Завантажити ще

Повітряні кулі та фальш-атаки: як нова тактика Росії впливає на перебіг війни

Повітряні кулі та фальш-атаки: як нова тактика Росії впливає на перебіг війни
Фото: REUTERS/Randall Hill​

Українські військові повідомили, що останнім часом Росія змінила тактику обстрілів України. Останніми днями, наприклад, почали фіксувати російські повітряні кулі з кутовими відбивачами.

Ворог намагається «розкрити» українські ППО

Сенс їхнього використання – спроба обдурити українську протиповітряну оборону та видати ці літальні апарати за ударні безпілотники. Радіолокаційні відбивачі, що знаходяться на кожній кулі, є засобом збільшення помітності, а отже, стають привабливою принадою для українських ППО.

Насправді ці літальні об'єкти – це повітряні кулі зі шматком металу, що відбиває сонячне світло. Вони наповнені газом і можуть бути діаметром від одного до півтора метра, і досить великі для підйому кутового відбивача. Отже, станція радіолокації визначає його як ціль, а це змушує сили протиповітряної оборони реагувати.

Кутові відбивачі – це пристрій у вигляді піраміди із взаємно перпендикулярними відбивними площинами. Їх використовують як фіктивні цілі та пастки для радіоелектронної боротьби. Міністр оборони України Олексій Резніков розповідав, що вся територія біля Херсонського мосту була вкрита десятками таких відбивачів, якими окупанти намагалися "захиститися від HIMARS". Ворог хоче, щоб українські військові витрачали дорогоцінні ракети для збивання цих малобюджетних цілей.

– Ці повітряні кулі можна назвати дідівськими методами, бо застосовувати почали їх давно. Це звичайна куля, яка може бути різного розміру – діаметром від метра до півтора. Куля наповнена газом, відповідно, летить угору. На шнурку до кулі прикріплений кутовий відбивач. Сигнали нашої радіолокаційної станції відбиваються від кутового відбивача, тому кулі стають помітними, - пояснив в ефірі національного телемарафону речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

- Зміна тактики насамперед стосується відволікання нашого ППО від реальних ракетних ударів. Таким чином, вони хочуть розкрити конфігурацію нашого ППО. Але це дуже незграбні та дешеві зусилля. Повітряні кулі з відбивачами дуже добре відбивають радіосигнал, що має відволікати наші радари. Але це дешевий трюк, тому що на радарах стоять системи селекції повітряних цілей за швидкістю, і як тільки вона визначає, що швидкість об'єкта 10-15 кілометрів на годину, радар перестає її сприймати як загрозу та ціль, - пояснив KP.UA авіаційний експерт Валерій Романенко.

Нічні обстріли та фальш-атаки

Ще одне «нововведення» росіян – це посилення нічних обстрілів України.

– Справа в тому, що російські ракети Х 101 та «Калібри» дуже чутливі до метеоумов. І вони мають об'єктиви, які працюють уночі, тому росіяни вважають, що вночі українським ППО їх важче збиватиме, - розповів експерт.

Останнім часом агресор почав використовувати тактику фальшивих повітряних ударів. Це коли злітають російські літаки-ракетоносії, але не випускають ракети. Але сирени української повітряної тривоги все одно спрацьовують.

- Це робиться для виснаження нашої боєздатності. Справа в тому, що з сигналом повітряної тривоги керівник кожного підприємства має зупинити роботу, відключити електроенергію та евакуювати людей у безпечне місце. Тобто, під час загальної повітряної тривоги де-факто зупиняється вся країна. Зрозуміло, що все це веде до економічних та матеріальних втрат. А росіяни витрачають на ці фальш-старти лише 10 тонн палива для літаків, – пояснює Валерій Романенко.

Проте всі ці хитрощі не дають якогось сильного ефекту для них самих.

- Під час останньої нічної атаки 16 лютого наші ППО збили більшість запущених супротивником крилатих ракет. Пройшли лише ті, які поки що (в очікуванні «Патріотів») не можуть збити наші ППО. Тобто загалом ефективність нашої протиракетної оборони залишається високою – близько 80%, - констатує військовий аналітик.