Завантажити ще

Розвінчуємо «бабусині рецепти»: чим шкідливі картопляна пара та оксолінова мазь

Розвінчуємо «бабусині рецепти»: чим шкідливі картопляна пара та оксолінова мазь
Фото: ukr.media​

Спадщина СРСР, від якої ми всіма силами намагаємося позбутися, є і в наших аптечках, і в порадах, що засіли в головах мам і бабусь, як швидко, недорого, і не звертаючись до лікаря, побороти застуду, отруєння, вітрянку та інші напасті. З найпопулярнішими міфами з минулого розбираємось за допомогою експертів платформи доказової медицини «Бережи себе».

«Райдужні» рятівники ран та подряпин

Йод, зеленка, фукорцин, наче видавлений з буряка, і тим більше перекис водню - те, без чого неможливо уявити нашу домашню аптечку і чим не користується решта світу. Просто тому, що давно є інші засоби, більш ефективні для знезараження та затягування ран, подразнень чи опіків шкіри.

Зеленка

Антисептик № 1, що дістався нам від радянських часів, «працював» і у випадку з ранами, порізами, подряпинами, і як засіб, що підсушує пухирі при вітрянці. При цьому за кордоном шукати "діамантову зелень" в аптеках можна і не намагатися, оскільки медицина там спирається на принцип доказовості, а з цим у зеленки проблеми. Клінічні дослідження, що підтверджують ефективність цього антисептика, винайденого у ХІХ столітті, проводилися дуже давно. І навіщо потрібні дорогі тестування старого препарату, коли можна створити нові аналоги – надійніші?

Щодо використання зеленки під час вітрянки, вона тут ні до чого. Для зняття сверблячки - так, щоб не зачепити ранку і не занести в неї інфекцію, пухирі рекомендується мазати препаратом з діючою речовиною каламін. При нестерпному розчісуванні – додати антигістамінний засіб.

Йод

Тут не посперечаєшся – ефективний антисептик, але «боляче» - зовсім не означає «якісно». Тому давно створені гуманніші йодовмісні антисептики, наприклад, 10%-ний розчин повідон-йоду, або бетадин. Він має широкий антибактеріальний спектр, швидко затягує рану, добре переноситься. І нічим не поступається вельми агресивному йоду, яким краще не змащувати свіжі ушкодження, щоб не спричинити подразнення шкіри або навіть опіку.

Йодний розчин рекомендується застосовувати для дезинфекції шкіри навколо рани, для підсушування або припливу крові до м'яких тканин у разі синців, ударів та розтягувань. Протипоказано використання при підвищеній чутливості до йоду, для новонароджених, вагітних та жінок, що годують, при порушенні функції щитовидної залози. І якщо це глибокі колоті рани, укуси тварин чи опіки.

Фукорцин

«Хлопчиків – у зелене, дівчаток – у бордове» – цим розчином кольору «вирви око» мазали і садна на колінах, і ті ж пухирі під час вітрянки. А відмити - це ж ціла справа, в якій задіяли і олію, і господарське мило, і лимонний сік, і нашатир з перекисом водню.

З хорошого – копійчана ціна, решта – під питанням. І антисептичні властивості, які давно ніхто не перевіряв, і зняття сверблячки, яке не працює. При цьому можливість опіків та алергічних реакцій цілком реальна. А через фенол у складі засобу фукорцин не рекомендований вагітним і годуючим грудьми. І заборонено дітям внаслідок впливу анілінових барвників на центральну нервову систему та ризику руйнування еритроцитів.

Перекис водню

Найменш болісний, хоч і щиплеться, і відносно корисний антисептик. До того ж не розфарбовує пацієнта та й усе навколо. Щоправда, його аптечна концентрація така низька, що з тим же успіхом можна промити рану чистою водою і не влаштовувати зловісного шипіння. До того ж доведено, що перекис водню уповільнює загоєння, негативно впливаючи на формування клітин сполучної тканини.

Найбільш ефективний замінник і перекису водню, і всього переліченого різнобарв'я - хлоргексидин, який є відмінним знезаражувачем і антисептиком. Не заважає загоєнню, не пече і не піниться, не викликає побічних ефектів. Розчин 0,05% рекомендовано для застосування Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Оксолінова мазь – вазелін від застуд

Класика «радянської спадщини», зведена в ранг панацеї від ГРВІ та грипу у 70-х роках минулого століття. У жодний європейський протокол лікування вірусних інфекцій, щоправда, не входить, а доказової бази, яка б підтверджувала її профілактичну дію, ніхто не бачив.

Що обіцяла радянська медицина: до набитого маззю носа потрапляють мікроби, стикаються з чарівним оксоліном і гинуть на місці, не даючи інфекції можливості розвернутися.

Що відбувається насправді: набитий маззю ніс, як правило, дитячий – дорослі чомусь нею не захоплювалися, практично не може дихати. Людина починає дихати ротом, інтенсивно вдихаючи віруси. І нескінченно торкається руками носа, якому страшно дискомфортно, що збільшує ризик занести інфекцію руками.

Крім того, слизова оболонка носа постійно зволожується і омивається слизом, який видаляє частинки пилу, бруду, а заразом і збудників хвороб. Але коли в носі повно мазі, слизова оболонка добре не миється, і це теж додатковий ризик захворіти.

При цьому "правильний засіб профілактики" приблизно на 95% складається з вазеліну, з чого, власне, і виникають зволожувальні властивості. А при попаданні мазі в дихальні шляхи може розвинутися ліпоїдна пневмонія - рідкісне захворювання, що розвивається при попаданні в легені маслянистих речовин, що викликає кашель, задишку, біль у грудях та животі, нудоту.

ЛОР-процедури: полощемо, дихаємо, прикладаємо

Не тільки бездоказовими, а й безглуздими були широко поширене полоскання горла фурациліном, спиртовий компрес на вухо та окремий вид дитячої каторги у вигляді вдихання пари від гарячої картоплі. Коли тебе, накритого ковдрою і мокрого як миша, батьки, що залишилися зовні, підбадьорюють взаємовиключними командами «Присунься ближче!» і «Обережно, гаряча каструля!».

Тим часом, на думку експерта проєкту «Бережи собі», лікаря-отоларинголога Олександра Семенюка, користі від цих вправ немає, а ось небезпека в деяких випадках є.

У випадку зі полосканням горла фурацилін не має сенсу, оскільки не знімає запалення, набряку, не зменшує біль. При цьому неможливо неприємний на смак і погано розчиняється у воді. До того ж біль у горлі може сигналізувати про вірусну інфекцію, якій антибіотики не потрібні, або про бактеріальну, яка потребує системного лікування та антибіотика, який п'ють, а не полощуть горло.

Горілка на вухо у вигляді компресу, покликана зігрівати та вгамовувати біль, насправді шкідник. Як пояснює експерт, при зовнішньому отиті потрапляння навіть кількох крапель посилить біль. При середньому отиті, коли запалюється барабанна перетинка і середнє вухо, що не прикладай зверху - не допоможе, оскільки не дістане. При гострих середніх отитах, на які страждають переважно діти, такий компрес може спровокувати опік ніжної дитячої шкіри, вушної раковини та зовнішнього слухового проходу. А ще від компресу дитина може просто сп'яніти, адже шкіра здатна всмоктувати алкоголь.

Варварський спосіб «подихати над картоплею», який виник від нестачі ліків та знань, теж здатний нашкодити. По-перше, це небезпека отримати опік від посуду, торкнувшись або перевернувши його. По-друге, пара може обпекти обличчя та дихальні шляхи.

Марганцівка при отруєннях та активоване вугілля від похмілля

Це тепер всі знають, що при легких отруєннях головне – відновлення водно-сольового балансу, більше рідини та спокій, а з важкими та бактеріальними інфекціями потрібно звертатися до лікаря. Основними радянськими засобами самолікування були марганцівка та активоване вугілля.

На думку експерта проєкту, лікаря-інфекціоніста Євгена Щербини, перманганат калію при всіх своїх антисептичних властивостях не застосовується для лікування отруєнь або кишкових інфекцій. Найчастіше їх викликають віруси, проти яких марганцівка безсила, як і проти бактерій. І щоб подіяти як антисептик, вона має бути такої концентрації, яка просто спалить шлунково-кишковий тракт та призведе до дисфункції нирок. А пропорції 3-4 кристали на літр води, що дають ніжно-рожевий розчин, ніякого лікувального ефекту не дадуть. До речі, кристали – річ небезпечна, не до кінця розчинені можуть спричинити опік стравоходу. А бабусину пораду про вісім шарів марлі для проціджування вже навряд хтось застосовує.

Щодо активованого вугілля, його ефективність при отруєннях ніхто не скасовував. Тільки треба враховувати, які це отруєння. Наприклад, вугілля успішно застосовується при передозуванні лікарськими препаратами чи хімічними сполуками. Будучи адсорбуючим препаратом, воно працює тільки в кишечнику і не є корисним у випадках, коли отрута проникає в організм через кров або дихальні шляхи.

Якщо кишкова інфекція спричинена вірусом, активоване вугілля ніяк не зможе на нього впливати. Не допоможе і при отруєнні важкими металами, і за похмілля. Випиті ранком після веселої вечірки таблетки просто не зустрінуться з алкоголем, який дуже швидко всмоктується у шлунку.

Новини по темі: ОРВИ Грип рецепти ліки