Завантажити ще

Допомога при переохолодженні: швидко не зігрівати, алкоголем не напувати!

Допомога при переохолодженні: швидко не зігрівати, алкоголем не напувати!
Фото: REUTERS/Viacheslav Ratynskyi

В умовах зими, війни, необхідності перебувати в холодних сирих сховищах ризик перемерзнути зростає в рази. Тим більше що між просто « холодно » та небезпечним для здоров'я та життя переохолодженням дуже короткий шлях. До того ж непомітний - людина, на жаль, не може зафіксувати момент, коли організм починає більше витрачати тепла, ніж виробляти.

Чому це відбувається?

Помилково вважати, що переохолодження викликають тільки низькі температури та тривале перебування на морозі. Спровокувати холодову травму можуть:

 • підвищена вологість, яка у випадку з гіпотермією «головніша», ніж холод. Як зазначають у МОЗ, навіть за +5...+8 градусів і високої вологості легко заробити переохолодження, якщо довго перебувати в таких умовах;
 • сильний вітер;
 • невідповідний погоді мокрий або тісний одяг та взуття;
 • відсутність шапки - близько 30% тепла втрачається з поверхні голови;
 • вживання алкоголю;
 • тривале перебування у погано опалюваному приміщенні;
 • приналежність до груп ризику: військовослужбовці, люди похилого віку і маленькі діти, люди, що працюють на вулиці, бездомні;
 • виснаження та перевтома, погане харчування, стресові стани, зневоднення;
 • ряд хронічних захворювань: гіпотонія, діабет, хвороба Паркінсона, серцева недостатність, ВІЛ, патології печінки, психічні хвороби та деменції, онкологія, перенесений інсульт.

За якими ознаками визначити небезпечну температуру тіла?

Однією з перших реакцій на замерзання є тремтіння, і поки воно є, все не так погано. Припинення ознобу при зниженні температури – небезпечний знак.

Ознаки легкого ступеня переохолодження: озноб, «гусяча» та бліда шкіра, загальна слабкість, м'язове тремтіння. Температура – 32,2-35 градусів.

Середній ступінь: сильна сонливість, уповільненість пульсу, синюшність шкіри та губ, неможливість пересуватися. Температура – 27,8-32,2 градуса.

Тяжкий ступінь: пульс знижується до 36 ударів на хвилину, судоми, блювання, втрата свідомості, зниження життєвих функцій. Температура – нижче 27,8 градуса.

До загальних проявів гіпотермії, як ще називають переохолодження, відносяться: поверхневе дихання, зниження активності та відчуття сильної втоми, крижані руки, неповороткість та сплутаність мови, порушення координації рухів, втрата пам'яті. У дітей – яскраво-червона та дуже холодна шкіра і втрата будь-якої активності.

Як надати першу допомогу?

Насамперед, постраждалого потрібно перемістити в тепло, якщо ж такої можливості немає, як слід укутати, накривши з головою. Обов'язково підкласти під нього будь-що – одяг, гілки, дошки.

 • Вологий одяг треба зняти. Якщо сухого немає, краще, щоб людина була зовсім роздягнена і прикрита теплими ковдрами, ніж залишалася в промоклому.
 • Дати випити теплого та солодкого, бажано без кофеїну. Це може бути трав'яний чай, тепла вода з лимоном, медом, варенням, замороженими ягодами із цукром. Змусити з'їсти щось, багате на білок – шматочок будь-якого сиру, м'ясо, яйце, горіхи.
 • Поступово відновлювати нормальну температуру тепла за допомогою ледь теплих, а не гарячих компресів, пляшки з водою, обгорнутої в тканину, термопростирадла, грілки. Прикладати до шиї, грудей, паху, але не до кінцівок.
 • Зігрівати обережними м'якими рухами, наприклад, ледь відчутним масажем – обов'язково теплими руками чи власним диханням.
 • Якщо є можливість, забезпечити теплий душ, але початкова температура води повинна бути не вище 24 градуси, щоб уникнути різких перепадів.
 • При больових відчуттях дати знеболюючий препарат, наприклад, ібупрофен.
 • Слідкувати за диханням, яке за сильного ступеня переохолодження може раптово зупинитися. У цьому випадку буде потрібно штучне дихання та непрямий масаж серця.

Чого точно не треба робити?

Все, що здається правильним для швидкого зігрівання - розтирати, трясти, притуляти до гарячого, пригощати коньяком - може нашкодити. Тут важлива обережність та поступовість, а не натиск та швидкість. Серед звичних заходів щодо надання допомоги під забороною:

 • різко змінювати положення тіла потерпілого, щоб не спричинити порушення серцевого ритму;
 • енергійно масажувати – з тієї ж причини. І в цілому, будь-які надмірно інтенсивні рухи можуть призвести навіть до зупинки серця;
 • розтирати снігом, жиром, спиртом;
 • зігрівати прямими джерелами тепла: гаряча ванна, багаття, камін, обігрівач, батарея - все це різке зігрівання "навантажить" серцево-судинну систему;
 • прикладати сухий теплий компрес до рук і ніг: кровотік, що активізувався, посилить приплив холодної крові до серця, легень, мозку та інших органів, викликавши важкі наслідки;
 • зігрівати алкоголем, що розширює судини на поверхні тіла, створюючи теплий ефект. При цьому через посилений кровообіг відбувається ще інтенсивніша втрата тепла;
 • дозволяти курити, оскільки це зменшує циркуляцію крові і робить руки та ноги ще чутливішими до холоду.

Чим небезпечне переохолодження?

Насамперед тим, що не так просто вчасно зрозуміти, що ти в небезпеці. Симптоми наростають поступово і не дуже помітно, крім того, спричинене переохолодженням порушення роботи мозку заважає потерпілому об'єктивно оцінити свій стан та звернутися за допомогою.

При критично низькій температурі нижче 35 градусів порушується нормальне функціонування організму, робота серцево-судинної, дихальної та нервової систем. У разі ненадання своєчасної допомоги переохолодження може скінчитися смертю.

У некритичних ситуаціях, коли, наприклад, перемерзли ноги, неприємними наслідками можуть стати запальні гінекологічні процеси, хвороби суглобів, запалення сечового міхура чи нирок. Замерзання голови загрожує розвитком отитів та синуситів, кон'юнктивіту, запаленням лицевого нерва, погіршенням симптомів гіпертонії. У разі загального переохолодження наслідки можуть тягтися від банальної застуди до захворювань серця або центральної нервової системи.