Завантажити ще

Омбудсмен: Росія не погоджується на обмін полонених усіх на всіх

Омбудсмен: Росія не погоджується на обмін полонених усіх на всіх
Фото: facebook.com/dmytro.lubinets

Російська сторона не погоджується на обмін полонених за формулою "всіх на всіх". Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубинець в інтерв'ю "Суспільному".

Відповідаючи на запитання, чи реалістичний обмін усіх на всіх, омбудсмен зазначив, що поки що ні. За його словами, російська сторона на нього не погоджується. За словами Лубинця, перша ініціатива щодо цього була про те, щоб провести обмін усіх на всіх однієї категорії.

– Коли ми беремо Женевські конвенції, є певний пріоритет: спочатку повертаються військовополонені жінки, потім - поранені. Від України постійно звучать заклики провести обмін усіх на всіх, наприклад, поранених. Але вони не хочуть цього робити, – наголосив омбудсмен.

При цьому він зауважив, що, кажучи про обмін всіх на всіх, є прив'язка до кількості. Російська сторона вимагатиме, щоб українські військові повернули стільки ж солдатів, скільки вони відпустять. Але тяжко поранених українських військовополонених на території Росії більше, ніж тяжко поранених військовополонених росіян на території України. Тому Україна і пропонує не обмін, а репатріацію, тобто повернення поранених, але РФ наразі не погоджується.

Лубинець також додав, що Росія максимально зволікає з процесом повернення військових, які захищали Маріуполь. За його словами, також є проблеми із цивільними медиками, які працювали у цивільних лікарнях.

– Російська сторона трактує їх як комбатантів. На запитання "Чому?" іноді чую відповідь: "Вони надавали допомогу військовим, тому ми визначаємо їх як військових медиків". Але ж вони виконували свою роботу, вони не могли не надавати медичної допомоги. Напевно, у Росії про це не чули, – сказав Лубинець.

Водночас він наголосив, що головне - те, що Україна та Росія вийшли на системну роботу з повернення людей додому. Хоча переговори йдуть складно, але робота у цьому напрямі не припиняється ані на день.