29 травня
Завантажити ще

Українські полярники: Збільшення озонової діри над Антарктидою зупинилося

Українські полярники: Збільшення озонової діри над Антарктидою зупинилося
Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Українські вчені зі станції "Академік Вернадський" фіксують зміни в озоновому шарі над Антарктидою. За 2022 рік значного збільшення діри не відбулося, повідомили у Національному антарктичному науковому центрі.

- Хороші новини полягають у тому, що вона не збільшується, а погані – що і не зменшується. За графіками, де відображені всі дані, що вимірюються в Антарктиді, видно, що площа діри близька до останніх років, а її форму вилучено та викривлено, – кажуть вчені.

Вони пояснюють, що саме явище озонової діри полягає у локальному падінні концентрації озону у стратосфері. Однією з причин виникнення озонової діри є фреони. Це хімічні сполуки, що використовуються як холодоагенти у холодильній промисловості та як розпилювачі в аерозольних упаковках.

– Завдяки припиненню чи обмеженню виробництва таких речовин площа озонової діри з початку 2000-х стабілізувалася й не збільшується, але з року в рік спостерігаються великі варіації, – додають вчені з «Академіка Вернадського». - На форму та розмір озонової діри впливає також глобальне потепління, яке найпомітніше у полярних регіонах.

Зростання кількості СО2 у нижньому шарі атмосфери спричиняє охолодження вищого шару – стратосфери, а чим вона холодніше – тим менше озону. Але наразі вчені спостерігають поступове та повільне відновлення озонового шару. За прогнозами вчених, воно завершиться до кінця XXI ст.