Завантажити ще

Нобелівську премію з літератури присудили 82-річній французькій письменниці

Нобелівську премію з літератури присудили 82-річній французькій письменниці
Фото: twitter.com/NobelPrize

Нобелівську премію з літератури 2022 року присудили 82-річній французькій письменниці Анні Ерно. Її відзначили «за мужність та клінічну гостроту, з якими вона розкриває коріння, відчуженість та колективні обмеження особистої пам'яті».

- Лауреат Нобелівської премії 2022 року з літератури Анні Ерно сказала, що письменництво – це політичний акт, який відкриває нам очі на соціальну нерівність. Для цього вона використовує мову як «ніж», як вона це називає, щоб розірвати завісу уяви. У цьому жорстокому, але цнотливому прагненні розкрити правду вона є спадкоємицею Жан-Жака Руссо, - зазначив голова Нобелівського комітету Шведської академії Андерс Олссон.

Анні Ерно написала понад тридцять літературних творів, перший - у 1974 році. Шедевром Ерно названо твір «Подія» 2000 року про студентку, яка намагалася зробити аборт у 1963 році, коли це було у Франції заборонено. Історія лягла в основу однойменного фільму 2021 року французького режисера Одрі Диван, яка отримала «Золотого лева» на 78-му Венеціанському кінофестивалі.

Роботи Ерно назвали безкомпромісними та написаними простою мовою. Її стиль – «сира» проза у формі щоденника. Концепція її письма пов'язана з новим романом у Франції 1950-х років і прагненням того, що Ролан Барт назвав «нульовим ступенем письма». Також на письменницю вплинули книга Марселя Пруста «У пошуках утраченого часу» та соціолог П'єр Бурдьє. Книги Енні Ерно перекладено російською мовою. 2006 року у видавництві “Фоліо” вийшла книга “Майдан. Жiнка” українською мовою.

Фото: REUTERS

Фото: REUTERS