7 червня
Завантажити ще

Нобелівську премію миру отримали правозахисники з України, Росії та Білорусі

Нобелівську премію миру отримали правозахисники з України, Росії та Білорусі

Нобелівську премію миру-2022 отримали український Центр громадянських свобод, білоруський правозахисник Алесь Бєляцький та російська організація "Меморіал", яка визнана в РФ іноагентом. Комітет наголосив, що лауреати цього року "представляють громадянське суспільство у своїх країнах".

- Протягом багатьох років вони пропагують право критикувати владу та захищати основні права громадян. Вони доклали визначних зусиль для документування військових злочинів, порушень прав людини та зловживання владою. Водночас вони демонструють значення громадянського суспільства для миру та демократії, – сказано у заяві Шведської академії.

Український "Центр громадянських свобод", заснований у 2007 році, відстоює "позицію щодо зміцнення громадянського суспільства і чинить тиск на владу, щоб зробити Україну повноцінною демократією".

Комітет зазначив, що Бєляцький, який був ув'язнений з 2011-го по 2014 рік і знову заарештований у 2020 році (перебуває під арештом досі), є одним із засновників демократичного руху в Білорусі, який виник у 1980-х роках.

Російський "Меморіал", ліквідований за рішенням влади РФ у грудні 2021 року, Нобелівський комітет називає "найбільшою правозахисною організацією в Росії". Комітет також наголосив на ролі "Меморіалу" у документуванні військових злочинів РФ під час чеченських воєн.

Раніше члени Європейського парламенту закликали до того, щоб цього року комітет Нобелівської премії миру відзначив президента України Володимира Зеленського та народ України за опір російському вторгненню. За прогнозами букмекерів NicerOdds, на першому місці серед ймовірних лауреатів був Зеленський, на другому - російський опозиціонер Олексій Навальний, а на третьому - газета The Kyiv Independent.

Новини по темі: Нобелівська премія миру