3 червня
Завантажити ще

Коли болить те, чого немає: в Україні провели першу операцію щодо усунення фантомного болю

Коли болить те, чого немає: в Україні провели першу операцію щодо усунення фантомного болю
Фото: oblrada.dp.gov.ua

Онлайн-навчання у бостонських хірургів, аналіз процесу від передопераційної підготовки до накладання швів, створення мультидисциплінарної команди з ортопедів, травматологів, хірургів і нейрохірургів, анестезіологів, психіатрів.

Потім семигодинна операція, яка розбита на два етапи і проходила завдяки телемедичній «присутності» американських колег.

І нарешті тяжке очікування: що скаже пацієнт, коли прокинеться після наркозу? А він сказав найприємніше, що могли почути лікарі в такій ситуації: "Я нічого не відчуваю".

Про те, як це було і чому це важливо, kp.ua поговорила з лікарями Регіонального центру сімейного здоров'я у Дніпрі, де відбувалася унікальна операція.

Фантом мучить більше половини пацієнтів

Фантомними болями називають різного роду неприємні та болючі відчуття, що виникають після ампутації, коли болить те, чого немає.

Завідувач відділення ортопедії та травматології Віктор Рокутов. Фото: adm.dp.gov.ua

Завідувач відділення ортопедії та травматології Віктор Рокутов. Фото: adm.dp.gov.ua

– Людина при цьому не просто відчуває відсутню кінцівку – це називається фантомною чутливістю, а вона в неї болить, – каже завідувач відділення ортопедії та травматології Віктор Рокутов. - Проблема набула зараз особливої ​​актуальності, оскільки почастішала кількість травм – і бойових, і у мирного населення, які супроводжуються ампутацією. Плюс нікуди, на жаль, не поділися ДТП та нещасні випадки, що призводять до ампутації. І це було актуальним завжди через те, що ефективного лікування фантомного болю просто немає. Існує безліч і медикаментозних і хірургічних методів, спрямованих на боротьбу з ним, але доведеної ефективності вони, на жаль, не показали.

При цьому явище досить поширене, за різними оцінками, фантомна чутливість виникає у 60-70% пацієнтів, біль – у більш ніж половини людей, які перенесли ампутацію. Проявляється у всіх по-різному - печінням, викручуванням, судомами, стисканням, відчуттям, ніби потрапив у капкан або в тіло встромляють цвяхи. Від кількох хвилин до днів і ночей безперервно, через дні, місяці і навіть роки після ампутації.

Звідки ж береться те, чого в розумінні здорової людини бути не може і не повинно? За словами лікаря, при ампутації робиться кукса нерва разом з м'якими тканинами, в які він згодом проростає - у когось швидше, у когось повільніше. Це призводить до формування невриноми – потовщення на кінці відрізаного нерва, передбачити поведінку якого дуже важко.

– При проростанні в навколишні тканини починається складна взаємодія, мозок отримує сигнал, і формується фантомне відчуття чи біль, – пояснює Віктор Рокутов. - І головне завдання використаної нами методики - ізолювати нерв від тканин, що навколо нього, створити йому якусь відокремлену муфту, щоб він вростав у неї. Вона ж, у свою чергу, не контактує з навколишніми м'якими тканинами і не отримує іннервації від центральної нервової системи. Як наслідок, блокується сигнал у мозок, і це запобігає появі фантомного болю.

Американські лікарі роблять такі операції з 2018 року, і їхня ефективність показує впевнені 80%. І коли ця методика стає на потік, її доцільно робити за первинної ампутації. Адже якщо нерв ізолювати і «укладати» відразу, це технічно легше, і з погляду профілактики правильно – фантомні болі вже не можуть виникнути.

Колосальний результат для покращення якості життя

Коли після ампутації проходить багато часу, все ускладнюється. Так, перший пацієнт дніпровських лікарів – 47-річний Сергій Михайленко жив із цим болем понад 20 років, втративши ногу та руку через нещасний випадок. І операція була непростою - нерви були не на своїх місцях, зі зміненою структурою, з невриномами, що утворилися.

Завідувач відділення нейрохірургії та неврології Володимир Агафонов.Фото: oblrada.dp.gov.ua

Завідувач відділення нейрохірургії та неврології Володимир Агафонов.Фото: oblrada.dp.gov.ua

– На передопераційному етапі нам потрібно було виявити механізм виникнення фантомного болю, визначити нерв, який його викликає, – розповідає завідувач відділення нейрохірургії та неврології Володимир Агафонов. – Коли пацієнт сказав, що у нього «виламує» кисть при згинанні, нам було зрозуміло, що у здоровій кінцівці за ці рухи відповідає серединний нерв, і ми почали його шукати. Тобто той нерв, який раніше викликав рух у цілій руці, а тепер провокує фантомний біль у ампутованій. Під контролем УЗД знайшли куксу нерва, ввели до неї лідокаїн, і як тільки біль зник, стало зрозуміло, що саме цей нерв викликав біль.

Операція була вже справою техніки та майстерності хірургів, і найбільше часу пішло на те, щоб знайти розташування нерва – за 20 років тканини значно змінилися, все зрослося та зарубцювалося, анатомія була сильно змінена. За словами нейрохірурга, у звичайного пацієнта, який має кінцівки і всі м'язи розташовані анатомічно правильно, пошук нерва займає не більше 20 хвилин.

Першу проведену в Україні операцію було зроблено на руці, і тривала вона чотири години, після тижневої перерви провели тригодинну на нозі. Через чотири дні після неї Сергій прийняв душ, одягнув костюм Діда Мороза та поїхав вітати онуків.

– Абсолютно несподівано, що така проста методика може мати колосальний результат для якості життя пацієнта, – каже Володимир Агафонов. – Уявіть, що 20 з лишком років людина страждала від моторошного та постійного болю, не знаючи, куди подіти цю руку та ногу. Йому було важко пересуватися, неможливо користуватися протезом. А тепер він повірити не може, що не болить там, де боліло завжди, каже: «Не уявляю навіть, як із цим відчуттям жити».

Завдання хірургів – ізолювати відрізаний нерв від тканин, що поруч. Фото: oblrada.dp.gov.ua

Завдання хірургів – ізолювати відрізаний нерв від тканин, що поруч. Фото: oblrada.dp.gov.ua

Операція безкоштовна абсолютно для всіх

Як би це не здавалося дивним, за наявності розробленої методики, підготовлених лікарів, відсутності необхідності в якомусь спеціальному устаткуванні для проведення таких операцій, великою проблемою є пошук пацієнтів. За словами Володимира Агафонова, людям важко довіритися: за роки страждань від фантомного болю вони, як правило, перепробували безліч варіантів - від знеболювальних до гіпнозу, і нічого не допомогло.

Сергія Михайленка довго шукати не довелося: інвалідність не стала для нього вироком, він їздить велосипедом, захоплюється моржуванням, записує ролики на Youtube. Це він у 2014 році переплив Кременчуцьке водосховище, щоби довести, що інваліди – люди з необмеженими можливостями. Загалом, людина медійна і відкрита світу, так що на експериментальну операцію погодився швидко, в надії позбавитися від болю, що мучив його майже пів життя. На жаль, безліч пацієнтів з ампутацією, зневірившись, замикаються вдома і продовжують терпіти щоденні фантомні муки.

Хоча поки що, мабуть, не готові й ті, хто веде активний спосіб життя. Наприклад, у Національному паралімпійському комітеті у відповідь на пропозицію про допомогу обіцяли подумати, хоча у збірній багато спортсменів-візочників, у тому числі з ампутованими кінцівками.

Щодо звичайних людей, багато хто боїться «скільки мені це буде коштувати?».

– І це найбільший страх, який зупиняє пацієнтів, – вважає генеральний директор Регіонального медичного центру сімейного здоров'я Олексій Власов. – І у багатьох випадках саме тому люди звертаються з уже дуже занедбаними хворобами. Але ці операції проводитимуться абсолютно безкоштовно для всіх хворих. Згідно з укладеним договором, усі витрати оплачує НСЗУ – стаціонарне лікування, хірургічне та нехірургічне. Наразі наші пацієнти в реанімаціях, у складних відділеннях, наприклад, в онкогематології, не купують нічого – у лікарні все є. Повертаючись до нашої операції, я хочу сказати: ми оплачуємо її повністю. По-перше, це не такий великий обсяг пацієнтів. По-друге, це люди з оформленою інвалідністю, які всю медичну допомогу мають отримувати безплатно. По-третє, у нас є спонсори, у тому числі й американська сторона, які у разі потреби можуть допомогти.

Фантомний біль робить протезування безглуздим

Своїм досвідом лікарі Регіонального медичного центру сімейного здоров'я готові поділитися з колегами. До того ж разом із ними проходили навчання у бостонських медиків київські та львівські хірурги. І є шанс, що методика усунення фантомного болю згодом застосовуватиметься і у військових госпіталях - відразу ж, під час ампутації, щоб не допустити появи фантомного болю через деякий час.

- Згідно з американськими дослідженнями, якщо обробити нерв за такою методикою відразу, і утворення невром, і виникнення фантомного болю будуть мінімальні, - зазначає Володимир Агафонов. - А ті тисячі людей, які вже живуть із ними після ампутації, тепер мають можливість полегшити та покращити своє життя.

Протипоказань до такої операції небагато: це пацієнти з цукровим діабетом, після ампутації через гангрену – у них дуже важко гояться рани, і після ампутацій, пов'язаних з онкологією.

За словами Олексія Власова, важливість подібних операцій не лише у позбавленні страждань, а й у тому, що вони – перший етап реабілітації перед протезуванням. Адже якщо не прибрати біль, людина не зможе скористатися протезом, а отже, жити нормальним життям. Із Сергієм Михайленком саме так і було: протез руки він не носив, бо руку, якої немає, нескінченно «викручувало», а протез ноги одягав і терпів, щоб не пересуватися в інвалідному візку.

- Тому ми дуже чекали на момент, коли він прокинеться і скаже, що відчуває, - усміхається директор клініки. – І це було неймовірне емоційне піднесення у всього колективу, коли і після другої операції у нього нічого не боліло.

Тому, якщо така проблема є, якщо потрібна консультація фахівця, щоб зрозуміти та ухвалити рішення, – Центр сімейного здоров'я відкритий для всіх мешканців України та готовий допомогти.