Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Вчені пояснили, чому не можуть виявити життя на Марсі

Вчені пояснили, чому не можуть виявити життя на Марсі
Фото: НАСА/JPL-Caltech/MSSS

Вчені вважають, що роботи, які зараз досліджують Марс, можливо, не здатні виявити там потенційні сліди життя. Про це повідомляє Space.com.

Орбітальні апарати Viking, які NASA відправило на Марс мало не півстоліття тому, виявили, що на поверхні Червоної планети на початку її історії, тобто 3-4 млрд років тому, була рідка вода. Пізніші місії підтвердили ці висновки та навіть припустили, що там могли колись жити якісь організми, і, можливо, вони живуть досі, оскільки практично всюди, де є вода, є і життя.

Проте апарати місії NASA не виявили в марсіанському ґрунті жодних стовідсоткових ознак природних органічних хімічних речовин. І навіть найсучасніші, високотехнологічні інструменти марсоходів NASA Curiosity і Perseverance виявили лише сліди простих органічних молекул у древніх марсіанських озерах і дельтах річок. А вчені вважають, що ці сполуки не є переконливими доказами життя, адже вони могли з’явитися внаслідок геологічних процесів.

Тож зараз складно остаточно вирішити, полювання на життя на Марсі не вдається через те, що його не було в принципі, чи через те, що відправлені туди апарати просто не можуть його виявити. Тому вчені спробували перевірити другу теорію.

Дослідники проаналізували зразки з Червоного каменю - залишків дельти річки в чилійській пустелі Атакама, яка є однією з найстаріших і найсухіших пустель на Землі. Ці відкладення формувалися в дуже посушливих умовах приблизно 100-160 млн років тому і нагадують марсіанський кратер Єзеро, по якому зараз гуляє Perseverance.

Найсучасніші лабораторні методи допомогли вченим виявити суміш біохімічних речовин як вимерлих, так і живих мікроорганізмів. Близько половини послідовностей ДНК, виявлених в цьому регіоні, можна віднести до так званого "темного мікробіому", тобто мікробів, які дослідники ще не описали належним чином. Однак тестові версії інструментів, які зараз знаходяться на Марсі або плануються для використання у майбутніх місіях, ледве-ледве змогли виявити органічні ознаки життя в зразках з Червоного каменю.

Ці висновки свідчать про те, що марсіанським зондам буде важко, а, може, і взагалі неможливо виявити органічну речовину такого низького рівня, якщо мікробне життя існувало на Червоній планеті кілька мільярдів років тому.

Новини по темі: Космос астрономія Марсохід