Завантажити ще

Бунтуючий Дагестан: протестувальники мріють про вихід республіки зі складу Росії

Бунтуючий Дагестан: протестувальники мріють про вихід республіки зі складу Росії
Фото: http://t.me/utro_thunderbolt

Республіку Дагестан штормить. До справжнього Майдану тут поки що далеко, але місцеві жителі найактивніше в Росії протестують проти мобілізації. У понеділок у Махачкалі, Хасавюрті, Дербенті та Нальчику пройшли чергові мітинги. Інформацію про протести публікує нещодавно створені телеграми – канал «Ранок Дагестан». Його організатори активно співпрацюють із каналом 1ADAT, забороненим у Росії. Його автор Ібрагім Янгулбаєв розповів «КП в Україні», що наразі відбувається у республіці.

Людей, як худобу, ведуть на забій

- Ібрагім, які останні новини з Дагестану?

– У Дагестані було чимало добровольців, які вирушили воювати до України. Незабаром з війни почали привозити двохсотих. Але якщо ті загиблі пішли на війну своєю волею, наразі до України відправляють примусово.

Багато жителів Кавказу проти цієї війни і того, що відбувається в Росії. Сам Кавказ окупований Росією, тому протестні акції проходять особливо активно.

Ібрагім Янгулбаєв. Фото: sloboda.org

Ібрагім Янгулбаєв. Фото: sloboda.org

- Отже, люди вийшли на вулиці виключно через велику кількість загиблих земляків?

- Дагестан до певного часу ставився до Росії лояльно: спочатку більшість жителів були за Росію, менша частина - проти. Зрозуміло, що знайшлися ті, що поїхали на війну добровільно. Їм, звичайно, набрехали про хороші умови, гроші та інше. Можливо, люди повірили, що йдуть когось захищати. Але поїхали на війну живими – повернулися "двохсотими".

Сьогодні вся надія на молодь: вони проти війни та Путіна. Якщо подивитися на відео акцій протесту, можна побачити, що там переважно молоді люди. Революційні настрої накопичуються роками, потім виливаються у такі протести. Нині Дагестан прокидається.

Людей довели до відчаю – природно, вони вийшли: їх прямо, як худобу, ведуть на забій. Тим більше, багато хто проти цієї війни. А людям відповідають: «Ні, ви все одно маєте воювати! А якщо не будете – 10 років ув'язнення». Що це таке? Вибір невеликий - або йдеш за ґрати, або вмирати в Україні.

- Чи багато людей вже затримано?

- За даними "ОВС-Інфо", вчора у Дагестані затримали 120 людей. За нашими даними, затриманих набагато більше! Насамкінець поліція вже викликала на допомогу Росгвардію - самі не справлялися. На КАМАЗах привезли росгвардійців, почали затримувати людей та відвозити їх до РВВС.

Щодо загиблих під час протестних акцій поки що інформації не надходило, але людей затримували дуже жорстко, били, що видно з численних відео. Били не лише чоловіків, але й жінок, стріляли у повітря.

Уся надія на молодь

- Протестні акції можуть поширитись і на інші міста Росії?

- У Грозному мітинги відбулися ще 21 вересня, коли Путін оголосив про мобілізацію. Також був мітинг у Нальчику (Кабардино-Балкарія) – жінки вийшли протестувати. Хоча він не такий масштабний, як у Дагестані.

А ось, як повідомляли нам мешканці Інгушетії, там особливо нікого примусово до України не відправляли. Їхали добровольці. Але це до республіки ще не докотилася мобілізаційна хвиля.

У будь-якому випадку Дагестан - надихаючий і заразливий приклад. Сподіваємось, що протест пошириться на всю країну. У майбутньому це може призвести до деокупації Дагестану та виходу зі складу РФ.

- Самі дагестанці цього хочуть?

- На мітингу про це говорили усі! Старше покоління, яке виросло в СРСР, хоче залишатися в РФ, а молодь прагне незалежності.

- Як поводилися мітингувальники?

- Дуже активно. Нове покоління, молодь, не давало себе образити, не дозволяли себе бити, відбивалися. Тому не справлялася поліція і не одразу впоралися росгвардійці.

Протестувальники чинили так, як з ними поводилися поліцейські та росгвардійці. Билися у відповідь, відбивали інших, не давали себе затримувати. Якщо співробітник поліції застосовував насильство - у відповідь мітингувальники чинили так само. Хоча це загрожує кримінальними справами.

З історії питання

25 вересня мешканці села Ендірей у Дагестані перекрили федеральну трасу Хасавюрт-Махачкала, а потім вийшли на вулиці Махачкали. Поліція стріляла у повітря, щоб розігнати акцію, але нічого не вийшло. У соцмережах з'явилося багато відео зіткнень протестувальників із силовиками, а також відео, як співробітник поліції тікає від цивільних. Співробітники поліції жорстко затримували людей, у тому числі жінок, протестувальники їх відбивали. Були чутні постріли.

До речі

Учора президент України Володимир Зеленський звернувся до мешканців Дагестану та РФ:

«Злочинна мобілізація використовується Росією не лише для того, щоб продовжити страждання людей в Україні та ще більше дестабілізувати світ, але й для того, щоб фізично знищити чоловіків – представників корінних народів, які мешкають на контрольованих Росією територіях.

Ми бачимо, що люди, зокрема у Дагестані, почали боротися за своє життя. Ми бачимо, що вони розуміють: це питання - про життя. Боріться за те, щоб не відправили на смерть ваших дітей – усіх, кого можуть забрати під цю російську злочинну мобілізацію. Тому що якщо ви прийдете забирати життя наших дітей, ми вас живими вже не відпустимо. Ще раз наголошую: вихід є. Не підкорятися злочинній мобілізації. Тікати. Або здаватися в український полон за першої ж нагоди. Прошу всіх наших друзів у інформаційній сфері підтримувати розповсюдження цього заклику. Чим більше громадян Росії хоча б спробують захистити своє життя, тим швидше закінчиться ця злочинна для Росії війна».

Ібрагім Янгулбаєв
Ібрагім Янгулбаєв
Досьє Коротко про

Вів паблік у соціальних мережах, де писав про історію Чечні та порушення прав людини.

2017 року Ібрагім став фігурантом кримінальної справи про порушення міжнаціональної ворожнечі. Він півтора роки провів у СІЗО, після декриміналізації цієї статті КК РФ отримав свободу, і після цього родина Янгулбаєвих виїхала з Чечні до Нижнього Новгорода.

Глава Чечні Рамзан Кадиров назвав Янгулбаєвих «пособниками терористів» та закликав затримати всіх членів сім'ї, а у разі опору – «знищити».

Один із близьких соратників Кадирова, депутат Держдуми від Чечні Адам Делімханов обіцяв відрізати Янгулбаєвим голови. Ібрагіма Янгулбаєва оголосили у федеральний розшук.