30 березня
Завантажити ще

Від Х22 до «Тріумфу»: без Patriot ці ракети й надалі вбиватимуть українців

Від Х22 до «Тріумфу»: без Patriot ці ракети й надалі вбиватимуть українців
Фото: commons.wikimedia.org (Ракета Х-22 Raduga_Kh-22)

Масована ракетна атака сьогодні, 26 січня, яка вже спричинила влучання у Вінниці, Одесі та в Києві /ua/life/a663365-ok-pivden-rf-zaraz-mozhe-zdijsniti-cherhovu-raketnu-ataku - не перша й не остання. Тільки сьогодні, за словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, очікується, що країна-агресор випустить 30 ракет.  15 з випущених по Києву, як повідомили у Київській ОВА, було збито силами ППО. Та, на жаль, є такі ракети, які нашим противоповітряним силам для ураження недоступні.   

Менше ніж два тижні тому ворог зруйнував багатоповерхівку у Дніпрі. Руйнування дев'ятиповерхового будинку,  внаслідок якого загинуло 46 людей і поранено понад сотню, було спричинено російською ракетою Х22. Вибух цієї ракети змусив ще раз звернути увагу світу на те, що військова допомога у вигляді ЗРК Patriot (обіцяні нам США) та SAMP/T (передачу яких анонсували в Італії ) для нас сьогодні справді питання життя та смерті. Їх потрібно більше, ніж поки що планують передати, і найголовніше - стратегічно важливо отримати їх у максимально короткі терміни.

Х22 – це ціле сімейство ракет, розроблених у СРСР ще 1960-х роках. Вони створювалися під бомбардувальник Ту-22 і пізніше модернізувалися разом із ним. Призначалися для ураження радіолокаційно-контрастних точкових (авіаносці) та майданних цілей (авіаносних ударних груп) за допомогою спеціальної (ядерної) або фугасно-кумулятивної бойової частини. Орієнтовна вартість ракети Х22 - 300-500 тис. доларів.

Дороблена в 1970-х роках ракета для свого часу мала вражаючу швидкість - більше 4000 кілометрів на годину і дальність польоту до 600 кілометрів. Стартова маса ракети була 5635 кг і висота польоту – до 12 км.

Спочатку цей дует ракети та літака створювався для ударів по морських цілях і вважався дуже ефективним, його побоювалися на Заході.

У 1970-і та 80-ті роки це була дійсно ефективна ракета з великою дальністю, високою швидкістю та потужною боєголовкою. Однак той факт, що вона була спочатку морською, досі дає привід вважати, що вона є неефективною для наземних цілей. Точка поразки дуже часто виявляється випадковою (як, напевно, сталося у Дніпрі), сфокусувати її наведення на конкретний об'єкт практично неможливо. Вона наводиться за допомогою радара, і ціль повинна бути добре визначена - наприклад, бути великим шматком металу в морі. На поверхні землі ціль видно погано.

Одна з модифікацій – Х22НА – якраз дозволяє обстрілювати цілі на землі за заданими координатами – просто цілиться "у крапку на карті", що в умовах міста може призвести до фатальних наслідків.

Військовий експерт Олег Жданов пояснив КР.UA, чому українські ППО не можуть збити цю ракету.

- Це надзвукова крилата ракета і летить зі швидкістю в середньому до 4 Махів, або близько 4900 кілометрів на годину. Максимальна дальність її запуску – 600 кілометрів. Вона рухається зі швидкістю 1300 метрів за секунду, а це означає, що за дуже короткий термін вона пролетить ці 600 кілометрів. Її навіть не встигають побачити наші ППО. Понад 200 ракет було вже застосовано проти нас, і жодну не збили, – розповів експерт.

Загалом, за його словами, у Росії ще за СРСР було вироблено 1000 таких ракет. Якщо 200 вже застосували проти України, то залишилося ще 800. І єдиним засобом проти них є комплекси Patriot або SAMP. Або комплекс NASAMS, але тільки на зльоті ракети.

До речі

Чим ще атакує супротивник?

Крім ракет Х22, Росія все частіше застосовує ракетні комплекси С-400 для ударів по наземних цілях в Україні.

С-400 «Тріумф» (недосяжні для наших ППО)

Російський зенітний ракетний комплекс (ЗРК) великої та середньої дальності і призначений для знищення всіх сучасних та перспективних засобів повітряно-космічного нападу, у тому числі гіперзвукових, з дальністю пуску до 3000 – 3500 км.

Вони мобільні, складаються з пункту управління з локатором виявлення та кількох зенітних ракетних комплексів, у кожного з яких – до 12 пускових установок.

Основні характеристики

 • Дальність ураження:
  - аеродинамічних цілей – 380 км,
  - балістичних цілей – 60 км.
 • Висота ураження:
  - аеродинамічних цілей – 30 км,
  - балістичних цілей - 25 км.
 • Швидкість - до 4800 м/с.
 • Число одночасно обстрілюваних цілей/наведених ракет: ЗРК у повному складі – до 80-160 ракет.
 • Використовується ракета 48Н6ДМ.

ЗРК С 400 Alabino21042017-53. Фото: commons.wikimedia.org

ЗРК С 400 Alabino21042017-53. Фото: commons.wikimedia.org

Комплекс С-300 (недосяжні для наших ППО)

Ці ЗРК здатні вражати різні цілі на різних висотах. Призначені для оборони великих промислових та адміністративних об'єктів, військових баз та пунктів управління від засобів повітряно-космічного нападу супротивника. Здатні вражати балістичні та аеродинамічні цілі. Стали першою багатоканальною зенітною ракетною системою, здатною супроводжувати кожен комплекс до шести цілей та наводити по них до дванадцяти ракет. Зенітно-ракетна система С-300 складається з командного пункту з радіолокатором виявлення, з яким працюють до шести зенітно-ракетних комплексів 5Ж15. Командний пункт служить для автоматизованого розподілу цілей між ЗРК.

Х-101 (доступні для українських ППО)

Стратегічна крилата ракета «повітря-земля» з використанням технології зниження радіолокаційної помітності. Ракета виконана на новій технологічній основі.

Використовує комбіновану систему наведення: інерційна система з оптико-електронною корекцією; на кінцевій ділянці використовується головка самонаведення. Може отримувати комплексну інформацію і за маршрутом, і координатами цілі. На відміну від ракет попереднього покоління, є важлива можливість зміни цілі, коли ракета вже у польоті.

 • Дальність польоту – 5500 км.
 • Ракета здатна знищувати рухомі цілі з точністю влучення до 10 м.
 • Довжина – 7,45 метра.
 • Розмах крил – 3 метри.
 • Вага - 2,2-2,4 тонни.
 • Максимальна швидкість – 250-270 км/година.

Х-101 Tu95MSM_Super_Modern. Фото: commons.wikimedia.org

Х-101 Tu95MSM_Super_Modern. Фото: commons.wikimedia.org

Ракета Х-555 (доступні до поразки українськими ППО)

Це радянська та російська стратегічна авіаційна крилата ракета (див. головне фото), розроблена наприкінці 1970-х - на початку 1980-х років для озброєння стратегічних бомбардувальників. Здійснює політ на дозвукових швидкостях на гранично малих висотах із огинанням рельєфу місцевості. Призначена для застосування проти стратегічно важливих стаціонарних наземних цілей із заздалегідь відомими координатами. Носіями Х-555 є стратегічні бомбардувальники Ту-95, Ту-160.

 • Довжина – 6 метрів.
 • Діаметр корпусу – 77 сантиметрів.
 • Розмах крил – 3 метри.
 • Стартова вага – 1,500 тонн.
 • Дальність польоту – 2000 км.
 • Швидкість польоту – 720-830 км/год.

Х-555 H-55_AS-15_Kent_2008_G1. Фото: commons.wikimedia.org

Х-555 H-55_AS-15_Kent_2008_G1. Фото: commons.wikimedia.org

Ракета «Калібр» (доступна для українських ППО)

Сімейство російських крилатих ракет. За даними відкритих джерел, максимальна дальність стрільби крилатою ракетою 3М14 зі складу цього комплексу, що летить на дозвуковій швидкості, досягає близько 2 тис. км. Для надводних кораблів розроблено варіант комплексу «Калібр-НК», для підводних човнів - «Калібр-ПЛ». "Калібром", зокрема, озброюються російські фрегати проекту 22350, корвети проекту 21631 "Буян-М", багатоцільові атомні підводні човни проекту 885 "Ясень", неатомні субмарини проектів 877 і 636.3, інші кораблі.

 • Довжина – від 6,2 до 8,2 метра.
 • Маса – від 1,5 до 2 тонн.
 • Дальність польоту – до 300 км.

«Калібр». Фото: commons.wikimedia.org

«Калібр». Фото: commons.wikimedia.org