Завантажити ще

Телескоп NASA "Джеймса Вебб" вперше дозволив розглянути структуру найближчих галактик

Телескоп NASA
Фото: nasa.gov

Космічний телескоп NASA "Джеймса Вебб" допоміг вченим вперше з високою роздільною здатністю розглянути тонку структуру прилеглих галактик. Наразі дослідники космосу намагаються зрозуміти, як на неї впливає утворення молодих зірок. Про це повідомили у NASA.

Вчені показали знімки галактики NGC 1433. Це штрихова спіральна галактика з особливо яскравим ядром, оточеним подвійними зіркоутворювальними кільцями. Завдяки знімкам "Вебба" вчені вперше можуть побачити печерні бульбашки газу, в яких зірки, що формуються, виділяють енергію в навколишнє середовище.

Крім того, дослідники за допомогою космічного телескопа вперше отримали можливість поглянути на зіркоутворення, газ та пил у прилеглих галактиках з безпрецедентною роздільною здатністю в інфрачервоному діапазоні довжин хвиль. Ці дані дозволили підготувати 21 дослідницьку роботу. Вони дають нове уявлення про те, як одні з найдрібніших процесів у нашому Всесвіті – зародження зіркоутворення – впливають на еволюцію галактик.

Найбільше дослідження довколишніх галактик у перший рік наукової діяльності "Вебба" проводиться колаборацією Physics at High Angular Resolution in Nearby Galaxies (PHANGS), в якій зібрано понад 100 дослідників з усього світу. Команда вивчає різноманітну вибірку із 19 спіральних галактик. За перші кілька місяців наукової роботи телескопа вчені провели спостереження за п'ятьма об'єктами та результати вже вразили астрономів.

- Чіткість, з якою ми бачимо тонку структуру, звичайно, здивувала нас, - наголошують вчені. – Ми безпосередньо бачимо, як енергія від утворення молодих зірок впливає на газ навколо них, і це просто чудово.

Ще одна галактика, що вразила дослідників - NGC 7496. Її спіральні рукави заповнені печерними бульбашками та оболонками, що перекривають один одного. Ці нитки і порожнисті порожнини свідчать про те, що молоді зірки вивільняють енергію і, в деяких випадках, видувають газ і пил з навколишнього міжзоряного середовища.

Зображення, отримані за допомогою телескопа Вебба в середньому інфрачервоному діапазоні (MIRI), показують наявність мережі високоструктурованих особливостей усередині цих галактик - порожнин, що світяться з пилу і величезних газових бульбашок, розташованих уздовж спіральних рукавів. У деяких регіонах прилеглих галактик ця мережа утворена як окремими, так і оболонками, що перекриваються, і бульбашками, в яких молоді зірки виділяють енергію.

- Області, зовсім темні на знімках Хаббла, можна розглянути в деталях цих нових інфрачервоних зображень. Це дозволяє вивчити, як пил у міжзоряному середовищі поглинає світло від зірок, що формуються, і випромінює його назад в інфрачервоному діапазоні, висвітлюючи складну мережу газу і пилу, - каже член команди Карін Сандстром з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго.

Вчені підкреслюють, що зображення високої роздільної здатності необхідні їм вивчення космічних структур. Однак до появи "Вебба" астрономи не мали такої можливості. Потужні інфрачервоні можливості дозволяють пробитися крізь пил і поєднати фрагменти головоломки, що не вистачають, кажуть дослідники. Вивчення галактик у найменших масштабах допоможе зрозуміти, як галактики еволюціонували з часом.

Новини по темі: Космос Телескоп НАСА