Завантажити ще

Еколог Євгенія Аратовська: Ми впроваджуємо в армії незвичні речі, які можуть стати нормою

Еколог Євгенія Аратовська: Ми впроваджуємо в армії незвичні речі, які можуть стати нормою
Фото: facebook.com/Aratovska

Сьогодні бляшанки стали частиною воєнного життя: в руках волонтерів вони перетворюються на окопні свічки. «Україна без сміття» закликає киян приносити бляшанки з-під консервів на станцію сортування (Київ, вул. Саперно-Слобідська, 25). Їх передадуть волонтерам.

Ми поговорили із засновницею організації «Україна без сміття» Євгенією Аратовською, щоб дізнатися, як сортування сміття та інші проєкти наближають нашу перемогу.

Окопні свічки, благодійна барахолка та «підвісь пакет»

- Євгеніє, як «Україна без сміття» допомагає військовим? Навіщо їм бляшанки?

- «Україна без сміття» допомагає ЗСУ з перших днів війни – ми регулярно постачаємо різні ресурси для фронту.

Перший проєкт, який ми запустили, – «Окопні свічки». Люди приносять нам бляшанки на переробку, а волонтери з «Маскувальних янголів», з якими ми співпрацюємо, роблять із них бліндажні свічки для фронту.

- А чому бліндажні, а не окопні?

- В окопах їх рідко використовують через питання безпеки, а в бліндажі – саме те.

Друга наша акція – «Благодійна барахолка». Її ідея виникла, коли моя знайома передавала речі зі своєї кав'ярні. Я запропонувала привозити їх на станцію сортування – так у нас з'явилася благодійна поличка.

Іноді люди платять більше, ніж насправді може коштувати річ. Так, минулого тижня у нас було 2 декоративні гноми. За одного молода пара перерахувала 1500 гривень.

– Не зрозуміла, як це працює?

- Будь-який бажаючий може надіслати до директу Instagram «Україна без сміття» фотографію будь-якої речі. Наша менеджер її оцінить та скаже, що нам підходить, а що ні. Далі людина відправляє річ на станцію – ми виставляємо її на поличку. Після цього знаходиться покупець, який перераховує гроші до фонду «Повернися живим».

- Зрозуміло…

- Третя наша акція – «Підвісь пакет». Будь-який бажаючий може перерахувати нам гроші, а ми пропонуємо військовим частинам вивезти з їхніх місць розташування якісь відходи – картон, пластик, скло, метал: у військових частинах залишається багато пластикових ємностей для води, а у волонтерських штабах після сортування гуманітарки – багато картонних коробок. Ми приїжджаємо і все забираємо. Так добра справа залишається доброю від початку до кінця. І жодних гір сміття!

- До речі, а що ви робите із зібраними відходами?

- Корисний ресурс ми постачаємо на заводи, які його переробляють. Згодом з нього виготовлять книги, блокноти, зошити.

- Плануються акції, пов'язані з холодами, що наближаються?

- Через маленькі склади ми не беремо теплий одяг, але приймаємо гаджети, посуд, щось для дому. Раніше ми збирали теплі речі, але виходили великі обсяги, які ми не могли обробити. Тому одяг краще спрямовувати до спеціалізованих організацій.

Непотрібні консервні банки надсилають з усієї країни. Фото: ФБ/Маскувальні Янголи

Непотрібні консервні банки надсилають з усієї країни. Фото: ФБ/Маскувальні Янголи

Військовим частинам потрібно пропонувати роздільне збирання сміття

- Що ще є на вашій станції для фронту?

– Дуже багато корисних речей – текстиль, пляшки, пластикові ємності, кришки.

Наприклад, одразу після початку війни у ​​нас розібрали всі скляні пляшки, щоб виготовити коктейлі Молотова. На щастя, вони не знадобились. Сподіваюся, що ці пляшки знову віддадуть на переробку.

У перші місяці активних бойових дій, коли на вокзалі знаходився тимчасовий притулок для всіх, хто рятувався від війни та чекав на поїзд до Європи, до нас часто зверталися волонтери. Брали у нас 5-літрові каністри із пластику: технічна вода потрібна постійно.

Крім того, ми передавали текстиль для плетіння маскувальних мереж.

- Що надихає вас на такі акції?

– Дуже надихнув наш бухгалтер Євген, який наразі служить у ЗСУ. Він пояснив, що військовим частинам можна і потрібно пропонувати роздільне збирання сміття: у військових накопичується багато пластикових ємностей. У своїй частині він встановив контейнер для сортування – і хлопці сортують сміття. Євген такий активний, навіть запровадив електронну систему обліку військового майна. Сьогодні до армії прийшло багато небайдужих сучасних людей, які привнесли у військове середовище нові цінності.

- Нові цінності – це ви що маєте на увазі?

- Раніше ніхто не замислювався про те, що жінкам потрібен інший одяг, інші плитоноски та взуття. Наразі компанія «Марсала» почала виготовляти взуття для жінок. І плитоноски-броники тепер також роблять для жінок.

Ще приклад: наразі пішло воювати чимало веганів. Вони зіткнулися з тим, що сухпайків без м'яса не існує. Ну хто про це раніше замислювався? Про таке почали думати тільки тепер, коли до ЗСУ прийшли такі бійці.

Ми вносимо в армію незвичні для неї речі, які у майбутньому можуть стати нормою. Сортування сміття – лише одна із них.

- Але наскільки масштабні ваші акції?

- Наші акції - не про масштаб, та й людей, які приходять на станцію сортування після початку війни, стало втричі менше. Наше завдання – показати приклад ініціативам, які є в інших містах України. У тому ж Львові можна збирати бляшанки або підвішувати пакети.

Принцип виготовлення окопної свічки: потрібна банка, картон та парафін. Фото: instagram.com/nowasteukraine

Принцип виготовлення окопної свічки: потрібна банка, картон та парафін. Фото: instagram.com/nowasteukraine

Дзвонили бабусі зі Львова, пропонували свої баночки

- Військові вдячні вам за бліндажні свічки та іншу допомогу?

– Чесно кажучи, наша ініціатива потрібна більше не військовим, а нам. Бліндажні свічки – далеко не першочергова допомога. Хтось збирає гроші на броню або авто, а хтось такої можливості не має. Для таких людей передати баночку – означає зробити свій внесок у спільну справу, яка наближає нашу перемогу.

- Отже, це насамперед допомога тим, хто робить ці добрі справи.

- Так, це можливість для людей відчути, що вони також задіяні. Наша ніша дарує не менше радості та ендорфінів, аніж великі справи. Унікальність наших акцій – у тому, що кожен може приєднатися до них та якось допомогти. І люди допомагають з великою наснагою! Коли новина про бляшанки поширилася в інтернеті, нам дзвонили бабусі зі Львова і казали: у мене є 20 бляшанок, давайте я надішлю їх поштою.

Багато хто задумався: військові сидять у темряві, де холодно, сиро, а їхня свічка стане теплим промінчиком. Так, свічка не зігріє тебе цілком, але коли замерзають руки і ти їх грієш біля маленького вогника, всередині стає тепліше.

Я впевнена, ці дрібниці військовим здаються милими. А що для них важливо? Щоб ми трималися, не здавалися, були готові до нормального життя, коли вони повернуться. Хтось же має відбудовувати Україну. Тому ми повинні залишатися сильними і не впадати у відчай.

Коли ми робимо добрі справи, ми живемо нормальним життям, повертаємо собі радість у такі нерадісні часи. Добрі справи оновлюють сили для перемоги, для роботи в тилу, доки наші хлопці звільняють нашу країну.

Непотрібні консервні банки надсилають з усієї країни. Фото: ФБ/Маскувальні Янголи

Непотрібні консервні банки надсилають з усієї країни. Фото: ФБ/Маскувальні Янголи

До речі

Для допомоги армії «Україна без сміття» (графік роботи та адреса проєкту на сайті https://nowaste.com.ua/ ) приймає не лише жерстяні банки, але й старі електронні сигарети, вейпи, «гло» та «айкоси». Їх забирають інженери «ЕкоКПІ» та виробляють з них елементи живлення для дронів.

Також на станцію можна приносити соломинки для напоїв (діаметром не менше 6 мм) – вони є сполучними елементами для тих же дронів.