Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Що зі світлом: де ситуація найгірша і які регіони чекають на перевірки та штрафи

Що зі світлом: де ситуація найгірша і які регіони чекають на перевірки та штрафи
Фото: REUTERS

Розділ «Електрика» шкільного курсу з фізики для багатьох так і залишився таємницею за сімома печатками. Але вже кілька місяців українці самостійно осягають науку енергоспоживання, навчаються розбиратися у вольтах та ватах, розуміють принцип роботи електрогенератора та стежать за ситуацією на енергоринку.

На найнагальніші питання KP.UA зібрала відповіді, аналізуючи повідомлення національних енергетичних компаній «Укренерго», ДПЕК, «Енергоатом» та Містерства енергетики України.

Чи відновлюється енергосистема України, адже атак на інфраструктуру поменшало?

Генерація струму в Україні на початку цього тижня трохи збільшилася, але через ракетні обстріли РФ перебуває в критичній ситуації. В «Укренерго» повідомили, що остання атака росіян 14 січня завдала істотних збитків кільком енергоблокам теплових електростанцій. Виробництво електроенергії на працюючих електростанціях не може повністю покрити споживання.

Але було відновлено лінію на 330 кВ на південному сході України, тому там зросла потужність однієї з електростанцій, і ремонти ще тривають. Найбільше електроенергії генерує Південноукраїнська АЕС. Не працює лише Запорізька атомна електростанція, загарбники відключили всі блоки ЗАЕС.

А якою є ситуація зараз на Запорізькій АЕС?

Росіяни не можуть запустити в роботу жодного енергоблоку захопленої станції. Український персонал відмовляється співпрацювати з окупантами, своїх кадрів їм не вистачає, а ще для 1500 українських співробітників станції вхід на ЗАЕС заблокований, оскільки вони відмовилися отримувати російські паспорти та підписувати договір з фейковим АТ «Експлуатуюча організація Запорізької АЕС» та з будь-яким іншим підприємством «Росатома». Нових співробітників росіяни шукають за оголошеннями в газетах та інтернеті.

У цей час спеціальне обладнання Запорізької АЕС поступово занепадає, оскільки горе-керівники не стежили за дотриманням необхідного температурного режиму. Натомість вони зводять військові споруди біля енергоблоків ЗАЕС та сухого сховища відпрацьованого ядерного палива.

Де найбільше відключають світло?

Ситуація з електропостачанням у регіонах України різниться. Одна із найжорсткіших – 2х4 (2 години є і 4 немає), наприклад, у Черкасах чи Сумах. А, наприклад, в Одесі ці проміжки рівні трьом годинам, у Дніпрі – п'ять годин зі світлом і чотири без. У Києві ситуація скаче від катастрофічної - три години точних відключень, чотири години можливих і дві години гарантовано споживачі отримують електроенергію – до терпимих, часом відключають і на менше, ніж 4 години. Але тут ще все від району залежить.

Щодня обленерго публікують графіки точних та можливих відключень, а про перевірки енергоспоживання, коли електрики не буде добу, повідомляють заздалегідь.

Через похолодання ситуація погіршується. На початку цього тижня зросло споживання через температуру, але й генерація теж підвищується. «Укренерго» ухвалило рішення виміряти реальне споживання (електричне навантаження). Тому протягом трьох тижнів почергово у різних регіонах не відключатимуть електроенергію на цілу добу. Така перевірка з 24 січня мала розпочатися в Полтавській та Черкаській областях, але через дефіцит дату доби зі світлом перенесли.

Чи є просвіт у цій темряві, зокрема, у Києві та області?

Є надія, що ситуація покращиться вже скоро: шість країн світу (Польща, Литва, Австрія, Нідерланди, Азербайджан та Південна Корея) передали на Київщину гуманітарну допомогу у вигляді високовольтних та комбінованих трансформаторів, перемикачів, обмежувачів перенапруги та генераторів. Все це обладнання буде встановлено на одному з енергооб'єктів замість пошкодженого ракетним обстрілом і точно дозволить покращити забезпечення галузі електроенергією.

Скільки може тривати такий український енергетичний колапс?

Якщо ракетні атаки припиняться найближчим часом, то вже цього року очікується значне поліпшення ситуації в енергопостачанні України. Повне відновлення енергосистеми триватиме кілька років. Водночас українці хоч і з обмеженнями, але матимуть електроенергію. Спроби РФ знищити українську енергосистему провалилися. Тим більше, що наближається потепління, коли обсяги споживання електроенергії знизяться, це дозволить нормалізувати ситуацію та стабілізувати графіки відключень. Крім того, багато європейських країн уже пообіцяли надати допомогу та розпочали виробництва трансформаторів для України.

Як намагалися росіяни знищити енергосистему України?

Україна пережила 12 ракетних атак ворога та 14 ударів безпілотників по енергооб'єктах. Крім того, близько 10 ГВт основних встановлених потужностей наразі недоступні для української енергосистеми, бо перебувають під контролем ворога чи під постійним обстрілом на лінії фронту: ЗАЕС, Запорізька, Луганська, Вуглегірська теплоелектростанції, Каховська гідроелектростанція. Також на окупованих територіях знаходяться більшість вітрових та сонячних електростанцій.

Чи допомагає нам імпорт електроенергії з Європи? І чи продає Україна свою електрику за кордон?

Наразі імпорт європейської електроенергії, який розпочався 1 січня 2023 року, забезпечує близько 2% всього споживання в Україні. Здебільшого закордонний струм імпортують підприємства, в яких електроенергія не займає великого обсягу у виробництві – до 10% постійного виробничого процесу. Це приблизно 200-300 мегават на годину. З січня 2023 року, за словами голови комітету ВР з питань енергетики та ЖКГ Андрія Геруса, електроенергія з Європи у 2-3 рази дорожча, ніж в Україні. Але за словами ексміністра палива та енергетики Юрія Продана, купувати імпортну електрику все одно для підприємств буде дешевше, ніж користуватися генератором. Хоча все одно потрібні дотації від держави. А для населення поки що ціну не підвищуватимуть.

Україна не експортує свою електроенергію в жодну з європейських країн.

Чи всі структури енергопостачання в Україні дотримуються графіків відключення світла?

Буквально у вівторок, 24 січня, Національна комісія з держрегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) оштрафувала два обленерго («Київські електромережі» та «Одеські електромережі») за недотримання графіків відключення світла, а для п'яти – призначила перевірку.

Минулого тижня були оштрафовані «Вінницяобленерго», «Волиньобленерго» та «Чернівціобленерго». За кілька днів за аналогічні порушення на засіданні НКРЕКУ розгляне питання про штрафи для «Львівобленерго», «Тернопільобленерго», «Закарпаттяобленерго», «Київські регональні електромережі» та «Полтаваобленерго».

Звісно, у цих структурах категорично не згодні з накладеннями штрафів і планують заперечувати їх у судах, посилаючись на те, що роблять усе можливе, щоб споживачі по максимуму були зі світлом та зі справедливістю – без нього.

На олівці у перевіряючих ще кілька енергокомпаній для виїзних перевірок діяльності – на Волинь, Закарпаття, Одесу та дві у Києві.