Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
22 квiтня
Завантажити ще

Пенсіонер із Тернопілля робить буржуйки зі старих пральних машинок

Пенсіонер із Тернопілля робить буржуйки зі старих пральних машинок
Фото: Скріншот відео 24tv.ua

Такі грубки стояли в кожній хаті

Хто точно не турбується про майбутній опалювальний сезон, так це пенсіонер Теодор Лівень із Тернопільської області. І не тому, що у нього хороша субсидія, а тому, що Теодор Дмитрович давним-давно перейнявся питанням опалення будинку, що не залежить від газу.

На Тернопільщині та у найближчих областях його добре знають. Теодор Лівень – відомий в окрузі «пічник»-самоучка, який робить дешеві пічки-буржуйки зі старих пральних машинок. Справжнім пічником був його батько – він робив такі печі для місцевих жителів, робив і його батько. А Теодор працював водієм швидкої допомоги, буржуйки виготовляв у вільний час.

Такими пічками, зазначає чоловік, опалювала будинок ще його бабуся, а коли в навколишніх селах не було газу, вони стояли майже в кожній хаті.

Коли провели газ – попит упав, але коли блакитне паливо сильно подорожчало – люди знову згадали про буржуйки.

Щоб виготовити саморобну пічку, чоловік скріплює металевим листом два баки від старих пральних машин, усередині поміщає залізний бак. Зверху накриває бляхою, внизу робить скриньку. У внутрішній бак засипає тирсу, в скриньку сипле пару жменей вугілля і трохи солярки. Підпалює – і всередину. Тирса починає тліти і нагрівати саморобну грубку-буржуйку, а та - будинок. Температура в кімнаті розміром 25-30 квадратів із такою пічкою буде +25 градусів.

- Це набагато дешевше, ніж топити газом, - переконаний Теодор Лівень. – Цього року я ще не топив піч – поки що тепло. Але буду, звичайно, я нею все життя грію дім, скільки пам'ятаю себе.

Топити таку грубку потрібно саме тирсою. Куб тирси коштує 400 гривень.

- Мені на зиму вистачає причепа - там кубів, напевно, сім-вісім, - зазначає Теодор Лівень. - Мішка тирси вистачає на вісім-десять годин. Тирси дістати - не проблема, є купа майстрів і деревообробних підприємств, і в них завжди є відходи.

Якщо топити цілодобово, знадобиться три мішки тирси, якщо з перервою на пару годин – двох вистачить з головою. За зиму на опалення у винахідника йде близько трьох тисяч гривень, що у наших реаліях – майже нічого. Можна на цій грубці й готувати.

Переробити стару стиралку на буржуйку Теодор Лівень може за тиждень. Фото: Скріншот відео 24tv.ua

Переробити стару стиралку на буржуйку Теодор Лівень може за тиждень. Фото: Скріншот відео 24tv.ua

Тільки для приватного будинку і з витяжкою!

Майстер зазначає – таку піч можна переробити на дрова. На вугілля – ні. У будь-якому випадку, бажаючих переробляти такі буржуйки на дорожче паливо і так немає.

Тирсою топити дешевше, ніж дровами, втричі – сьогодні куб дров коштує 1300-2200 гривень, залежно від деревини – та, що краща і дорожча, порубається за пару помахів сокирою, а з дешевою намучаєтеся через сучкуватість колоди. Якщо готові рубати дрова самі – віддадуть дешевше приблизно на третину.

Ставити саморобну буржуйку від тернопільського майстра, як і інші печі, можна тільки в кімнатах (у багатоповерхових будинках подібні пристрої заборонені), де є витяжки. До грубки майстер приварює трубу, яку слід туди вивести.

Старі пральні машинки Теодору Дмитровичу звозять з усієї округи – знайти їх нескладно, вони часто є у тих, хто займається збором металобрухту. Служити без поломок буржуйка може десятиліттями, якщо щось трапиться - легко лагодиться.

Коли в селах з'явився газ, буржуйки люди почали замовляти для обігріву дачі чи гаража – виглядають вони, чесно кажучи, не так гарно. Але чи це буде головним питанням у майбутньому опалювальному сезоні для українців? Сьогодні буржуйки, саморобні або покупні, також можуть стати актуальними для будинків, дач та гаражів з огляду на те, що зима буде складною.

Такими печами колись користувалося чи не все село – багато хто відмовився від них, коли провів газ. Фото: Скріншот відео 24tv.ua

Такими печами колись користувалося чи не все село – багато хто відмовився від них, коли провів газ. Фото: Скріншот відео 24tv.ua

Новини по темі: Опалення Тернопіль хобі