Завантажити ще

Програма допомоги Uniting for Ukraine: що на українських біженців чекає у США

Програма допомоги Uniting for Ukraine: що на українських біженців чекає у США
Фото: Алекс Вонг/Getty Images

Майже 124 тисячі американців подали заявки на фінансову підтримку українських біженців у рамках приватної програми спонсорства Uniting for Ukraine. Ця програма дає можливість громадянам України та найближчим членам їхніх сімей приїхати до США на 2 роки.

На яку допомогу можуть розраховувати наші співвітчизники ? Скільки грошей потрібно на перший час? Чому небезпечно шукати спонсора лише для перельоту та наскільки швидко в Америці можна знайти роботу? Про це та багато іншого «КП в Україні» розповіла блогер Катерина Якущенко, яка скористалася програмою Uniting for Ukraine, та відкрила ютуб-канал Kate from USA, щоб ділитися корисною інформацією з українцями.

Без спонсора до країни не потрапити

Катерина Якущенко скористалася програмою Uniting for Ukraine. Фото: instagram.com/yakateyka

Катерина Якущенко скористалася програмою Uniting for Ukraine. Фото: instagram.com/yakateyka

- Катю, хто може скористатися програмою Uniting for Ukraine?

- За правилами програми U4U, це може бути будь-який українець та найближчий член сім'ї - не громадянин України, який перебував у нашій країні на момент 11 лютого. Так прописано у правилах програми, проте теорія не завжди збігається з реальністю: люди, які виїхали раніше чи за місяць до початку війни, також змогли скористатися програмою.

- Хто такий спонсор і навіщо він потрібний?

– Спонсор – це людина, яка проживає на території США легально. Це може бути ваш родич чи знайомий, який має легальний статус.

Спонсор має вас зустріти, допомогти з житлом та оформленням необхідних документів, допомогти отримати бенефіти (соц. допомога) – так прописано в умовах програми. Однак не завжди спонсори це роблять. Багато українців шукають людей, які лише допоможуть їм в'їхати до США, – це неправильно. Ми в Америці новенькі, а отже, ми не маємо кредитної історії, жодних документів, і поки їх не оформили, дозволу на роботу не отримаємо.

В Україні можна прийти до банку та відкрити рахунок або зробити це онлайн. У США так не можна – потрібний пакет документів. Причому банки не працюють із неповним списком документів, і це дуже ускладнює життя.

Така ж історія з орендою житла: потрібна кредитна історія, якої в тебе немає, бо немає документа з роботи про доходи, бо поки що немає роботи. Тому спонсор - це дуже важливо, на ньому лежить відповідальність підтримувати вас на початковому етапі.

Я часто бачу повідомлення від українців, які тільки планують летіти до США: мовляв, ми не потребуємо допомоги спонсора, лише дайте змогу в'їхати до країни. Ймовірно, такі люди помилково порівнюють США з іншими державами. Наприклад, у Канаді дозвіл на роботу дають прямо в аеропорту, хоча це теж дорога країна.

- То як зрештою бути з роботою?

- Після прильоту до США ти можеш влаштуватися на роботу нелегально, що не правомірно, або місяць-два і довше чекати, коли тобі дозволять.

Нещодавно США зробили онлайн-форму, яка полегшує отримання дозволу на роботу. Щоправда, вони не врахували, що за неї треба заплатити 410 доларів – для багатьох українців це чимала сума. Якщо подати онлайнову заявку, отримати дозвіл на роботу можна протягом місяця. За заявку офлайн нічого платити не потрібно, але у цьому разі доводиться чекати на відповідь довше - від двох місяців. І це – в ідеальному випадку. У неідеальному - люди припускаються помилок, спонсори помиляються - нашим людям доводиться чекати дозволу на роботу по 3-4 місяці.

- А якщо спонсор не допомагає, чи можна комусь поскаржитися?

- У Великій Британії є договірний обов'язок між державою та спонсором, який дав притулок українцю, – і людям за це платять. У США такого немає. В умовах програми прописано, що спонсор має допомагати біженцю, але на законодавчому рівні прогалина – ти не можеш прийти поскаржитися, що тобі не допомагають. Думаю, U4U більше для людей, які їдуть до своїх родичів: вони, звичайно, допоможуть з житлом та продуктами.

В Америці важко залишитися голодним

– На яку допомогу від держави можна розраховувати?

- Людина, яка приїхала до США, може оформити бенефіти.

- Можна доступніше…

- Гроші на продукти та медичне страхування. Бенефіти розраховані на період, коли ти ще не маєш роботи. Тобі дають банківську картку, але використовувати її можна лише у магазині. У те ж кафе сходити за ці гроші ти не зможеш.

Розмір суми залежить від штату. В одному тобі можуть платити 300 доларів, в іншому – 400 доларів. У якомусь штаті тобі дадуть грошові виплати, а в якомусь - ні.

- За яких умов біженці зможуть почуватися в США комфортно?

- Якщо ти живеш у спонсора та маєш бенефіти – грошові виплати 300-400 доларів + близько 250 доларів на місяць на продукти.

– На яку роботу можна розраховувати, особливо без гарного знання мови?

– Найпопулярніші професії серед біженців з України – доставка Amazon, Uber Eats. Хлопці йдуть у будівництво чи на «мувінги», коли ти допомагаєш іншим переїжджати та вантажиш меблі. Жінки йдуть працювати в клінінг та миють посуд. Дуже популярна робота няньки. За наявності дозволу працювати можна в кав'ярні.

Якщо в тебе хороша англійська і ти з IT-сфери, можна спробувати у цій сфері: у США цінують наших фахівців. Єдине - дуже важливий рівень мови, якщо ти влаштовуєшся в американську компанію, де всі говорять англійською.

- Чи можуть біженці розраховувати на безкоштовну їжу та медицину?

- Коли ти подаєш на допомогу, тобі надають медичну страховку. Однак вона покриває лише частину можливих випадків.

Щодо продуктів харчування - у США складно залишитися голодним. Тут є багато food bank, куди можна звернутись. Ти приходиш, пояснюєш (знову ж таки англійською) свою ситуацію. Співробітники беруть дані твого паспорта та видають тобі продукти. «Фуд-банки» - некомерційні організації, яким магазини та ресторани передають продукти, у яких закінчується термін придатності.

Однак, щоб отримати допомогу від food bank, потрібно підтвердити, що ти живеш у тому чи іншому окрузі, недостатньо сказати на словах свою адресу – потрібні докази. Наприклад, комунальні платежі, договір оренди чи документ від комунальної організації чи держави.

Є спеціалізовані магазини, у яких дають список продуктів, які ти можеш взяти – овочі, фрукти, рис, макарони – строго за списком. На виході тебе перевіряють.

Також можна звернутися до церкви. Церкви виставляють бокси з їжею, яка довго не псується. Її можуть брати всі, хто потребує. У штаті, де я жила, нас запрошували на обіди – можна прийти та безкоштовно поїсти.

Тому можливостей безкоштовно поїсти у США чимало, щоправда, їх треба шукати, вибивати, заповнювати документи, чекати, поки їх розглянуть. Я навіть знайшла зал із басейном, мені дозволили стипендію на 3 місяці.

– Добре, що хоч із голоду в США не помреш. До таких магазинів можна ходити необмежену кількість часу?

– Можна приїжджати раз на 2 тижні чи місяць, залежить від структури. Але якщо живеш у великому місті, «фуд-банків» там чимало – на один тиждень можна затаритися в одному з них, наступного – в іншому.

Завдяки т.зв. фуд банкам - безкоштовній роздачі їжі - у США з голоду не помреш. Фото: flickr.com/photos/reway2007

Завдяки т.зв. фуд банкам - безкоштовній роздачі їжі - у США з голоду не помреш. Фото: flickr.com/photos/reway2007

Шукайте житло у гарних районах

- Розумію, що багато залежить від штату, але приблизно скільки потрібно грошей на перший час?

- Тут важливо враховувати всі нюанси – ти будеш знімати житло чи жити у спонсора, брати до уваги комунальні послуги, продукти, одяг та… квитки. На двох людей без дітей спочатку потрібно щонайменше 10 000 доларів на місяць.

- Чому так багато?

- Тому що при оренді житла у вас попросять оплату за два місяці + депозит. З урахуванням, якщо ви платите 2500 доларів на місяць.

Ще одна важлива стаття витрат у США – машина. Без неї тут дуже складно: найчастіше у містах немає інфраструктури, щоб кудись дістатися. Якщо кредитної історії немає, машину можна придбати за кеш.

- А як у США із цінами на житло?

– Можна знайти квартиру і до 1000 доларів. Але я не брала б менше ніж за 3000 доларів.

- Чому?

– У хорошому районі дешевої квартири не буде. Тому дуже важливо підрахувати свій бюджет заздалегідь, наперед визначитися з містом та безпекою в районі.

10 000 доларів на перший час – це середній варіант для людини, яка всі свої питання вирішує самостійно. Якщо вам готові дати притулок, оплачувати комуналку і годувати, можна розраховувати і на меншу суму.

– А як в Америці із зарплатами?

- Все, знову ж таки, залежить від штату. У Нью-Йорку, де я живу, мінімальна зарплата – 15 доларів на годину. За неофіційну роботу платитимуть близько 10 доларів.

Заздалегідь продумайте план Б

- Безкоштовного житла для українців немає?

– Знаю, що є волонтери, які допомагають українцям, якщо спонсори виганяють їх на вулицю. Є шелтери, але особисто я такими програмами не користувалася і не впевнена, що українці готові до них: там може бути небезпечно.

– На що треба звернути увагу людям, які вперше їдуть до США?

– Потрібно бути дуже уважним до підбору спонсорів. Вже було багато ситуацій, коли спонсори виганяли біженців або схиляли їх до сексуальних контактів. Але не хочу про страшилки. Можна зустріти класних людей, які приймуть вас до родини, поряд із якими вам буде комфортно.

Однак я вкрай не рекомендую їхати дівчині чи жінці з дітьми до одиноких чоловіків. Деколи українок рятують від таких горе-спонсорів разом із поліцією: чоловіки не хочуть відпускати жінок. Тому краще зупинити свій вибір на родині.

У вас завжди має бути запас грошей та план Б на випадок, якщо виникне непередбачена ситуація.

Уважно вибирайте штат: від штату до штату клімат відрізняється. Краще їхати в той, де вам буде комфортно.

Майте на увазі, що у невеликих містах немає метро та громадського транспорту – тому машина тут дуже потрібна.

Важливо розібратися, які документи коли оформляти.

А щодо роботи, треба більше спілкуватися і бути пробивним. Нелегальну роботу в США можна знайти хоч на другий день, проте для цього потрібно ходити, питати, перепитувати, нагадувати про себе, заводити знайомства.

І якщо жінка їде з дітьми, вона повинна знати заздалегідь: у США не можна залишати дитину до 12 років одного вдома. І в машині також не можна залишати.

– Як же така мати зможе працювати?

– Почасти допоможе дитячий садок. Тут заведеноо віддавати дітей до садка рано, можна вже з трьох тижнів.

– До речі, школи та дитячі садки в США платні чи безкоштовні?

– За державні школи платити не треба. Однак перед вибором навчального закладу не забудьте перевірити рейтинг школи. Щодо садків, вони безкоштовні, але з певного віку. Є навіть садки для немовлят, але вони дорогі – від 2000 доларів на тиждень. Також, якщо мама шукає садок чи школу, вона має врахувати, що це лише на пів дня. Дитина має з кимось залишатися, а спонсори не зобов'язані сидіти з чужими дітьми.

– А як у США ставляться до дітей?

- Взагалі по-іншому! За ними не бігають, дають більше свободи, багато і часто хвалять. Якщо дитина замурзана, їй ніхто навіть не зробить зауваження: це норма.

– Чим США відрізняються від України? Що одразу впадає у вічі?

– Краще взагалі не порівнювати: це впливає на швидкість адаптації. Звичайно, не вистачає того, до чого ми звикли – у нас можна відкрити рахунок онлайн, всі документи є у «Дії». В Америці документи надсилають поштою. Я стільки листів не отримувала у своєму житті, скільки тут. Картка банківська, картка на бенефіти, код від картки, документи, які потрібно заповнити, та інше – все поштою.

Також США дивують своєю інклюзивністю та інтернаціональністю. Америка – країна емігрантів, тут можна зустріти людей різних національностей та різних культур.

У США не можна нічого «вирішувати». Потрібно бути готовим проходити всі кола бюрократичних процедур. Важливо розібратися з податками, це завжди болюча тема.

Америка приємно вражає увагою до людей з обмеженими можливостями. В Україні складається відчуття, що таких людей не існує – насправді це не так, просто для них не створюється інфраструктура. А тут люди з обмеженими можливостями – повноцінні члени суспільства. Вони ходять до магазинів, кафе, на пляжі: є спеціальні коляски, які їздять піском. Такі люди відвідують басейни: для них обладнані спеціальні пандуси. Так має бути у кожній країні.

Ще одне здивування – тут немає безпритульних тварин. За весь час я не побачила жодного бездомного собаку чи кота. В Америці заведено брати тварин із притулків, а не купувати.

Також приємно, що ніхто не дивиться на тебе косо. Тут ти не будеш чужим: усі звідкись приїхали і колись починали так само, як і ти.

До речі

Які документи обов'язково взяти із собою за кордон?

  • Чинний закордонний паспорт. За внутрішнім українським паспортом скористатися U4U не можна.
  • Travel authorization – цей документ дає право перетинати кордон із США. У разі наявності чинної візи зі США є ймовірність, що її анулюють. Але цього не зроблять, якщо роздрукувати прохання для офіцера, щоб той її не анулював і дав змогу в'їхати з гуманітарним паролем.
  • Інформація про щеплення. За умовами програми обов'язково мають бути щеплення проти Covid і хоча б одна доза проти поліомієліту та кору. Якщо у вас є щеплення від Covid, можна роздрукувати його з програми «Дія». Однак якщо прививки немає взагалі, до США в'їхати можна, але потрібно заздалегідь заповнити форму.

З 12 липня при в'їзді до США не потрібно робити ПЛР-текст на Covid. Однак, залежно від маршруту, тест може знадобитися.