24 листопада
Завантажити ще

Новорічно-різдвяні подарунки в Європі: що дарують і скільки витрачають

Новорічно-різдвяні подарунки в Європі: що дарують і скільки витрачають
Фото: David Dee Delgado/Getty Images

Цього року мільйони українців зустрічають Різдво та Новий рік у Європі. І з подивом дізнаються, що уявлення про якусь «холодність» і навіть скупість європейців щодо подарунків – не більше ніж міф. Практика показує, що загалом жителі Європи купують рідним, друзям та колегам подарунки з анітрохи не меншим ентузіазмом, ніж українці. А через більш високі ціни і кращий рівень життя витрачають на презенти чималі, за нашими мірками, суми.

Поляки вітають найближчих

Про те, скільки грошей на подарунки витрачають наші найближчі сусіди, розповіло нещодавнє дослідження аналітично-дослідницької платформи BLIX Group. Опитування жителів Польщі щодо їхніх святкових витрат показало: майже половина (47%) витратили від 51 до 100 злотих (11-21 євро) на один подарунок, причому близько третини респондентів запланували подарунки 4-5 людям.

Понад чверть опитаних – 27% – при виборі подарунків орієнтуються на суму 101 – 200 злотих (21-42 євро), а 6% респондентів взагалі готові заплатити до 400 злотих за подарунок (близько 85 євро).

У середньому середньостатистичний поляк витратив цього року близько 500 злотих (106 євро).

Серед найпопулярніших різдвяних подарунків у Польщі опинилися косметика (64%), іграшки (57%) та солодощі (45%). 40% обрали у подарунок одяг, 29% – парфуми, а 16% – прикраси.

Коментуючи результати опитування, головний економіст BLIX Group Кшиштоф Лучак зазначив, що через високу інфляцію купити подарунок вартістю нижче 50 злотих стає дедалі важче. Зростання популярності косметики стосовно інших категорій може свідчити, що поляки почали затягувати пояси. Вони рідше купують, скажімо, парфуми, які коштують дорожче,

Руйнування міфів про Естонію

П'ять років тому ми з чоловіком відкрили для себе Естонію, яка в нас чомусь вважається холодною країною з дуже закритими та беземоційними жителями. Вже тоді ми зрозуміли, що ці уявлення насправді далекі від реальності, як небо від землі. А зараз, живучи тут десять місяців, ми дізнаємося про нові грані цієї маленької країни з величезним серцем.

Оскільки зараз про подарунки, розповім тільки про них.

Почнемо із того, що естонці люблять робити подарунки для душі. Скажімо, восени мені подарували квитки на київський балет, який приїжджав до Тарту з гастролями. Минулого тижня – запросили на концерт симфонічної музики (запрошували різні люди). А, наприклад, моїй знайомій із України подарували квитки на концерт харківського оркестру Prime Orchestra. Мати одного з однокласників її дочки вирішила зробити такий подарунок усім українським однокласникам та їхнім мамам.

Другий момент стосується корпоративних подарунків як співробітникам, так і їхнім клієнтам. Тут цьому приділяється дуже велика увага. Наприклад, днями я ходила в салон на манікюр, і моя майстер не тільки зробила мені 25% знижки, але й подарувала коробку цукерок і величезний набір різних видів чаю. А сьогодні чоловік буквально на хвилину заскочив до банку, де йому одразу вручили святково запакований різдвяний пряник.

І, нарешті, випадок, який вразив мене найбільше. На мовних курсах, на які я ходжу, у листопаді захворіла вчителька, і нам поставили заміну – вчителя з іншої групи. Март провів у нас три заняття і сказав, що наша група (16 осіб) йому дуже сподобалася. Нам, звичайно, було приємно, але великого значення ми цьому не надали. Яким же був наш подив, коли він прийшов до нас на останнє заняття перед Різдвом з горою подарунків і організував справжнє свято. Доросла зайнята людина не лише купила 16 подарунків від естонських виробників і святково їх упакувала, а й роздрукувала 16 дитячих естонських віршиків. Кожен вірш пронумеровано, відповідний номер був на подарунку. Ми тягнули аркуш із віршом, читали його (як додаткову практику естонською) і отримували подарунок. Це було дуже зненацька і дуже зворушливо.

Різниця лише у рівні доходів

Про те, які суми витрачають на подарунки та святкування нового року мешканці різних країн, багато років можна було дізнаватися з досліджень компанії Picodi. На жаль, останні кілька років вони перестали робити порівняльні новорічні дослідження, але більш рання аналітика говорить про те, що Європа на подарунки не скупиться. А перше місце серед країн із найбільшими новорічними витратами займала Чехія (понад 500 євро), і всі, хто був узимку в цій країні, справді можуть підтвердити: святкування Різдва та Нового року у Чехії – це щось особливе. Також до п'ятірки входили Ірландія, Великобританія, Фінляндія та Іспанія.

Знайомі, які зараз живуть у різних країнах Європи, кажуть, що великої різниці щодо подарунків не відчувають – практично все, як у нас. А те, що у Європі на подарунки витрачають великі суми, пояснюється вищим рівнем доходів.

- У нас на роботі перед Різдвом грали у «таємного Санту» (анонімний обмін подарунками у групі. – Авт.), - розповідає Діана, яка зараз працює у невеликій компанії в Литві. – Домовилися, що на подарунки витрачатимемо близько 20 євро, при цьому, якщо є якісь побажання щодо подарунку, їх можна було писати до спільного робочого чату. Дуже зручно.

У компанії Оксани, офіс якої знаходиться в Мюнхені, цього року колеги подарунки один одному не дарували, але отримали подарунки від компанії.

– Нам часто дарують такі подарунки, – каже Оксана. – Це може бути одяг із логотипом компанії, набори для приготування їжі, спеції, солодощі, невеликі подарункові набори. Як правило, на суму 10-25 євро. Більше ніж на 25 євро не дарують, оскільки там є якісь нюанси з податками. Рідним та друзям дарують по-різному, але загалом усе дуже схоже на наші традиції. Якщо все ж таки німецька практичність бере своє, дарують гроші або подарункові сертифікати.

Тетяна, яка зараз мешкає в Італії, каже, що спеціально шукала в інтернеті поради, що подарувати на Різдво, щоб порадувати нових італійських друзів. Вичитала, що італійці дуже прихильно ставляться до всіляких кулінарних подарунків – алкоголю, різдвяної паски, аксесуарів для кухні, кулінарних книг. Поради не обдурили – друзі залишилися цілком задоволені та у відповідь буквально засипали її святковими сувенірами.

Зрозуміло, всі люди різні, і від країни це мало залежить. Одні люблять дарувати подарунки, інші їх отримувати, треті не люблять ні того, ні іншого. Але за відчуттями любителі подарунків серед нас, на щастя, перебувають у більшості, а це означає, що свята стануть трохи веселішими та теплішими, в якій би країні ви сьогодні не знаходилися.​