Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Влада Бородянки: Нам запропонували продати графіті Бенксі, а натомість відбудувати весь район

Влада Бородянки: Нам запропонували продати графіті Бенксі, а натомість відбудувати весь район
Фото: REUTERS/Gleb Garanich

Днями найвідоміший у світі анонімний художник Бенксі опублікував у Instagram одну зі своїх робіт, зроблених в Україні. На ній – дівчинка-гімнастка, яка виконує стійку на руках. Графіті намальован на розбомбленому будинку у Бородянці Київської області.

Бенксі визнав своє авторство ще кількох «українських» робіт, зокрема хлопчика- дзюдоїста, який кидає на спину дорослого суперника. Як вважає видання The Art Newspaper, це натяк на швидкий крах президента Російської Федерації Володимира Путіна.

Але що тепер робити з цими картинами? З одного боку, руїни будинків, на яких намальовані графіті, потрібно зносити і зводити житло для постраждалих місцевих жителів. З іншого - творчість Бенксі цінується у світі дуже дорого. І ці графіті можуть стати одним із символів Бородянки, які приваблюють туристів. Тоді руїни потрібно не зносити, а перетворити їх на арт-об'єкт.

Балерина зображена на аварійній будівлі. І, щоб зберегти малюнок, краще цю частину будинку вирізати та перенести в інше місце. Фото: bzh.life/ua/

Балерина зображена на аварійній будівлі. І, щоб зберегти малюнок, краще цю частину будинку вирізати та перенести в інше місце. Фото: bzh.life/ua/

Картини хочуть зберегти

Про те, що робитимуть з графіті, «КП в Україні» дізнавалася у начальника відділу культури, молоді та спорту Бородянської сільської ради Наталії Вишинської.

- Як тільки ми дізналися про те, що в нашому місті з'явилися графіті Бенксі, одразу направили листа до поліції з проханням забезпечити цілодобове чергування, щоби роботи не пошкодили. Тепер залучаємо експертів. Малюнок із дзюдоїстом зберегти умовно легко, він виконаний на невеликому невисокому шматку стіни, навколо якого можна розчистити уламки, стіну закрити склом, якось зміцнити та законсервувати. А ось графіті з дівчинкою-гімнасткою – на висотному панельному будинку, який однозначно руйнується. Це може статися будь-якої миті. Потрібно думати про те, як графіті зберегти, як вирізати, – пояснює "КП в Україні" Наталія Вишинська.

Бородянська громада чекає на візит експертів, бо однозначно хоче зберегти роботи всесвітньо відомого художника.

- Розумієте, це підвищення рівня нашої громади. Звичайно, ми зберемося проголосувати за визнання цих робіт пам'яткою місцевого значення, – каже співрозмовниця.

Хлопчик-дзюдоїст, на думку іноземних журналістів, символізує перемогу над Путіним. Фото: bzh.life/ua/

Хлопчик-дзюдоїст, на думку іноземних журналістів, символізує перемогу над Путіним. Фото: bzh.life/ua/

Хлопчика-каратиста пропонували продати

Маленьку гімнастку зображено на стику трьох стін панельного будинку. Над ним височіють кілька зруйнованих поверхів: конструкція вкрай хитка.

– Як зберегти цей шедевр? До речі, нас уже просили продати графіті з хлопчиком-дзюдоїстом. Але ми не погодились. Збережемо за будь-яку ціну, - запевняє Наталія Вишинська.

Хто саме звертався з пропозицією про продаж не розголошується, але вона була вкрай щедрою.

– Натомість графіті обіцяли відбудувати цілий район Бородянки. Але це наша історія. Нехай краще до нас приїжджають туристи. Зрозуміло, що ці зруйновані будинки вічність стояти не зможуть. Їх треба відбудовувати. Але й роботу у напрямку створення сучасного музею ми також проводимо, – пояснила Наталія Вишинська.

Фото
Фото
14 Листопада 202217:31

Є ДУМКА

Краще побудувати людям житло

Про те, що таке графіті, мурали та стріт-арт і наскільки вони важливі, ми дізналися  у керівника творчої групи «Кайлас-V» Яни Вовк. Ця компанія відома, наприклад, муралом «Свята Джавеліна», «Крути 1918» у Києві, «Спротив» у Черкасах, муралом, присвяченим Кузьмі Скрябіну у Харкові та іншим у різних містах України.

- Справа в тому, що Бенксі, як і наша група, є вихідцем із графітчиків, - каже Яна. - Що таке графіті? Це свобода волевиявлення художника. Давайте повернемось на 20 років тому. У чому був сенс? Графіті малювали на електричках. Навіщо це робилося? Згадайте наші 90-ті,  2000-ті – там все було сіре. І принцип - «а що люди скажуть?». А графітчики намагалися вирватися зі всього цього світу.

Як це бачили вуличні художники?

- Ось люди стоять вранці на зупинці, холодно, сиро, чекають на електричку, уткнулися носами в плащі. І тут виїжджає потяг весь розмальований. У людей шок! Як таке може бути? Щоранку електрички ж перевіряються! Їх миють, фарбують і таке інше. Тому найцінніше для графітчиків побачити в такий момент емоцію людини. Ось це «вау!», - пояснює Яна Вовк.

Потім графітчики виросли і зрозуміли, що свобода - це не лише «псувати», а й нести щось добре у цей світ.

- Так у результаті з'явилися мурали. Графіті поділилися на два напрямки - муралізм та стріт-арт. Те, чим займається Бенксі, – це стріт-арт. Він бере недосконалість того, що бачить, і робить із нього стріт-арт, – каже наша співрозмовниця. - Стрітартників як таких дуже мало. Тому що це люди, які думають, вони не завжди вміють малювати. Але це й не потрібно. Важлива думка.

У чому відмінність графітчика від художника класичної школи? Останні довго малюють, а потім довго милуються своєю роботою. Графітники ж розуміють: їхню роботу можуть будь-якої миті зафарбувати. Тому ставляться до своїх графіті філософськи, для них головне - малювати. Якщо щось зіпсують за місяць чи рік, вони прийдуть і намалюють ще краще. Зайвий шанс продемонструвати свій хист.

– Я думаю, що стріт-арт не те, що не треба охороняти, – вважає Яна Волк. - Якщо це дасть змогу збудувати новий будинок, щоб людям було де жити, то краще знести руїни. Адже головне, щоб у людей було житло. Давайте об'єктивно дивитися! Подобається вам робота Бенксі? Виріжте цей шматок стіни та перенесіть в інше місце.