Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Шум генератора – це звук благополуччя. Кому скаржитися, якщо докучає чудо-агрегат

Шум генератора – це звук благополуччя. Кому скаржитися, якщо докучає чудо-агрегат
Фото: Jeff J Mitchell/Getty Images​

Щойно на місто спускаються сутінки, вулиці наповнюються тріском генераторів. У кафешки, де є електрика, люди тягнуться з мобільними телефонами, ноутбуками чи просто заходять, щоб погрітися та відпочити від темряви.

Але є й інший бік медалі – мешканці будинків, біля яких щовечора «тарахкотять» диво-прилади, нарікають на отруєне життя – у буквальному значенні слова. Тому що докучає не тільки шум, а й продукти горіння, що просочуються у квартири через усі щілини.

Чи є сенс кудись дзвонити та скаржитися, з'ясовувала «КП в Україні».

Вимушена незручність

Взагалі скарг і так вистачає. Люди дзвонять пожежникам, дзвонять у поліцію, але там лише розводять руками: це компетенція санітарних служб.

- У мирний час діяли суворі правила щодо розміщення генераторів та штрафи за порушення. Зараз це не працює, тому що в країні воєнний стан, через ворожі обстріли великий дефіцит електроенергії. Сусідство з генераторами – це вимушена незручність, а для бізнесу – запорука виживання, до цього треба ставитися з розумінням, – каже керівник Головного управління Держпродспоживслужби у столиці, головний санітарний лікар Києва Олег Рубан. – Сьогодні шум генератора – це звук благополуччя.

Водночас Олег Рубан визнає, що до столичної Держпродспоживслужби також щодня надходять скарги на вихлопи від генераторів.

- Ми виїжджаємо за адресами, але зараз називаємо ці заходи не так контролем, як консультуванням. Тобто разом із власником бізнесу шукаємо місце для встановлення приладу так, щоб він найменше докучав мешканцям будинку, або радимо встановити систему з відведення газів. Застосовувати якісь санкції до власників генераторів, повторюю, ми не можемо. Найкраще, що можуть зробити люди в ситуації, що склалася, це самим вступати в мирний діалог. Але якщо не вдається, то звертайтеся, ми готові допомогти.

Форми та адреси подання звернень див. на сайті столичної Держпродспоживслужби у розділі « Подати звернення ».

Не шкідливіше автомобілів?

Соцмережами гуляє фото, де генератор встановлений на місці кондиціонера. Звичайно, це колаж, такого не буває. А ось питання, чи можна ставити генератор на балконі, якщо він досить великий та відкритий, наприклад, розташований на торцевій стіні будинку, має варіанти відповідей.

- У мирний час була б однозначна відповідь: ні. Але сьогодні ми не можемо так казати. Ми говоримо, що це потрібно вирішувати з балансоутримувачем будинку, тому що типи балконів бувають різні, – зазначає Олег Рубан.

Що стосується шкоди від генераторів, то вона, звичайно, є.

– Але це вічна проблема великих міст. Шкода від автомобільних вихлопів все ж таки більша, - вважає головний санітарний лікар столиці. – За останніми вимірами, перевищення шкідливих речовин в атмосфері не було.

Твердження, що дизельний генератор безпечніший, з точки зору вихлопів, ніж бензиновий або на твердому паливі, Олег Рубан називає міфом.

- У будь-якому випадку, це чадний газ, який небезпечний для людини. Якщо стояти близько до генератора, людина може отруїтися.

Не гуляти в тумані

Насамперед від вихлопів генераторів можуть постраждати люди, які мають проблеми з органами дихання, астматики, сердечники. Але впевнених рецептів нема. Чадний газ легко пропускають і волога марля на кватирці, і медична маска. Надійніший може бути хіба що професійний респіратор чи протигаз.

Єдине, що можуть рекомендувати медики, – це скоротити прогулянки у «генераторний» час доби за високої вологості. Туман або мряка концентрують викиди і довше утримують шкідливі речовини в повітрі.

Провітрювати кімнату слід вдень. У вечірній час кватирки потрібно тримати закритими.

Лише подати декларацію

Про те, що генератори є джерелами забруднення навколишнього середовища, екологи теж говорять, але обставини змушують їх здати позиції.

У Державній екологічній інспекції столиці заявили, що також не будуть застосовувати штрафні санкції до власників генераторів до закінчення війни, але певні вимоги все ж таки висунули:

Питання руба:

Чи можна подати на власника генератора до суду, якщо прилад отруює квартиру

Добре, коли вдається домовитися мирно, а якщо ні? Відсутність штрафів може викликати у власників генераторів егоїстичну позицію: нічого ви мені не зробите, кручу де хочу. Чи є сенс звертатися до суду, ми запитали у адвоката Олександра Сироти.

- До суду можна подати з будь-якого приводу. Інша справа, чи вважатиме суд себе компетентним у цьому питанні, як оцінить позов – за законом складено чи не за законом. Як мінімум, мають бути свідки, що ви просили відсунути генератор. Потрібно вимагати розпорядження від Держпродспоживслужби, бо війна може скасувати штрафи, але не скасовує санітарні норми, – каже Олександр Сирота. – Але теоретично суд може зобов'язати власника генератора поставити прилад на безпечне для мешканців будинку місце. Але це може статися, коли потреба у генераторах вже відпаде.

Не забуваємо, що на дефіцит служителів Феміди, який утворився після реформи, наклалися повітряні тривоги і ті ж відключення. Засідання можуть переноситись місяцями.

У той же час юрист зазначає, якщо людина вважає, що чужий генератор завдав шкоди її здоров'ю, вона може вимагати моральної компенсації.

- Але тут також необхідне підтвердження збитків. Допустимо, лікар дав висновок, що з моменту встановлення генератора у пацієнта почалися головні болі, запаморочення, нудота, підвищився тиск і таке інше. Тобто, щоб лікар офіційно пов'язав установку генератора під вікнами з погіршенням стану здоров'я, - зазначає Олександр Сирота.

До речі

У листопаді Київрада затвердила програму часткового відшкодування вартості електрогенераторів та інших приладів альтернативного живлення для ОСББ та житлово-будівельних кооперативів. Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків можуть розраховувати на компенсацію 75% вартості генераторів. При цьому оплачувати генератор має лише юридична особа.

Подібна програма з 50%-ною компенсацією діє у Полтаві та Львові.