непопулярної течії любителі аніме стали мейнстримом. Багато хто з тих, хто починав дивитися аніме ще на початку нульових, з сумною усмішкою жартують, що в їхній час їх би побили, дізнайся оточуючі про подібне захоплення. І в цьому суть субкультури. Їй недостатньо одних винаходів, найчастіше вона є викликом суспільству чи спробою виставити якусь суспільну проблему напоказ.

Єгор зазначає, що в Японії надмірне захоплення аніме також довгий час не вважалося нормальним, не було популярним.

- А ось зараз легко зустріти стилізованого під аніме персонажа-маскота, рекламу чергової гри чи сезону нового аніме. Основою історії Японії є те, як старе - рано чи пізно - поступається місцем новому. Тема «старе змінює нове» - лейтмотив історичних драм про часи модернізації Японії та падіння самурайства.

У чому секрет "Павуків"

Чому серед українських підлітків виявилося так багато шанувальників "Павуків"? Єгор намагається це пояснити:

- Поява Hunter x Hunter – це початок «нульових». Це аніме жанру сенен, спрямованого насамперед на підлітків від 12 до 17 років. Це аніме розкриває прості теми: друзі, сім'я, кохання, честь, воно наповнене яскравими візуальними образами та красивою бойовкою. Однак і тут зустрічаються набагато доросліші теми: помста, втрата близького, прощення та інше.

За словами Єгора, це аніме не можна назвати агресивним чи злим.

- Звичайний сенен. Можливо, трохи доросліше, ніж інші його представники.

У поліції стверджують, що шанувальники "неагресивного" аніме збиралися влаштовувати бійку. За однією з версій, висловленою в соцмережах, їхніми супротивниками мали стати «офніки» – навколофутбольні фанати. Насправді про футбол тут мало мови. «Офніки» – це фанати бійки з будь-якого приводу, до «анімішників» у них претензії через зачіски, одяг, та й просто без приводу.

Склад

Склад "Примарної трупи" – як бачимо, є і хлопці, і дівчата. Скрин з аніме

Питання ребром

Що ж робити з «Павуками» і чи небезпечне аніме?

У соцмережах вже виставлено попередження дбайливих батьків про небезпеку «ЧВК Редан», зокрема й японського аніме взагалі. Ми попросили у Єгора Довбешка поради для батьків.

– Найкращий метод, який можуть застосувати батьки для безпеки своїх дітей, – це виявити певний інтерес до їхніх захоплень. Можливо, навіть попросити порадити подивитись щось разом, обговорити.

Популярність аніме обґрунтовується тим, що це не просто мультики - це навіть вид мистецтва, що пропонує різні жанри. Від історій, де юний герой набирає собі команду прекрасних дівчат (чим не мрія будь-якого хлопчика пубертатного віку?) до тих, хто порушує базові питання життя, вибору, суспільства і, зрозуміло, любові. Крім того, воно відкриє ворота в таку, здавалося б, схожу ментальність дуже далекої країни на Сході, яка в деякі моменти сильно відрізняється. Або просто допоможе скрасити пару вечорів за переглядом цікавої історії.

Втім, Національна поліція має іншу думку. Тут кажуть, що за два дні у різних регіонах відбулося близько 30 зборищ молоді. Правоохоронці оперативно відреагували та не допустили конфліктних ситуацій між підлітками.

Начальник управління ювенальної превенції Національної поліції Василь Богдан повідомив, що до управління та відділів поліції було запрошено понад 700 осіб, більшість із яких неповнолітні. Наразі ювенальні поліцейські проводять профілактичні заходи з підлітками та батьками, роз'яснюючи, що за подібні дії передбачено адміністративну (для батьків) та кримінальну відповідальність, що настає з 14 років.

- Вже заблоковано 18 каналів та груп, створених для «розкрутки» цього молодіжного руху та дестабілізації ситуації всередині країни. Оперативні служби разом із Кіберполіцією встановлюють джерела фінансування та адміністраторів цих інформаційних каналів.

Ми звертаємося до батьків та закликаємо їх бути друзями своїх дітей, проводити з ними більше часу, підтримувати їх, цікавитися, з ким вони спілкуються і як проводять дозвілля, – каже Василь Богдан.

До речі

В Україні можна без жодних проблем придбати у вільному доступі одяг із зображенням павука на чорному тлі. Толстовки за 990 гривень, світшоти за 850, худі за 1250. Пропонуються також сумки із зображенням героїв аніме.