Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Вакцинація проти грипу: як щеплення перетворюється на квест

Вакцинація проти грипу: як щеплення перетворюється на квест
Фото: Ісаєв Сергій/УНІАН

Війни та інфекційні епідемії завжди йдуть поряд, і, як кажуть експерти Центру громадського здоров'я, не варто чекати, що нинішній епідемічний сезон обійдеться без спалахів грипу та COVID-19. За прогнозами, на нас чекає і важка течія грипу, і нова хвиля коронавірусу, старт якої ми вже спостерігаємо.

Але якщо з вакцинами проти COVID-19 все більш-менш гаразд, зробити щеплення від грипу поки що неможливо. Коли і як зміниться ситуація, на які вакцини чекаємо, хто зможе зробити щеплення безкоштовно, скільки доз отримають аптеки – про це на вебінарі, організованому Центром громадського здоров'я, розповіли експерти.

Від чого прищеплюватися?

За інформацією ЦОЗ, прогнозована на цей епідсезон циркуляція штамів вірусу грипу виглядає так:

  • вірус, подібний до типу А/Victoria/2570/2019(H1N1);
  • вірус, подібний до типу А/Darwin/9/2021(H3N2);
  • вірус, подібний до типу В/Austria/1359417/2021 (лінія В/Victoria);
  • вірус, подібний до типу В/Phuket/3073/2013 (лінія В/Yamagata).

Вакцини, які поставлятимуться до України, матимуть усі необхідні антигени. А противники вакцинації проти грипу мають врахувати, що від чотирьох існуючих штамів можна захворіти чотири рази за один сезон.

Кого забезпечать вакцинами насамперед?

Потребу у вакцинах від грипу для груп ризику визначали, виходячи з аналізу зібраної інформації від регіональних департаментів охорони здоров'я та медичних підрозділів силових структур.

– В Україні визначено групи медичного та епідемічного ризику, – зазначив керівник відділу імунізації ЦОЗ Андрій Пашинний. – До першої належать люди з хронічними захворюваннями, усі старші за 65 років і ті, хто перебуває в установах довгострокового догляду. До групи епідемічного ризику входять вагітні, діти з 6 місяців до 5 років та медичний персонал.

Загальна кількість потреб, виходячи із заявок регіонів, становить понад сім мільйонів осіб. Але, як каже експерт ЦОЗ, війна та дуже обмежена доходна частина держбюджету змусили зупинитися на забезпеченні вакцинами лише медиків та військовослужбовців - це майже 250 тисяч людей, і для них вакцинація буде безкоштовною.

А саме:

  • - медпрацівники – 160240;
  • - військовослужбовці МВС – 37250;
  • - військовослужбовці ЗСУ – 18 000;
  • - військовослужбовці СБУ – 300.

Чим прищеплюватимемося?

Через війну вакцини і проти ковіда, і проти грипу не закуповуються, а надходять у вигляді гуманітарної допомоги. На сьогодні у відповідь на звернення ЦОЗ до імпортерів протигрипозних вакцин отримано підтвердження про постачання до України двох видів вакцин. Це 163 тисячі доз французького «Ваксігрипу» від компанії «Санофі Пастер» та 30 тисяч доз корейського препарату «Джи Сі Флю», отриманого за проєктом PIVI, який підтримує вакцинацію груп ризику проти грипу.

Коли надійдуть вакцини?

За словами керівника відділу імунізації ЦОЗ, орієнтовні терміни постачання – жовтень-листопад. Після отримання МОЗ розподілить їх по регіонах, а потім на місцях департаменти охорони здоров'я "поділять" отримані вакцини між медустановами.

Згідно з інформацією від Держлікслужби, очікується надходження вакцин і на комерційний ринок. Так, аптечна мережа має отримати у жовтні 50 тисяч доз «Ваксігрипу», а орієнтовно у жовтні-листопаді – 105 тисяч доз «Джі Сі Флю».

Чи можна щеплюватись проти різних хвороб одночасно?

В умовах пожвавленої з приходом нової хвилі вакцинації проти ковіда важливо знати – це щеплення не заважає імунізації ані від грипу, ані від інших інфекцій. Тобто може вводитись разом з іншими вакцинами. Підстава – наказ МОЗ №1067 від 20.06.2022.

- І щеплення від грипу можна робити з усіма іншими щепленнями, - пояснює сімейний лікар, представник Оперативного штабу з вакцинокерованих інфекцій МОЗ Ірина Волошина. - З рутинними, з пневмококом, з COVID-19. Нині рівень рутинної вакцинації в Україні є критично низьким, і ми всі розуміємо, чим це може загрожувати. І якщо людина вирішила, наприклад, «наздогнати» щеплення проти дифтерії та правця, вона одразу ж може вакцинуватися від грипу та ковіда. Тільки рекомендовано вакцину проти коронавірусу вводити в окрему частину тіла, тому три щеплення можна зробити в одну руку, а від ковіда – в іншу.

Для кого небезпечний грип?

  1. Медичний персонал. За статистикою МОЗ, грип у цій групі є поширеним явищем, і 28-69% випадків є субклінічними. Тобто хвороба протікає у прихованій формі та створює ризик перехресного зараження пацієнтів.
  2. Люди похилого віку. 54-70% госпіталізацій та 70-85% смертей, пов'язаних із сезонним грипом, припадають на людей віком від 65 років. А у найстаршій віковій групі - від 85 років - ризик виникнення ускладнень після грипу у 16 разів вищий, ніж у групі 65-84 роки.
  3. Пацієнти установ довгострокового догляду. Смертність від ускладнень грипу тут сягає 55%.
  4. Діти віком від 6 місяців до 5 років – найбільш сприйнятлива до грипу категорія. Вважається, що немовлята до 6 місяців захищені материнськими антитілами, проте дорослі поруч із ними мають бути щеплені від грипу.
  5. Пацієнти з хронічними хворобами:
    - легеневі, включаючи астму;
    - серцево-судинні, за винятком ізольованої гіпертензії;
    - ниркові та печінкові;
    - неврологічні, гематологічні, метаболічні розлади, включаючи цукровий діабет;
    - імунодефіцитні стани, викликані будь-якою причиною;
    - екстремальне ожиріння з індексом маси тіла понад 40 для дорослих.
  6. Пацієнти, які хронічно приймають ліки, що містять аспірин або саліцилат.
  7. Діти віком до 18 років – внаслідок ризику виникнення синдрому Рея після грипозної інфекції.

Якими ускладненнями загрожує грип?

Вони можуть бути легеневими та позалегеневими. До першої групи належать:

  • бактеріальна пневмонія;
  • геморагічна пневмонія (важка форма з високим відсотком летальності);
  • абсцес легень;
  • емпієма (скупчення гною у плевральній порожнині).

До позалегеневих ускладнень відносять:

  • бактеріальні риніти, синусити, отити, трахеїти;
  • неврит, полірадикулоневрит;
  • ураження печінки;
  • сепсис.

Чому потрібно щеплюватися?

За словами Ірини Волошиної, крім захисту від небезпечних ускладнень, спричинених грипом, вакцинація дає ще низку переваг.

  1. Економія грошей та часу. За свіжими розрахунками, на лікування ускладнень після грипу людина витрачає від 2500-3000 гривень. Крім того, прищепився - отже, зберіг робочий час, а це в середньому 10-30 днів.
  2. Зробити щеплення – легко, а от потрапити до лікаря у разі хвороби під час війни та пандемії не так-то й просто.
  3. Щеплена дитина не пропускає школу, навіть якщо заняття проводяться онлайн.

Коли щеплення протипоказане?

У випадку з грипом факторів проти вакцинації дуже мало. Це насамперед тимчасові протипоказання, наприклад, підвищена температура чи загострення хвороби.

До абсолютних протипоказань відносять тяжку алергію на компоненти вакцини, анафілактичну реакцію на цю вакцину в минулому та синдром Гійєна Барре.