21 грудня
Завантажити ще

Як не замерзнути в холоднечу: правила багатошарового одягу та основи зимового дихання

Як не замерзнути в холоднечу: правила багатошарового одягу та основи зимового дихання
Фото: Гонтар Володимир/УНІАН

Така низька температура – це, як мінімум, підвищене навантаження на організм, ризик підхопити застуду або ще гірше – обморозити одну з частин тіла. kp.ua зібрала практичні поради про те, як пережити негоду і бути до неї максимально готовим.

Багатошаровість одягу та правильне взуття

Здавалося б, що складного? Одягаєш на себе більше теплого одягу, майку (бажано утеплену), підштаники, шкарпетки, черевики, штани, куртку - і все, порядок. Але ні, так небезпечно. Якщо натягнути на тіло безладно велику кількість одягу, це неминуче призведе до потіння. А це мало того що охолодить, а не зігріє ваше тіло на морозі, так ще й волога вбиратиметься в одяг, і він почне натирати шкіру. Так і занедужати недовго. Тому одягатися, як "капуста", не завжди обов'язково. А якщо вже й дотримуватися цього принципу, то робити за правилами.

Пам'ятайте, що речі слід підбирати не тільки теплі, вони не повинні бути тісними. Кровообігу не потрібно заважати, адже від нього залежить терморегуляція організму.

Носіть термобілизну із синтетичних матеріалів, таких як поліестер або фліс. Існує просто міф, що синтетика шкідлива для людини, і це було справді так років 10 тому. Зараз це досить високотехнологічний і якісний матеріал, який в холодних умовах точно корисніший і енергоефективніший від бавовни. Синтетична термобілизна дозволяє відвести вологу до наступного шару одягу, а не тримати його поблизу вашої шкіри. Це залишає її сухою.

Другий шар одягу відіграє роль термоізолятора. Завдання другого шару – забезпечення випаровування поту. Тобто зверху термобілизни слід натягнути ще підштанники і кофту (светр). Ось тут краще вибрати речі з бавовни чи напіввовни.

Третій шар – зовнішній захист. Його завдання – забезпечити вам комфортні умови та мінімізувати вплив навколишнього середовища, захистивши від вітру, снігу та води. Це куртки, штани та шапка з рукавичками. Краще віддавати перевагу матеріалам, які відштовхують вологу, а не вбирають її. Одяг повинен бути підібраний так, щоб не сковував рухів і тим самим не змушував вас докладати зусиль на такі банальні рухи, як підйом руки над головою або широкий крок.

Зимове взуття для великих морозів не повинно бути впритул. Якщо ваші пальці не можуть ворушитися – справа погана. Стислі пальці призведуть до порушення кровообігу. А це, у свою чергу, до того, що ноги змерзнуть. Тому краще носити взуття на один розмір більше. Шкарпетки вибирати потрібно вовняні. І, будь ласка, милі дами, відмовтеся на якийсь час від взуття на високих підборах. Нехай краса зачекає до теплих часів.

При виборі рукавичок перевагу варто віддати флісу. Він чудово гріє руки і не сковує рух пальців так, як це роблять рукавички із грубіших матеріалів.

Шапка має бути таких розмірів, щоб повністю прикривала вуха, адже вони, як правило, страждають від морозу першими. Ідеальний матеріал – все та ж вовна.

Менше косметики, більше чаю

Опинившись надворі, намагайтеся пересуватися із середнім рівнем активності. Не застоюйтеся подовгу на одному місці - охолонете, не рухайтеся на максимумі своїх можливостей - швидко втомитеся і, знову ж таки, спітнієте.

Відмовтеся від перенесення в руках важких предметів. Різні пакети, сумки та інше призводять до перетискання пальців, внаслідок чого ті дуже швидко замерзають. Якщо ніяк не уникнути перенесення мінімального вантажу - віддайте перевагу рюкзаку. Але і з ним потрібно не забувати, що наплічні лямки не варто затягувати по максимуму. Причина все та ж, пам'ятаємо про кровообіг.

Відмовтеся на якийсь час від різних косметичних препаратів, що зволожують ваші губи, руки, шкіру. Віддайте перевагу кремам та лосьйонам з жирною текстурою.

Дихати на морозі потрібно виключно носом. Якщо робити це ротом, то підвищаться шанси швидше замерзнути і ще й підхопите застуду. Дихати слід повільно і плавно, адже чим повільніше повітря надходить через дихальні шляхи в організм, тим краще він прогрівається. Не варто дихати проти вітру, адже навіть без вашого бажання збільшиться швидкість вдиху, що небажано. Не вдихайте повітря на повні груди, більш ефективні короткі вдихи та видихи.

І не треба кутати ніс у шарф. Це призводить до того, що повітря, що видихається, миттю замерзає, виділяється волога і утворюються крижинки. Та й сам процес дихання стане набагато складнішим.

І найважливіше – ніколи не вживайте алкоголь на морозі. Існує думка, що він допомагає зігрітися. Однак це докорінно не так. Він лише викликає ілюзію зігрівання, знижуючи рівень чутливості. Насправді людина мерзне ще сильніше, але навіть не помічає цього. Навіть глінтвейн на холоді – це прямий шлях до переохолодження та обмороження. Пийте краще більше гарячого чаю, він чудово зігріває.

Новини по темі: Зима холода обмороження